Jau nuo rytojaus už visas automobilių servisuose atliktas paslaugas valdžia ragina rinkti kasos kvitus ir sąskaitas faktūras. Nesvarbu, mašiną remontuojate ar tik padangas keičiate, ir nesvarbu kur, oficialiame servise, ar kokiame garažėlyje. Nuskenuotus ar nufotografuotus kvitus pridėjus prie savo metinių elektroninių mokesčių deklaracijų, inspekcija žada grąžinti iki 400 € sumokėtų mokesčių per metus. Tautiečiai jau svarsto, kas geriau – oficiali paslauga su galimybe susigrąžinti dalį išlaidų, ar visgi be sąskaitos, bet galimai pigesnė.
„Jeigu važiuoju į servisą, kur priima tik grynais, sumoku ir tiek“, – sako pašnekovas.
Mokesčių inspektoriai aiškina, kad atėjo laikas iš šešėlio traukti ne tik mokesčių nemokančius mašinų taisytojus, bet ir namų remonto meistrus bei aukles. Inspektoriai tikisi, kad gyventojai vis dažniau reikalaus kvitų ir sąskaitų, tačiau perspėja, kad kompensacijos bus mokamos tik už darbus, bet jokiu būdu ne už medžiagas.
„Yra uždėtos lubos, maksimali išlaidų suma neturi viršyti 2 tūkst. eurų. Tai tik remonto paslaugos, neturi įeiti medžiagos, įrengimai, detalės, dažai ir kitos priemonės. Tai paslaugų kompensavimas“, – sako Mokesčių inspekcijos atstovė Rasa Virvilienė.
Mokesčių ekspertai ir smulkiųjų verslininkų atstovai pritaria, kad mokesčius mokėti reikia, tačiau kartu nuogąstauja, ar visi gyventojai išgalės susimokėti už paslaugas, kurios gali dar labiau pabrangti.
„Ir dabar jie mokėdavo, privalo nuo visų gaunamų pajamų mokėti mokesčius. O kaip jie darys? Pasitaiko, ne vien gyventojai atlikdami bet kokias ūkines veiklas galimai slepia mokesčius. Tas pats liečia ir įmones, visus verslo subjektus“, – sako smulkiųjų verslininkų atstovė Zita Sorokienė.
„Jeigu nelegalus legalizuosis, kainos tikrai nesumažės, o padidės. Jei legalus pardavėjas ar paslaugų teikėjas įskaičiuos ir tą lengvatą, nematau priežasčių, kodėl kainos turėtų mažėti“, – sako Laisvosios rinkos instituto vadovas Žilvinas Šilgalis.
Auklėms ir meistrams peršamos naujovės vien kvitais, panašu, neapsiribos. Vyriausybė rengiasi apskritai uždrausti jiems dirbti su verslo liudijimais ir siūlo rinktis arba samdinio dalią, arba dirbti su individualios veiklos pažyma ir mokesčiams atseikėti mažiausiai ketvirtadalį uždarbio.
„Ši priemonė yra pakete kovai su šešėliu, baltieji finansai. Pasirinktos sritys, kurios pagal kitų valstybių patirtį ir mūsų finansų ministerijos analize yra rizikingi sektoriai“, – sako mokesčių inspekcijos atstovė Rasa.
Smulkieji verslininkai verslo liudijimų naikinimui rengiasi aršiai priešintis. Esą netekę teisės dirbti su verslo liudijimais, daug auklių ir meistrų gali pasitraukti į visišką šešėlį ir išvis nebemokėti jokių mokesčių.