Valstybinis transliuotojas žada objektyvesnes žinias. Bet buvę valdantieji sako, kad naujasis premjeras laužo Konstituciją.
Tai, kad su Lenkijos valstybine televizija ir radiju kažkas tuoj nutiks, dauguma lenkų suprato žiūrėdami žinias. Antradienį valstybinio kanalo TVP žurnalistai skundėsi, kad jų neprisileidžia naujoji vyriausybė.
O tada į valstybinės televizijos būstinę su lagaminu rankose atėjo naujasis jos valdybos pirmininkas Piotras Ziemla.
Jam kelią pastojo ne kas kitas, o buvusių valdančiųjų partijos „Teisė ir teisingumas“ politikai. Bandė neleisti naujojo vadovo į darbo vietą. Klausinėjo, ką čia veikia pašalinis asmuo.
Atsakymas paprastas – ką tik prisiekusi naujoji Donaldo Tusko vyriausybė taip užsimojo pokyčių šluota, kad atleido visą visuomeninio transliuotojo vadovybę ir paskyrė naują. Jie vadina tai valstybinės žiniasklaidos depolitizacija.
Pokyčiai tokie staigūs, kad sutriko valstybinės televizijos transliacija. O vietoje vakaro žinių į žiūrovus kreipėsi žurnalistas, pareiškęs, kad naujienos nuo šiol bus kitokios.
„Vietoje propagandinės sriubos patieksime jums gryną vandenį. Ne todėl, kad jis yra tyras. O todėl, kad jame nebus šlykščių prieskonių. Ir aš jums pažadu – tai prasidės jau dabar“, – tvirtina TVP žinių vedėjas Marekas Czyzas.
Atleisti apie 60 žurnalistų
Anot lenkų žiniasklaidos, iš darbo išvaromi ir apie 60 buvusiai valdžiai lojalių žurnalistų.
Skelbiama, kad per aštuonerius Teisės ir teisingumo valdymo metus Lenkijos valstybinė televizija ir radijas tapo valdžios propagandos įrankiais. Buvusi vyriausybė naudojo juos kaip galingą politinį įrankį, mat trečdalis lenkų informacijos semiasi tik iš valstybinės žiniasklaidos.
Tad nenuostabu, kad buvę valdantieji priešinasi pokyčiams ir protestuoja nacionalinio transliuotojo būstinėje. Buvęs premjeras tikina, kad pertvarka atvirkščiai – grasina žiniasklaidos laisvei.
„Toks įsiveržimas, įsiveržimas jėga į valstybinio transliuotojo valdžią – tai visiškai neteisėtas veiksmas“, – teigia buvęs premjeras Mateuszas Morawieckis.
Prezidentas Duda netyli
Buvusių valdančiųjų pusėn stoja ir nuolatinis jų sąjungininkas prezidentas Duda.
„O gal norint grąžinti tvarką visuomenės gyvenime kartais reikia imtis tokių priemonių? – Gerb. žurnaliste – tai anarchija. – Kas yra anarchija? – Anarchija, tai galiojančio įstatymo apėjimas. Nes pagal Konstitucijos nuostatas, turint daugumą parlamente pakeisti įstatymą įmanoma normalia tvarka. O tai, kas vyksta, yra neteisėta“, – į žurnalisto klausimus atsako Lenkijos prezidentas Andrzej Duda.
Regis, įtampos tarp naujos vyriausybės ir prezidento netrūks: „Tai perversmas! Tai perversmas!“
Buvusios valdžios rėmėjai tęsia protestus. O ar atsinaujinanti Lenkijos valstybinė televizija ir radijas bus objektyvi ir kritikos negailės visiems vienodai, ar šlovins naują valdžią – parodys laikas.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.