Ledas sukaustė vieną svarbiausių Europos vandens arterijų – Dunojų, o daugybė laivų priversti likti uostuose.
2860 kilometrų besidriekianti upė, tekanti per devynias šalis, svarbi transportui, energetikai, drėkinimui, pramonei ir žvejybai, iš dalies ar visiškai užšalo nuo pat Austrijos iki žiočių Juodojoje jūroje.
Aplink Serbijos sostinę Belgradą upėje susidarė iki pusės metro storio ledo lytys. Belgijos uosto pareigūnai pranešė, kad visi laivai 600 kilometrų upės atkarpoje, einančioje per šalį, saugiai prišvartuoti uostuose.
Trečiadienį vyriausybės paskelbtas laivybos draudimas galios apie 10 dienų, praneša AFP. Pasak infrastruktūros ministro, tai paveiks laivybą visuose šalies vandenyse.
„Dunojus, taip pat upės Sava ir Tisa užšalo. Dėl šios priežasties laivyba jomis uždrausta“, – teigia infrastruktūros ministras Pavle'as Galic'as.
Kroatijoje rengiamasi vaduoti trijų asmenų įgulą iš krovininio laivo, nuo penktadienio įstrigusio lede netoli pagrindinio Dunojaus uosto Vukovaro. Ten esantiems žmonėms jau ėmė trūkti maisto, pranešė uosto pareigūnas Ivanas Barovičius.
Anot jo, 137 kilometrų Dunojaus atkarpoje, einančioje per šalį, laivyba sustabdyta nuo trečiadienio.
Tuo metu Serbijos geležinkeliai ketvirtadienį pranešė, kad garsusis „Balkanų ekspreso“ traukinys, važiuojantis nuo Belgrado iki Stambulo, kurį laiką dėl Bulgarijoje kilusio potvynio važiuos tik iki Sofijos.
Serbijos pareigūnas Aleksandaris Prodanovičius vylėsi, kad atlydys vyks pamažu, po 5 laipsnius Celsijaus kasdien, ir kad „sniegas ištirps pamažu ir didesniu problemų nesukels“.
Temperatūrai pakilus staiga dėl gausaus sniego, kai kur siekiančio 1,5 metro, Serbijoje gali kilti potvyniai, „Radio Belgrade“ kalbėjo jis.
Bulgarijos, kuri taip pat uždraudė laivybą Dunojuje, pareigūnai pranešė, kad upė užšalusi 50–90 proc., o šešiuose uostuose ir upės kanale šalyje įstrigę 224 laivai.
Rumunijoje ledu padengtas 237 kilometrų ruožas. Vengrijoje laivams upe leidžiama plaukti „savo pačių rizika“, pranešė pareigūnai ir pridūrė, kad ledas dengia 60–70 proc. upės.
Tuo metu Austrijoje laivyba Dunojumi negalima, nes vietomis upę padengė iki 12 centimetrų siekiantis ledo sluoksnis.
„Kad Dunojus užšaltų, reikia kad mažiausiai savaitę laikytųsi žemesnė nei 10 laipsnių temperatūra. Taip šiuo atveju ir nutiko“, – teigė laivybą upe reguliuojanti institucija „ Via Donau“.