• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

2021 m. gruodį naujoji Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock savo inauguracinėje kelionėje sustojo Varšuvoje ir susitiko su savo kolega iš Lenkijos Zbigniew Rau. Prieš ministrės vizitą jau tvyrojo didelė įtampa tarp Lenkijos valdančiosios Teisės ir teisingumo partijos ir naujai suformuotos Vokietijos vyriausybės. Įtampos tarp šių dviejų valstybių, nėra naujiena, bet situacija greta Lenkijos sienų ją nušviečia kitomis spalvomis, rašo World Politics Review. 

2021 m. gruodį naujoji Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock savo inauguracinėje kelionėje sustojo Varšuvoje ir susitiko su savo kolega iš Lenkijos Zbigniew Rau. Prieš ministrės vizitą jau tvyrojo didelė įtampa tarp Lenkijos valdančiosios Teisės ir teisingumo partijos ir naujai suformuotos Vokietijos vyriausybės. Įtampos tarp šių dviejų valstybių, nėra naujiena, bet situacija greta Lenkijos sienų ją nušviečia kitomis spalvomis, rašo World Politics Review. 

REKLAMA

Vos Vokietijoje nugriaudėjo rinkimai 2021 metais, lenkų politikai suskubo tai įvertinti savaip. „Naujojoje koalicijos sutartyje vartojama kalba ir Vokietijos politikų pareiškimai man yra nedviprasmiški: naujoji Vokietijos vyriausybė žiūri į Lenkiją kaip į Vokietijos protektoratą“, – prieš Baerbocko vizitą pareiškė Lenkijos teisingumo viceministras Sebastianas Kaleta. Savo ruožtu Lenkijos pareigūnai pradėjo kalbėti ir apie Antrojo pasaulinio karo laikų reparacijas ir gamtinių dujų dujotiekio „Nord Stream 2“ tarp Vokietijos ir Rusijos nutraukimą.

Skirtumų daug ir jie skaudūs

Atvykusi į Lenkiją, Baerbockas stengėsi tą įtampą numalšinti. Jos diplomatinis situacijos švelninimas apėmė vainiko padėjimą prie Nežinomo kareivio kapo, minint Vokietijos ir Lenkijos santykius kaip „neįkainojamus“ ir išreiškiant Berlyno solidarumą su Varšuva, atsižvelgiant į Baltarusijos vykdomą kampaniją, kuria siekiama apginkluoti prieglobsčio prašytojus ir pabėgėlių pasienyje su Lenkija.

REKLAMA
REKLAMA

Per savo bendrą spaudos konferenciją Vokietijos užsienio reikalų ministrė apdairiai išsakė savo nesutarimus dėl tokių dalykų, kaip teisinės valstybės principai Lenkijoje, sakydama, kad „stipriai draugystei kartais tenka susidurti su nepatogiais klausimais“.

REKLAMA

Šis susitikimas, kuris nebuvo nei lengvas, nei labai malonus, parodė trapią pusiausvyrą tarp abiejų valstybių, o nesutarimai tarp jų vis labiau didėjo. 

Tačiau trumpą akimirką atrodė, kad netikėta Rusijos invazija į Ukrainą vasario pabaigoje atvėrė galimybę šioms dviem NATO sąjungininkėms ir Europos Sąjungos narėms suartėti. Bendri interesai grėsmės akivaizdoje turėjo suartinti. 

REKLAMA
REKLAMA

Dar prieš faktinę invaziją Rusijos prezidento Vladimiro Putino provokuojantys veiksmai sukūrė politinę erdvę atkurti šių dviejų valstybių santykius. Tačiau vėliau vykę įvykiai iš naujo iškėlė daugybę nuolatinių klausimų bei skirtumus. Ir šie skirtumai atspindi gilesnes problemas, tokias, kaip Rytų ir Vakarų nesusikalbėjimas dėl saugumo, skirtingas grėsmių suvokimas ir požiūris į nacionalinį saugumą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kokie yra ilgalaikiai Berlyno ir Varšuvos atsako į karą Ukrainoje padariniai jų dvišaliams santykiams? Ir kaip tai gali paveikti NATO ir ES sanglaudą ateityje?

Iš pradžių atrodė, kad karas Ukrainoje Vokietijos nacionalinio saugumo poziciją priartins prie  Lenkijos. Vasario 27 d., praėjus trims dienoms po Rusijos invazijos, Vokietijos kancleris Olafas Scholzas Bundestage pasakė kalbą, kurioje paskelbė apie naują 100 milijardų eurų fondą Vokietijos ginkluotųjų pajėgų modernizavimui.

REKLAMA

Scholzo Zeitenwende, arba „istorinis lūžis“, buvo esminis Vokietijos nacionalinio saugumo po Šaltojo karo pokytis. Atsargus ir santūrus Europos galiūnas užtikrino, kad išlaidos gynybai viršytų NATO tikslą – 2 procentus BVP, sustabdė prieštaringai vertinamą Baltijos jūros dujotiekio projektą „Nord Stream 2“ ir pradėjo teikti ginklus ir kitokią karinę paramą Ukrainai.

Iš pradžių atrodė, kad miegantis milžinas pabudo ir skubiai prisiėmė didesnį žemyno lyderio vaidmenį. Ir iki šiol Vokietija užregistravo daugiau nei 700 000 ukrainiečių pabėgėlių laikinajai apsaugai, toliau teikia karinę paramą Ukrainai ir atpranta nuo priklausomybės nuo pigių Rusijos gamtinių dujų.

REKLAMA

Tačiau vis dar kyla abejonių dėl Vokietijos ryžto, ypač Lenkijoje, nes daugelis baiminasi, kad senus Berlyno įpročius bus sunku sulaužyti ir kad Vokietijos vyriausybės, ypač Scholzo, retorika neatitinka jos sąjungininkų poreikių ir lūkesčių. Scholzas ne kartą pažadėjo, kad Vokietija ir toliau rems Ukrainą „tiek, kiek reikės“, tačiau ginklų eksportas lėtas ir nesuteikia Ukrainai karinio pranašumo, reikalingo strateginei persvarai mūšio lauke.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lenkija jau seniai kritikuoja Vokietijos politiką Rusijos atžvilgiu. Jos pačios artumas Rusijai ir istorija suformavo suvokimą apie galimas grėsmes, kylančias iš rytinės kaimynės. Daugelis lenkų vis dar prisimena Rusijos karius, dislokuotus karinėse bazėse Lenkijoje Šaltojo karo metais, ir baiminasi, kad Putino neoimperinis projektas vieną dieną sieks vėl įtraukti Lenkiją į Maskvos įtakos zoną.

Dabar lenkai Ukrainos likimą vertina kaip savo, o jų didžiulė parama padedant Kijevui apsiginti išliks ir toliau, nes strateginis Rusijos pralaimėjimas yra jų galutinis tikslas. Lenkijos pareigūnai jau seniai ragino Vokietiją skirti daugiau išteklių kolektyvinio saugumo susitarimams, taip pat remti nuolatinių bazių ir kitų pajėgumų dislokavimą NATO Rytų flango valstybėse narėse. 

REKLAMA

Vokietijos Zeitenwende Lenkijoje buvo sutiktas atsargiai. Lenkai nepamiršo, kaip ankstyvosiomis Rusijos ir Ukrainos konflikto dienomis Vokietija nusprendė Kijevui pasiūlyti tik pagrindinę įrangą, pavyzdžiui, karinius šalmus.

Pati Lenkija nuo karo pradžios prisiėmė didžiules pareigas, priimdama daugiau nei 1,5 milijono ukrainiečių pabėgėlių, tarnavo kaip pagrindinis logistikos centras ir tranzito koridorius NATO ginklams Ukrainai tiekti, siuntė savo ginklus, kad sustiprintų Ukrainos kritinius pajėgumus mūšio lauke. Ir visą laiką Varšuva stūmė Berlyną padaryti daugiau, ypač siųsti į Ukrainą sunkiąją ginkluotę, pavyzdžiui, kovinius tankus.

REKLAMA

Netiki Vokietijos nuoširdumu

Už šių žingsnių slypi susirūpinimas Zeitenwende patvarumu. Lenkija dėl savo istorinio bagažo vertina Vokietiją kaip didelę galią, kuriai trūksta noro plėtoti strateginę saugumo kultūrą. Taip pat  manoma, kad Vokietijos energetinė priklausomybė nuo Rusijos ir jos, kaip vienos iš žlugusių Minsko susitarimų architektės, vaidmuo rodo, kad ši šalis ir jos politikai yra naivūs.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lenkų pareigūnai vis dar nemano, kad vokiečiai tikrai suprato Rusijos grėsmės realybę. Priešingai, jie mano, kad Vokietija teikia pirmenybę greitai taikai ir galimą grįžimą prie normalių santykių su Rusija netolimoje ateityje.

Vokiečiai, lenkų pareigūnai nerimauja, mano, kad susilpnėjusi Rusija toliau destabilizuotų žemyną ir kad ilgalaikė taika Europoje gali atsirasti tik tada, kai bus atsižvelgta į Rusijos susirūpinimą. Taigi jie mato nesuderinamą strateginių tikslų susidūrimą: lenkai nori nugalėti Putiną, o vokiečiai nori padėti jam „išgelbėti veidą“.

REKLAMA

Konfliktui užsitęsus Vokietijos ir Lenkijos santykiai ir toliau bus tikrinami tiek dvišaliu, tiek per daugiašales institucijas. Kitais metais Lenkijoje vyks parlamento rinkimai, tikėtina, kad PiS partija toliau didins savo dvišalius nesutarimus ir sieks konflikto su Vokietija, siekdama rinkiminių tikslų. Kita vertus, Vokietija ir toliau laikys Lenkiją atsakinga už savo demokratinį nuosmukį, ypač ES.

Svarbu tai, kad Europos sanglaudos sukurta gera valia Rusijai nevirto teisinės valstybės klausimų nepaisymu Briuselyje. Lenkija ir Europos Komisija šiuo metu atsidūrė aklavietėje dėl to, kad Varšuvoje nevykdomos tinkamos teisinės valstybės reformos, todėl Briuselis įšaldė 35 milijardus eurų dotacijų ir paskolų pagal ES pagalbos pandemijai programą.

REKLAMA

Kalbant apie NATO, Berlynas dabar turi savo ateities orientacijos ir pajėgumų raktą. Ar Vokietija įvykdys savo gynybos reformas ir įsipareigojimą skirti 2 procentus BVP? Ar ji atsisakys NATO ir Rusijos steigimo akto laikymosi ir rems nuolatinį daugiau NATO pajėgumų dislokavimą Rytų Europoje?

Laikas parodys, kiek įsipareigojimų abi šalys turi įgyvendinti, kad sustiprintų dvišalius santykius. Vokietijos ir Lenkijos likimai persipynę, o jų santykių sveikata atspindi ir įtakoja platesnę Europos sanglaudos jėgą. 

REKLAMA
REKLAMA

Lenkai jaučiasi stiprūs ir reikalauja teisių

Politologas, Vytauto Didžiojo universiteto dėstytojas Andrzejus Pukšto sako, kad Lenkijos ir Vokietijos santykiai pašlijo jau senokai, o tiksliau, maždaug prieš septynerius metus, kai į valdžią Lenkijoje atėjo dabartiniai valdantieji – Teisės ir teisingumo partija. Šių dviejų valstybių požiūris į globalų pasaulį ir saugumą – skiriasi. 

„Lenkų Teisės ir teisingumo atstovai pasisako už mažiau integruotą Europą, siekiama išlaikyti daugiau autonomijos. O Vokietija nuosekliai eina prie to, kad ES būtų labiau integruota. Šioje vietoje galima pamatyti esminę priežastį, kodėl tie skirtumai tokie dideli.

Lenkai bijo, kad Vokietija dar labiau dominuos ES ir ten nebeliks vietos vidutinių valstybių įtakai. Kitas dalykas, kodėl Lenkija šiuo metu jaučiasi pranašesnė, yra tas, kad lenkų konservatoriai jau septynis metus sakė, kad Rusija agresijos galimybė – didėja, imperialistiniai norai taip pat. Šioje vietoje Vokietijos pozicija buvo švelnesnė todėl lenkai dabar jaučiasi pranašesni“, – svarstė A. Pukšto. 

Pasak politologo, lenkų politinėje tradicijoje visada buvo orientuojamasi į JAV, o į Vakarų Europą – mažiau. Visgi ekonominiai santykiai tarp Vokietijos ir Lenkijos yra pakankamai glaudūs, bet tai nepersikelia į politinį lygį. 

REKLAMA

„Lenkija šiuo metu jaučiasi pranašesnė, todėl girdime ir raginimus Vokietijai sumokėti reparacijas už žalą, padarytą per Antrąjį pasaulinį karą. Naujoji saugumo architektūra tam suteikia galimybių, o ir pagrindinis „koridorius“ link Ukrainos eina per Lenkiją. Ši šalis dabar Europoje, o ir ne tik, yra labai svarbi. O ir noras parodyti istorinę Lenkijos vietą niekur nedingsta“, – kalbėjo politologas. 

Jis pridūrė, kad Vakarų ir Rytų bei Vidurio Europos požiūris į karą Ukrainoje visgi skiriasi ir jei Vakarai stipriai atsistotų Ukrainos pusėje karo eiga gal būtų kitokia.

„Vakarų Europa ta senoji, neskuba nurašyti Rusijos, kaip partnerio. Tai tas požiūrių skirtumas yra pakankamai aiškus. Visgi požiūris į Ukrainą, Rusija keičiasi. Karas suartino, nepaisant įvairių turbolencijų. Suartėjimas kažkiek jaučiamas ne tik tarp Lenkijos ir Vokietijos, bet ir ES viduje. Ji vienu balsu kalba stipriau nei anksčiau. Grėsmės lygį, šalys, žinoma, vertina kitaip.

Bet skirtumai mažesni nei buvo prieš tai. Išsiskiria gal tik Didžioji Britanija, kuri parodė ryžtą ir drąsą Ukrainos klausimu. O ES viduje takoskyra tarp Rytų ir Vakarų Europos niekur nedingo. Ryški takoskyra yra ir tarp vokiečių bei lenkų, nes abiejų šalių vaidmuo žemyne yra nemažas“, – kalbėjo politologas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų