Lenkijos prokuratūra turi nuspręsti, ar kelti baudžiamąją bylą šalies prezidentui Bronislavui Komorovskiui ir premjerui Donaldui Tuskui. Jie kaltinami išdavę nacionalinius Lenkijos interesus.
Atitinkamas pareiškimas prokuratūroje gautas dar liepą. Jį pateikė vokietis advokatas Štefanas Gambura, atstovaujantis Anos Valentinovič, žuvusios lėktuvo katastrofoje prie Smolensko, sūnui. Advokatas kaltinimą grindžia Lenkijos vadovų veiksmais iškart po tragedijos balandžio 10-ąją. Š.Gamburos teigimu, jie buvę žalingi Lenkijai: tuo sunkiu Lenkijai metu prezidento pareigos laikinai buvo pavestos būtent B.Komorovskiui, o Vyriausybės vadovas buvo D.Tuskas, todėl būtent jie turi būti laikomi atsakingais.
Juristas politikus kaltina tuo, kad jie atsisakė bendro su Rusija katastrofos priežasčių tyrimo ir taip išdavė Lenkijos interesus. Š.Gambura tvirtina, kad Rusija siūlė tragediją tirti bendrai, ir tai net skelbta Lenkijos premjero tinklalapyje balandžio 10-ąją. Anot Š.Gamburos, pranešime teigta, kad Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas telefonu patikino D.Tuską, jog Lenkijos ir Rusijos prokuratūros drauge tirs Smolensko katastrofos priežastis. Tačiau Lenkijos vadovai, anot advokato, šios galimybės atsisakę.
„Bendras tyrimas truko tik tris dienas. Todėl reikalauju, kad prokuratūra ištirtų, kas ir kodėl atsisakė žodinio susitarimo", - cituojamas Š.Gambura.
Politikams reikalaujama iškelti baudžiamąją bylą pagal Lenkijos baudžiamojo kodekso 129 straipsnį, kuriame teigiama, kad „tas, kas įgaliotas veikti Respublikos vardu santykiuose su užsienio valstybių ar organizacijų vadovais veikia kenkdamas Lenkijos interesams, baudžiamas laisvės atėmimu nuo 1 iki 10 metų".
Teismas galutinį sprendimą turi paskelbti per 30 dienų. Verta paminėti, kad Lenkija ne kartą yra pabrėžusi, kad neegzistuoja teisinis pagrindas atlikti bendrą tyrimą. Rusija teigė, kad lenkų prokurorų dalyvavimas katastrofos aplinkybių byloje buvęs savanoriškas.
Priminsime, kad prieš kurį laiką žuvusio prezidento brolis dvynys Jaroslavas Kačinskis Lenkijos vyriausybę ir jos vadovą D.Tuską kaltino tuo, kad nebuvo nupirkti nauji lėktuvai šalies vadovų skrydžiams, taigi netiesioginė kaltė dėl katastrofos tenka ir jiems.