Genėjimas šaltuoju sezonu būtinas ne tik dėl kokybiško derliaus. Jis skatina jaunų medžių augimą, vainiko formavimąsi, apsaugo nuo ligų. Toks genėjimas naudingas tiek vaismedžiams, tiek ir visžaliams dekoratyviniams krūmams. Vis tik, dėl oro sąlygų ir sumažėjusių darbų sode, genėjimas šaltuoju sezonu neretai pamirštamas. Kaip genėti artėjančiu šaltuoju sezonu, kad sodininkams mėgėjams tai netaptų sudėtingu iššūkiu pataria pasaulinė prekių sodui, namams ir lauko darbams gamintoja „Fiskars“, pristatanti sekatorius „Quantum“.
Vaismedžius jų ramybės periodu tinkamiausias laikas genėti sausį, vasarį. Tačiau tai galima daryti ir žiemos pradžioje ar net vėlyvą rudenį – tik derėtų stebėti orų prognozes ir pasirinkti laiką, kai oro temperatūra išlieka daugiau mažiau stabili. Jei per kelias dienas po genėjimo smarkiai nukrenta temperatūra, tuomet medis nespėja „užgydyti“ apkirptų ar apipjaustytų šakų. Būtina atsižvelgti į medžio ištvermę. Žiemą derėtų genėti tik ištvermingesnes veisles, o šalčiams itin lepių vaizsmedžių genėjimą atidėti pavasariui.
Kad ir kokį mėnesį genėtumėte, svarbi oro temperatūra. Idealiausia genėti sausą dieną, kai temperatūra siekia iki -5 °C. Labai svarbu, kad temperatūra nebūtų žemesnė nei –10 °C. Nereikalingas šakas derėtų šalinti atsargiai ir preciziškai aštriu sekatoriumi ar pjūkleliu, kuris nepaliktų „žaizdų“ – per gilių įpjovimų, įplyšimų. Priešingu atveju medis nušals.
Genėjimas žiemą sudėtingas todėl, jog svarbu napadaryti klaidų, nenupjauti per daug, per giliai. Pirmiausiai reikia pašalinti negyvą lapiją, tuomet atidžiai apžiūrėti pagrindines šakas. Nuo jų reikia nukirpti visas išsišakojusias ir įvairiomis kryptimis – aukštyn ar žemyn – augančias storesnes šakas ar ūglius. Palikite tik tuos, kurios auga nuo šakos į išorę horizontaliai.
Reikia apgenėti ir jaunas, jau žiedų pumpurus suformavusias šakutes. Jas derėtų trumpinti vienu trečdaliu. Taip šakos netaps pernelyg ilgos ir galės brandinti didesnius vaisius, taip pat nenuluš nuo per didelio vaisių svorio.
Šaltuoju sezonu patogu formuoti medžio vainiką. Ramybės periodu genėti patogu, mat nebėra lapų, todėl aiškiai matosi vainiko stuktūra ir visos šalintinos šakos. Tai svarbu, mat privešėjusios smulkios šakelės konkuruoja dėl maistinių medžiagų, todėl išauginami vaisiai tampa smulkesni, nukenčia ir jų kokybė. Formuojant vainiką svarbu nugenėti visus tiesiai aukštyn ar žemyn augančius ūglius bei smulkesnes šakutes.
Genėjimo metu svarbu nepalikti nusilpusių, aplūžusių šakų. Būtina patrumpinti per daug ištysusias ir paremti stambias pasvirusias šakas, kad jos lengviau atlaikytų sniego sluoksnį.
Ir svarbiausia prisiminti, jog nereikia persistengti ir išretinti per daug šakų, kad medis neliktų „nuogas“.