Maisto ir veterinarijos tarnybos pareigūnams patikrinus Lietuvos turgavietes, aptikta, kad lenkiška mėsa ir paukštiena čia pardavinėjama kaip lietuviška.
Daugiausia tokių pažeidimų rasta Vilniaus ir Kauno turgavietėse.
Iš viso Lietuvoje yra 101 turgavietė. 60 iš jų patikrinus prekybą mėsa, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pareigūnai nustatė, kad produkcijos kilmės šalis dažnai yra įvardijama neteisingai.
Vien Vilniaus turguose lenkiškos mėsos, pavadintos lietuviška, per sausį aptikta maždaug 1,3 tūkst. kilogramų.
Verslininkams mėsą vežti į Lietuvą apsimoka, nes Lenkijoje šiai produkcijai taikomas 5 proc. pridėtinės vertės mokestis (PVM), o Lietuvoje – 19 proc.
Pasak pareigūnų, neteisingai įvardijus produkcijos kilmės šalį yra apgaudinėjamas vartotojas, nes pirkėjai lietuvišką produkciją neva vertina geriau.
„Jeigu jūs asmeniškai pirktumėte produktą, kuris būtų pagamintas Kinijoje arba Vokietijoje, aišku, pasirinktumėte produktą, pagamintą Vokietijoje, nes jūs labiau pasitikite šia šalimi. Kiekvienas vartotojas turi teisę žinoti, kur produktas yra pagamintas, kad galėtų nustatyti santykį tarp kokybės ir kainos“, – LTV naujienų tarnybai sakė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos skyriaus vedėjas Egidijus Simonis.
Beje, turguose dirba ir administracijos samdomi vietiniai maisto produktų kontrolieriai, tačiau jie tokių įstatymų pažeidimų dažnai nepastebi.
Anot E. Simonio, neaišku, kodėl šie kontrolieriai nepastebi, kad mėsa būna atvežama iš Lenkijos.
„Nepasakysiu, kodėl. Arba jiems nesuprantami reikalavimai, arba jie netikrina“, – svarstė E. Simonis.
LTV naujienų tarnybos kalbinti turgaviečių vadovai nuo komentarų, kodėl atsiranda tokie pažeidimai, susilaikė.
Veterinarijos tarnyba kartu su muitininkais yra sudariusi mobilias grupes, kurios Lietuvos keliuose nuo šiol griežčiau tikrins vežamos produkcijos kokybę ir dokumentus.
Virginija Motiejūnienė
LTV naujienų tarnyba