Amerikiečiams atsisakius Lenkijoje statyti priešraketinio skydo elementus, lenkų ginklų gamykla „Bumar“ siūlo parengti nuosavą priešraketinę sistemą, kuri saugotų Lenkijos oro erdvę, o ir amerikiečiai teigia neatsisakantys savo planų.
Lenkijoje įrengta priešlėktuvinė ir priešraketinė sistema būtų trijų lygių. Pirmasis lygis būtų sukurtas naudojant raketas „Grom“, kurios gali sunaikinti taikinį 4-6 km atstumu. Antrojo lygio elementai naikintų taikinius 20 kilometrų atstumu, o trečiojo - daugiau kaip 200 kilometrų spinduliu. Programa remtųsi lenkų radiolokatorių sistema ir prancūzų raketomis „Aster-30“, kurias gamina koncernas „Eurosam“.
„Bumar“ direktorius Edwardas Nowakas įsitikinęs, kad įmonės specialistai pajėgūs sukurti tokią gynybos sistemą, kuri nuo raketinio puolimo saugotų ne tik Lenkiją, bet ir gretimas šalis. Priešraketinio skydo programos parengimo projektas „Skydas Lenkijai“ jau perduotas šalies gynybos ministrui. Naujos programos įgyvendinimas galėtų kainuoti iki 15 mlrd. zlotų.
Tuo metu dienraštis „Gazeta Wyborcza“ iš neoficialių šaltinių sužinojo, kad amerikiečiai dar neatsisako planų statyti Lenkijoje priešraketinį skydą ir galbūt jo elementai bus dislokuoti Redzikovo vietovėje netoli Baltijos jūros. Dienraštis rašo, kad naujieji JAV planai yra dar platesnio masto, nes priešraketinė technika gali būti dislokuota ne vienoje, o keliose vietose. Amerikiečiai siūlo įrengti nuolatinę karinę bazę ir galbūt kelias mobilias raketas.
Planas turėtų būti sukonkretintas artimiausiomis dienomis. JAV saugumo departamente dėl to derėjosi lenkų aukšto rango diplomatas. Apie tokią galimybę Lenkijos Seime prasitarė ir šalies užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis. „Būtų įdomus pasiūlymas, jei amerikiečiai tai, ką sako, patvirtintų raštiškai. Tačiau apie tai dar anksti kalbėti“, - sakė Lenkijos diplomatijos vadovas.
JAV gynybos sekretorius Robertas Gatesas taip pat teigia, kad JAV neatsisako priešraketinės gynybos sistemos Europoje. „Tie, kurie taip sako, arba yra blogai informuoti, arba paisydami savo interesų neteisingai interpretuoja mūsų veiksmus. Buvau šios sistemos šalininkas nuo to momento, kai apie ją dar 1983 metais pirmą kartą prakalbo prezidentas Ronaldas Reaganas. Norėčiau, kad ji būtų kuo greičiau įrengta ir panaudotos pačios naujausios technologijos“, - sakė Pentagono šefas.