Sostinės Šnipiškių mikrorajono daugiabučių gyventojai sunerimę, kad UAB „Šnipiškių ūkis“ užsakymu jie nuodijami dezinfekcinėmis medžiagomis ir dar turi už tai susimokėti. Negana to, sužinojo, kad tai – ne vienkartinė akcija, nes remiantis visokiais įsakymais šis nepigiai gyventojams kainuojantis procesas bus tęsiamas ir ateityje.
Įsigijo „bendraturčius“
Rugpjūčio pradžioje gavę pranešimus apie mokesčius už butą Kalvarijų 174-ojo namo gyventojai pamatė, kad turi sumokėti už ventiliacijos kanalų valymo, dezinfekavimo ir biocheminio apdirbimo paslaugą, kurios atlikti neprašė, o ir teigimų rezultatų, tiesą sakant, nepajuto. Po valymo nuėmę virtuvės ventiliacijos kanalo groteles ant kanalo sienų pamatė tokį patį, koks ir buvo, sluoksnį dulkių ir riebalų, ventiliacijos trauka daugelyje butų po valymo tapo dar prastesnė.
Pradėję aiškintis, koks „geradaris“ nusprendė jų gyvenimo kokybe pasirūpinti, sužinojo, kad pagal sutartį su UAB „Šnipiškių ūkis“ jų namo ventiliacijos kanalus valė UAB „Freiga ir partneriai“.
„Visų pirma butai yra privati nuosavybė, tad pagal įstatymus tik buto savininkas, t.y. patys gyventojai, gali spręsti, kada reikia valyti ventiliacijos kanalus ir kaip tai daryti. Nuo kada dar du „uabai“ tapo mūsų privačių butų bendraturčiais? – „Respublikai“ piktinosi vienas daugiabučio gyventojų Romualdas Labutis.
- Kaip administratorius, t.y. „Šnipiškių ūkis“, net neapsilankęs butuose, neatlikęs jokių oro srauto judėjimo matavimų, gali teigti, kad mums priklausančių butų ventiliacijos neatitinka reikalavimų ir priverstinai teikti mums kažkokią valymo paslaugą?“
Vadovaujasi įsakymais
Kai gyventojai pareiškė nepasitenkinimą, UAB „Šnipiškių ūkis“ juos raštu informavo, kad ventiliacijos kanalų valymo ir dezinfekavimo darbai vykdomi vadovaujantis LR ūkio ministro 2004 m. vasario 19 d. įsakymu
„Dėl skirstomųjų ir pastatų dujų sistemų eksploatavimo taisyklių Patvirtinimo“. Kaip teigiama laikinai „Šnipiškių ūkio“ direktoriaus pareigas einančio Vidmanto Tamulionio pasirašytame rašte, pagal šį įsakymą ventiliacijos kanalų valymo darbai yra privalomi visiems daugiabučiams namams, kuriuose eksploatuojami buitiniai dujiniai prietaisai ar įrenginiai (dujinės viryklės ir t.t.).
Tiesa, V.Tamulionis nepatenkintus gyventojus „paguodė“, kad nuo sausio 1 d. šie darbai ne rečiau kaip kartą per metus bus privalomi visuose daugiabučiuose namuose - taip pat ir tuose, kuriuose eksploatuojamos elektrinės viryklės.
„Tą dieną, kai tariamai buvo atliekamas ventiliacijos kanalų valymas, buvau namuose. Ant namo stogo vaikščiojo vaikinai su vielos gabalu ir kaišiojo į ventiliacijos angas. Jie ant namo stogo praleido nepilną valandą, išskyrus vielą, su savimi jokios įrangos neturėjo. Jeigu poros metrų vielos kaišiojimas ir yra tas ventiliacijos kanalų valymas, dezinfekavimas ir biocheminis apdirbimas, apie kurį rašoma rašte, tai tokie veiksmai ne valymas, o kenkimas. Įkišus vielą į ventiliacijos kanalą purvai sukrinta į apačią ir užkemša ventiliacijos kanalus, o iš butų pusės kanalų niekas nevalė“, - „Respublikai“ kalbėjo R.Labutis.
Daugiabučio gyventojai, kuriems mokesčiai už butus ir taip nuolat didėja, ironizuoja, jog taip galima sugalvoti ir teikti dar daugiau įvairių priverstinių „paslaugų“, pavyzdžiui, langų ir orlaidžių valymas iš lauko pusės, buto durų laiptinės pusėje dezinfekavimas ir t.t., o gyventojams pateikti sąskaitas, kurias valdžios vyrams bijodami paprieštarauti žmonės nuolankiai apmokės...
Aštuoni mėnesiai nežinios
Gyventojams pasidomėjus, kokiomis medžiagomis buvo dezinfekuojami ventiliacijos kanalai, darbus vykdžiusios bendrovės vadovas Vytautas Freigofas informavo, kad buvo naudojamos medžiagos BICHEM 701 L ir F262IPASEPT.
V.Freigofo pateiktuose saugos duomenų lapuose rašoma, kad šiomis medžiagomis galima apsinuodyti jų įkvėpus, joms patekus ant odos, prarijus. Įkvėpus gali apsireikšti kvėpavimo takų pakenkimo simptomai. Pasireiškus bet kokiems cheminių medžiagų poveikio žmogaus organizmui požymiams, būtina kreiptis į gydytoją. Preparatui degant gali išsiskirti pavojingos dujos - anglies, fosforo oksidai. Su dezinfekcinėmis medžiagomis dirbantys žmonės turi dėvėti apsauginius drabužius ir kvėpavimo takų apsaugines priemones.
Perskaitę tai žmonės sunerimo: vadinasi, jie elementariai nuodijami. Gyventojai neneigia, kad prieš savaitę buvo įspėti apie tai, jog vyks ventiliacijos kanalų valymo darbai, tačiau vienintelė apsaugos priemonė, apie kurią informaciniame lapelyje buvo rašoma, - užklijuoti
ventiliacijos kanalus. O V.Freigofo pateiktoje medžiagoje rašoma, kad medžiagos, kurias bendrovė purškė į ventiliacijos kanalus, irs 8 mėnesius, vadinasi, tiek laiko žmonės bus priversti kvėpuoti į jų butus patenkančiomis nežinia kokiomis medžiagomis.
„Kodėl mes nebuvome informuoti, kad bus naudojamos tokios medžiagos, kaip suteikti pirmąją pagalbą, jei kas nors apsinuodytų, pasijustų blogai? Kodėl tos medžiagos buvo purškiamos net neįsitikinus, ar ventiliacijos kanalai sandarūs? Juk nežinia, ar visi perskaitė skelbimų lentoje kabantį įspėjimą ir jį suprato. Gal kas nors gali pasakyti, kas atsakys už mūsų, mūsų šeimos narių sveikatą, jei dėl šių dezinfekcinių medžiagų poveikio ji pablogės, kaip tai atsilieps mūsų sveikatai ateityje? - namo gyventojų vardu kalbėjo R.Labutis. – Tai blogiau nei vokiečių kadaise vykdytas genocidas, kai koncentracijos stovyklose buvo nuodyti žmonės, bet bent jau nebuvo reikalaujama už tai susimokėti“.
Komentaras
Vytautas Freigofas
UAB „Freiga ir partneriai“ direktorius
Naudojamos medžiagos sveikatai visiškai nepavojingos
2004 m. Vilniaus miesto savivaldybėje buvo paskelbtas konkursas šiukšlių šalinimo vamzdžių ir ventiliacijos kanalų valymo ir biocheminio apdorojimo darbams atlikti. Jame dalyvavo keturi paslaugų tiekėjai. Konkursą laimėjo UAB „Freiga ir partneriai“.
Mūsų įmonės specialistai sukūrė unikalią technologiją ventiliacijos kanalų ir šiukšlių šalinimo vamzdžiams valyti. Technologija, kuri yra patentuota Europos Sąjungoje, susideda iš kanalų vidinio paviršiaus mechaninio valymo, t.y. įvairių statybinių atliekų pašalinimo ir biocheminio apdirbimo.
Biocheminiam apdirbimui naudojami selektyviniu būdu išauginti mikroorganizmai - bakterijos, kurios „suvirškina“ organines medžiagas ir parazitų kiaušinėlius. Bakterijos šachtose gali išgyventi iki 8 mėnesių, tad tiek laiko ventiliacijos kanaluose vyksta biocheminio valymo procesas.
Ploviklių valant ventiliacijos kanalus negalima naudoti, tad tik biocheminiai preparatai gali panaikinti susikaupusius riebalus. Bakterijos visiškai nepavojingos žmogaus sveikatai, o ventiliacijos kanalus žmonėms rekomenduojama užklijuoti tik todėl, kad valant ventiliacijos kanalus gelbėdamiesi iš jų į butus gali pradėti bėgti tarakonai.
Bendrovės darbuotojai vengia pripilti dezinfekuojančios medžiagos daug, kad ji nepradėtų tekėti į butus per groteles, tad net jei jos ir nebuvo užklijuotus, į ant viryklės stovinčius puodus bakterijų negalėjo patekti.
Kiekvieno namo gyventojai prieš savaitę perspėjami apie ventiliacijos kanalų valymą, pakabiname informaciją skelbimų lentoje, ventiliacijos groteles prašome užsiklijuoti. Niekur nėra numatyta, kad mes turime gyventojus informuoti, bet mes tai darome, tačiau informuoti kiekvieno buto juk negalime, taip pat kaip ir patikrinti, ar ventiliacijos kanalai užklijuoti, ar neverda puodai ant dujinės plytelės - neturime teisės eiti į butus. Tačiau net ir tie, kurie neužsiklijuoja ventiliacijos kanalų, niekuo nerizikuoja, nes naudojamos medžiagos - ne chemikalai.
Kur kas baisiau tai, ką mes valydami randame ventiliacijos kanaluose ir kuo žmonės priversti nuolat kvėpuoti.
Aida Valinskienė