„Matome, kad naujoji iniciatyva iš esmės yra tris dešimtmečius veikusios sistemos griovimas, argumentuojant tuo, kad mažės eilės, pacientų situacija gerės, kad didės paslaugų prieinamumas“, – ketvirtadienį vykusiame Liberalų sąjūdžio frakcijos susitikime su ministre Marija Jakubauskiene teigė V. Čmilytė-Nielsen.
Anot jos, ministerijos siūlymas naikinti priemokas kelia nuogąstavimus dėl galimai medicinos sistemoje didėsiančios korupcijos. Savo ruožtu frakcijos posėdyje dalyvavusi sveikatos apsaugos ministrė sako tokių rizikų nematanti.
„Nematau vietos, kur galėtų atsirasti korupcija“, – pabrėžė M. Jakubauskienė.
„Šiuo metu veikianti praktika nėra pati geriausia, nes nėra priimtina labiausiai pažeidžiamoms grupėms. Pasiūlyto sprendinio tikrai nelaikome revoliuciniu. (...) Matome, kad Lietuvoje gyventojai už sveikatos priežiūrą prisimoka daugiausiai tarp visų Europos šalių“, – argumentavo ministrė.
Visgi, Liberalų sąjūdžio frakcijai priklausančio Simono Kairio šie ministrės argumentai neįtikino. Pasak jo, tokia SAM iniciatyva neatliepia visuomenės poreikių.
„Kai kurie jūsų atsakymai mane tikrai labai neramina. (...) Kuo toliau, tuo labiau visuomenė ir atskiri žmonės nori individualizuotų paslaugų. Ta priemoka kaip tik gelbėja, suteikia galimybę žmogui pasirinkti.“, – pabrėžė S. Kairys.
Tačiau ministrė tvirtina – šiuo sprendimu reaguojama į pacientų nusiskundimus.
„Šis pasiūlymas yra būtent pastangos padidinti paslaugų prieinamumą, sumažinti eiles viešajame sektoriuje. (...) Pirmiausia siekiame apsaugoti gyventojus nuo katastrofinių sveikatos išlaidų. Norime suvienodinti galimybes pacientams“, – pabrėžė M. Jakubauskienė.
„Jeigu pacientas turi siuntimą, paslauga turi būti nemokama. Mokamų paslaugų tai apskritai neliečia. Mokamos paslaugos, kaip buvo teikiamos visose įstaigose – tiek viešose, tiek privačiose – jos ir bus toliau teikiamos. Todėl pasirinkimo galimybės nekvestionuojame“, – aiškino ji.
ELTA primena, kad trečiadienį buvo pristatyti SAM inicijuojami įstatymų pakeitimai, kuriais siekiama panaikinti papildomas priemokas už Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis apmokamas paslaugas.
Ministrės M. Jakubauskienės teigimu, parengti pakeitimai turėtų užtikrinti ne tik tai, kad iš pacientų nebūtų reikalaujama papildomų mokesčių už valstybės lėšomis teikiamas sveikatos priežiūros paslaugas, bet ir strateginių šios Vyriausybės tikslų įgyvendinimą – didinti paslaugų prieinamumą, mažinti eiles gydymo įstaigose, gerinti medikų savijautą.
Šiuo metu galiojanti Sveikatos sistemos įstatymo nuostata įtvirtina galimybę pasirinkti brangesnes paslaugas, medžiagas bei procedūras. Kaip jau anksčiau nurodė ministerija, praktikoje tai tapo neteisėto pacientų apmokestinimo įrankiu, keliančiu nepasitenkinimą ir iškreipiančiu sveikatos sistemą.