Laisvosiose ekonominėse zonose (LEZ) nuo šių metų gegužės mėnesio galės įsikurti bet kuri lietuviško kapitalo įmonė, importu užsiimančios bendrovės bei veikti partijos ir visuomeninės organizacijos.
Taip pat metais pailgintas pelno mokesčio lengvatos, taikomos į LEZ investavusioms įmonėms, terminas.
Už tai numatančias Laisvųjų ekonominių zonų pagrindų įstatymo pataisas ketvirtadienį balsavo 64 Seimo nariai, prieš - 2, o 3 parlamentarai susilaikė.
Kaip BNS sakė Ekonomikos komiteto narys socialliberalas Rimas Valčiukas, šios pataisos paskatins ne tik dviejų Lietuvoje kuriamų LEZ plėtrą, bet ir sudarys geresnes sąlygas šalies įmonėms uždirbtus pinigus investuoti Lietuvoje.
Šalyje dabar veikia tik Klaipėdos LEZ, ateityje ji turėtų veikti ir Kaune.
Pasak R.Valčiuko, šalyje yra nemažai įmonių, norinčių investuoti į LEZ. "Jeigu Seimas tai uždraustų, jos nišų savo veiklai imtų ieškoti Lenkijoje, Latvijoje, kitur", - sakė R.Valčiukas.
Minimali investicijų riba (1 mln. eurų), pasak R.Valčiuko, neleis LEZ steigtis fiktyvioms įmonėms. Tuo pačiu, jo teigimu, nuo 5 iki 6 metų pailginta pelno mokesčio lengvatos trukmė į LEZ investavusioms bendrovėms leis kompensuoti kūrimosi LEZ išlaidas.
Jeigu LEZ veikianti įmonė bus investavusi ne mažiau kaip 1 mln. eurų, ji 6 metus nuo užregistravimo dienos bus atleidžiama nuo pelno mokesčio. Kitus 10 metų tokia įmonė mokės 50 proc. mažesnį pelno mokestį.
Šios lengvatos nebus taikomos įmonėms, zonoje užsiimančioms mažmenine prekyba, bankininkyste ir draudimo veikla.
Dabar LEZ leidžiama veikti didmenine prekyba, gamyba ir eksportu užsiimančiomsįmonėms.
Iki šiol užsienio investuotojas, LEZ įsteigęs įmonę ar įsigijęs ne mažiau kaip 30 proc. LEZ jau veikiančios bendrovės akcijų ir investavęs ne mažiau kaip 1 mln. JAV dolerių, 5 metus nemoka pelno mokesčio, o kitus 10 metų moka 50 proc. mažesnį pelno mokestį.
LEZ nebebus draudžiama partijų ir visuomeninių organizacijų, pavyzdžiui, profesinių sąjungų veikla, kaip yra dabar, tačiau LEZ nebus leidžiama jų registruoti bei steigti buveines.
Užsienio investuotojai turės teisę teisėtai gautas pajamas ir pelną pervesti į užsienį be apribojimų.
Taip pat panaikintas reikalavimas, kad daugiau kaip 50 proc. LEZ valdymo bendrovių narių būtų Lietuvos piliečiai.
Kaip ir dabar, taip ir ateityje užsienio investuotojų LEZ gauti dividendai nebus apmokestinami.
BNS