Dešimtmečius trunkantis ginčas dėl žudynių Voluinėje dabartinės Ukrainos teritorijoje dažnai keldavo diplomatinę įtampą tarp abiejų kaimynių ir sąjungininkių. Varšuva seniai siekia, kad Kyjivas leistų ekshumuoti aukų palaikus.
„Šiuo metu dirbame (...) dėl praktinių mechanizmų lauko tyrimų ir ekshumavimo darbų vykdymui“, – po derybų Varšuvoje reporteriams sakė ukrainiečių užsienio reikalų ministras Andrijus Sybiha.
Lenkijos nacionalinės atminties instituto vadovas Karolis Nawrockis trečiadienį pareiškė, kad specialistai ekshumaciją gali pradėti per 24 valandas. Jį cituoja lenkų radijo RMF FM portalas.
Jo teigimu, institutas „nuo 2017 metų nuosekliai kovoja, kad būtų patenkinti visi prašymai dėl ekshumacijos Voluinėje“, kurių jis iš viso išsiuntė devynis.
K. Nawrockis taip pat pareiškė, kad Lenkijos pusė laukia oficialaus patvirtinimo, kad būtų galima pradėti darbus.
„Jei bus oficialus sprendimas šiuo klausimu, o ne tik deklaracija, apmokytos grupės vyks į Voluinę (...) Instituto paieškos ir identifikavimo biuras yra pasirengęs atlikti realius darbus Voluinėje per 24 valandas. Todėl laukiame oficialaus patvirtinimo“, – sakė jis.
K. Nawrockis taip pat tvirtina, kad paieškos gali prasidėti nepaisant Rusijos karo prieš Ukrainą.
Lenkijos vyriausybės vertinimu, Rivnės ir Voluinės regionuose nuo 1943 iki 1945 metų buvo išžudyta maždaug 100 tūkst. lenkų ir 5 tūkst. ukrainiečių.
Ukrainos nacionalinės atminties institutas praėjusį mėnesį nurodė planuojantis 2025 metais leisti masinio smurto Rivnėje lauko tyrimus. Tai būtinas žingsnis prieš ekshumaciją.
„Kiekviena šeima turi teisę oriai pagerbti savo protėvių atminimą, – sakė A. Sybiha. – Esame teisingame kelyje. Manau, padarėme pažangą.“
Lenkų užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis sakė: „Ukraina patvirtina, kad nėra kliūčių paieškos ir ekshumavimo darbams Ukrainos teritorijoje.“
Kaip skelbia lenkų žiniasklaida, ekshumavimo darbai yra sustabdyti nuo 2017 metų, kai tarp Ukrainos ir Lenkijos trumpam plykstelėjo įtampa.
Keli garsūs Lenkijos pareigūnai pastaraisiais mėnesiais kalbėjo, kad Ukraina neįstos į Europos Sąjungą, kol nebus išspręstas šis aštuonių dešimtmečių senumo klausimas.
Lenkija šiuo metu rengiasi nuo sausio pusmečiui perimti pirmininkavimą Europos Sąjungai.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!