Iššūkių ir laimėjimų – apylygiai
Kaip pasakoja renovacijos administravimo įmonės Lazdijų rajone atstovas Nerijus Jurkonis, per pastaruosius ketverius metus renovacija stiprokai pasistūmėjo į priekį. „Kaip tokio dydžio rajone, atnaujinta jau nemažai daugiabučių – iš viso Lazdijų ir Veisiejų miestuose yra apie 121 daugiabučių namų. Vis dėlto, gyventojų susidomėjimas renovacija vis dar nėra labai didelis – visi skundžiasi kainomis“, – pastebi pašnekovas.
Laimei, rajone atsiranda daugiabučių, nusprendusių atsinaujinti iš esmės. „Dauguma namų pasirenka tik valstybės remiamas energinio efektyvumo priemones. Kol kas turime tik vieną daugiabutį, kuris įgyvendino itin platų priemonių paketą, atnaujino ne tik vamzdynus, bet ir stovus visame name. Be to, vieną iš papildomų priemonių gyventojų nusprendė įgyvendinti savo lėšomis, bet drauge su renovacija – kad visi darbai būtų atlikti vienu kartu. Juokaujame, kad tame name nebeliko nei vieno seno vamzdžio“, – pasakoja N. Jurkonis bei priduria, kad, deja, šis pavyzdys neįkvėpė daugiau panašių projektų – nors per gyventojų susirinkimus aktyviai diskutuojama apie platesnės renovacijos naudą, vis dėlto investuoti didesnes sumas į renovaciją mažesnėje savivaldybėje gyventojai ryžtasi daug sunkiau nei didmiesčiuose.
Tiesa, yra džiuginančių tendencijų, pastebi pašnekovas – jau kelerius metus Lazdijų gyventojai mielai renkasi ne tik tinkuojamus, bet brangesnius, – vėdinamus fasadus. Be to, keli namai po renovacijos gavo vieną aukštesnių – B energinio efektyvumo klasę – patvirtinančius sertifikatus. „Nors savivaldybė po truputį gražėja, daugiabučius, kuriems reikėtų renovacijos, lengva pastebėti – juos išduoda rimtesnės stogų, pamatų problemos ir t. t.“, – neslepia N. Jurkonis.
Savivaldybės vizijoje – 80 proc. renovuotų daugiabučių
Tai, kad Lazdijų rajono savivaldybėje renovacija žengia sparčiu, energiniu žingsniu pastebi ir Lazdijų rajono savivaldybės administracijos direktorius Gintautas Salatka. „Šiuo metu renovacija neblogai įsibėgėjusi – kiek daugiau nei pusė daugiabučių, prijungtų prie centrinio šildymo, jau renovuoti. Tiesa, yra ir daugiabučių, kurie turi individualias šildymo sistemas, su jų atnaujinimu sekasi kiek sunkiau. Vis dėlto, situacija nėra bloga. Didelis laimėjimas būtų, jei pavyktų renovuoti 80 proc. visų daugiabučių“, – komentuoja pašnekovas.
Lazdijų rajono savivaldybė aktyviai dalyvauja renovacijos proceso iniciavime bei įgyvendinime, stengiasi prisidėti prie modernizacijos proceso spartėjimo, pasakoja savivaldybės atstovas. „Prisidedame ne tik pasakodami apie renovacijos naudą, bet ir realiai spręsdami iššūkius, su kuriais, pavyzdžiui, susiduria daugiabučiai, kurie norėtų renovacijos, tačiau turi problemų dėl skolininkų ir negali gauti paskolos iš banko. Kelis tokius atvejus pavyko sėkmingai išspręsti ir daugiabučiams buvo atvertas kelias į modernizaciją“, – pasakoja G. Salatka.
Kaip pastebi savivaldybės atstovas, didžiausią įspūdį Lazdijų gyventojams daro kaimynystėje renovuoti daugiabučiai. „Tai galime pastebėti, pavyzdžiui, Veisiejų mieste, kuriame gyventojai gana iniciatyvūs, nes žino geruosius atnaujinimo pavyzdžius, gali diskutuoti su jau renovuotų daugiabučių gyventojais. Gerieji pavyzdžiai keičia net skeptiškai nusiteikusių gyventojų nuomonę. Beje, pastebima, kad daugelį masina tai, kad sumažėja ne tik šildymo kainos, bet ir išlaidos daugiabučio remontui, kuris aktualus visiems senos statybos daugiabučiams ir kainuoja tikrai nepigiai“, – pasakoja pašnekovas.
Skatindama Lazdijų savivaldybės gyventojus renovuotis, savivaldybė ir savo lėšomis imasi skatinamųjų priemonių – pavyzdžiui, kiemų ir kitų viešųjų erdvių tvarkymui prie jau renovuotų daugiabučių teikiama pirmenybė.