Finansiniais nusikaltimais įtariamas Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas, vykstantis į gimtinę Rusijoje, buvo įstrigęs Varšuvos oro uoste.
Po maždaug valandą užtrukusio dokumentų patikrinimo V.Uspaskichui, anot jo paties, buvo leista pereiti pasienio kontrolę ir vykti toliau iš Varšuvos į Maskvą.
Užsienio reikalų ministras Petras Vaitiekūnas BNS penktadienį sakė, kad V.Uspaskichas buvo sulaikytas Lenkijos pareigūnų.
Pats V.Uspaskichas BNS tikino nebuvęs sulaikytas, pareigūnai daugiau nei 40 minučių tikrino jo asmens dokumentus.
„Mūsų konsulai dabar dirba ir aiškinasi, tikimės per valandą gauti atsakymą“, - BNS sakė P.Vaitiekūnas, paklaustas, kokiu pagrindu V.Uspaskichas buvo sulaikytas.
„Manęs jau atsiprašė, dabar laukiu bagažo“, - sakė V.Uspaskichas.
V.Uspaskichas teigė, jog buvo įsigijęs bilietus vykti tiesioginiu reisu iš Vilniaus į Maskvą, tačiau minėtas reisas buvo atidėtas.
„Man apie tai niekas iš anksto nepranešė. Paskui ta oro kompanija pasiūlė kitą skrydį per Varšuvą. Ir čia pasienio pareigūnai, kurie tikrina pasus... Matyt, ne viskas jų pačių buvo sutvarkyta. Nežinau, ar dabar spėsiu į savo reisą“, - sakė V.Uspaskichas.
V.Uspaskichui jo Vilniaus apygardos teismas leido išvykti į Rusiją liepos 18-31 dienomis.
,,Kitaip, kaip nesupratimas negali būti, jis turi visus dokumentus išvykimui“, - BNS sakė V.Uspaskicho advokatas Valdemaras Bužinskas. Jis spėja, kad galbūt Lenkijoje per apsirikimą nebuvo panaikinta V.Uspaskicho paieška.
Teismo leidimas vykti į Rusiją negalėjo būti pretekstu sulaikymui Šengeno erdvės valstybėje.
,,Jis nėra suimtas, nėra namų arešte, jam kardomoji priemonė yra pakeista. Todėl gali vykti ir per Šengeno erdvės valstybę“, - teigė V.Bužinskas.
Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininkas Algirdas Matonis BNS sakė, kad taip pat manąs, kad Lenkijoje įvyko nesusipratimas. Oficialių žinių apie politiko sulaikymą jis kol kas neturįs.
,,2007-ųjų rudenį nutraukus paiešką Lietuva tokiais pat kanalais, kaip ir apie jos paskelbimą informavo kitas valstybes“, - BNS sakė A.Matonis.
Pareigūno teigimu, tai ne pirmas kartas, kai Lenkijos pareigūnai įtariai tikrina asmenis, kurie anksčiau buvo ieškomi.
,,Pasitaiko, kad sulaiko 3 valandoms ir tikrina, skambina - ar tikrai žmogaus nėra paieškomas“, -BNS sakė A.Matonis. Iki vidurdienio jokių užklausų Interpolo Lietuvos nacionalinis skyrius nebuvo gavęs.
Vilniaus apygardos teismas, kurio žinioje yra politiko ir jo vadovaujamos partijos byla, birželį leido finansiniais nusikaltimais įtariamam Darbo partijos pirmininkui V.Uspaskichui išvykti į Rusiją. Kaltinamajam leista išvykti liepos 18-31 dienomis, atsižvelgus į prašyme nurodytas aplinkybes.
Nuo balandžio 29 dienos V.Uspaskichui nebetaikomas namų areštas - jam skirtas 1,5 mln. litų piniginis užstatas bei dar viena kardomoji priemonė - rašytinis pasižadėjimas neišvykti.
Kardomąją priemonę teismas sušvelnino atsižvelgęs į tai, kad byla jau baigta tirti ir yra teisme. Be to, turi nuolatinę gyvenamąją vietą, verslą ir mažamečius vaikus.
Jeigu politikas pažeis kardomųjų priemonių sąlygas ir iki nurodyto laiko negrįš į Lietuvą, sumokėtas piniginis užstatas atitektų Lietuvos valstybei, o V.Uspaskichas būtų suimtas.
Partijos įkūrėjas V.Uspaskichas jau buvo pabėgęs į Rusiją, kur slapstėsi nuo Lietuvos teisingumo. Į Lietuvą jis grįžo tik pernai rudenį. Spalį jam nepavyko laimėti rinkimų Alytuje ir užimti laisvą Seimo nario kėdę, tačiau jis vėl išrinktas Darbo partijos vadovu.
Kad norėtų išvykti į Rusiją aplankyti motinos, kaltinamasis užsiminė jau po pirmojo Darbo partijos bylos posėdžio birželio 18 dieną.
V.Uspackichas užsiminė, kad norėtų išvykti į Rusiją pas motiną. Esą 80-metei senutei pastatytas naujas medinis namas, reikia ją perkraustyti. Be to, ją per žiniasklaidą pasiekė žinios apie sūnaus teismo procesą ir savo atvykimu jis norįs ją nuraminti.
Darbo partija įtariama neįtraukusi į buhalterinę apskaitą daugiau kaip 24 mln. litų pajamų ir apie 23 mln. išlaidų, bei nesumokėjus apie 4 mln. litų mokesčių. Byla spalį po rinkimų bus nagrinėjama Vilniaus apygardos teisme.
Kėdainių verslininką 47 metų V.Uspaskichą, anksčiau dėl skandalų netekusį ūkio ministro ir Seimo nario postų, Lietuvos teisėsauga įtaria apgaulingų duomenų apie jo vadovautos partijos pajamas ir jų naudojimą pateikimu Valstybinei mokesčių inspekcijai ir Vyriausiajai rinkimų komisijai.
Tirdami Darbo partijos finansinę veiklą, prokurorai yra atlikę kratas Darbo partijos būstinėje ir kitur, paėmė kompiuterius, liudytojų parodymus davė būrys Darbo partijos parlamentarų.