Neseniai „Akistatoje“ rašėme apie tai, kad į teismą atiduota didžiausio Lietuvos kontrabandininko Viliaus Karaliaus baudžiamoji byla. Panašų kontrabandininkų karalių turi ir mūsų kaimynai latviai.
„Valdoma eilė“
Kaip tik šiomis dienomis už turto prievartavimą Latvijos policija sulaikė ir už grotų pasiuntė gerai kriminaliniuose sluoksniuose žinomą Raitį Kononovą, kuris Latvijoje dar žinomas ir kaip „kontrabandos karalius“ – „Arklys“. Ilgą laiką sektas jau anksčiau ne kartą teistas ir nelaisvėje jau net 22 metus praleidęs vyras, vėl areštuotas. Įtariama, kad jis grasindamas smurtu iš nukentėjusiojo reikalavo 10 000 eurų.
2003-iais metais Raitis Kononovas buvo nuteistas septynerių metų laisvės atėmimo bausme už neteisėtą ginklo laikymą ir pardavimą. Iš to ginklo buvo nušautas Mokesčių rinkimo skyriaus Ludzenėje viršininkas Viačeslavas Liscovas. Tačiau grotos nesutrukdė Raičiui ir toliau sukti savo „verslą“ – vieną iš tokių – vilkikų pravažiavimo per sieną be eilės organizavimą.
2006-ais metais pasienyje su Rusija nusidriekdavo didžiulės vilkikų eilės. Vairuotojai jose pralaukdavo net po dvi savaites. Tad kodėl gi nepadėti žmonėms, kurie neatsisakytų už tai sumokėti? Tap atsirado sistema „valdoma eilė“. Buvo surasti pasieniečiai, kurie tuos, kurie susimokėdavo, surikiuodavo į eilę, kad pravažiuotų sieną „be eilės“. Kadangi tą biznį sumanę verslininkai iš karto suprato, kad kiti vairuotojai gali netylėti, tai buvo nuspręsta pajungti ir kriminalinio pasaulio „autoritetus“. Nors tuo metu R. Kononovas ir atlikinėjo bausmę Jekabpilio kalėjime, tačiau kaip tik į jį ir kreipėsi pagalbos. Ir sulaukė – Arklys pasiuntė savo dešiniąją ranką Genadijų Babachiną, dar žinomą Babacho pravarde.
Norintieji pravažiuoti greičiau sumokėdavo nuo 100 iki 200 eurų. Už tą kainą automobilius be eilės praleisdavo ne tik pasieniečiai, bet ir muitininkai. O tuos, kurie bandė triukšmauti ir piktintis, labai greitai nuramino beisbolo lazdomis binkluoti Babacho skųstagalviai. Tačiau kai byla pasiekė teismą, dalis kaltinimų subliuško. Prokuratūra į teisiamųjų suolą buvo pasiuntusi 27 įtariamuosius, tačiau 10 iš jų buvo išteisinti. Raitis Kononovas buvo tarp tų išteisintųjų, tačiau jo pagalbininkui G. Babachinui buvo paskelbtas apkaltinamasis nuosprendis. Nors paskirtos tebuvo tik baudos ar lygtiniai nuteisimai, tačiau nuteistieji teismo nuosprendį apskundė ir šių skundų nagrinėjimas vis dar laukia eilės Aukščiausiajame teisme.
Koordinavo iš kalėjimo
Tai ne vienintelė byla, į kurią buvo įsipainiojęs kalėjime sėdintis Arklys. 2006-ųjų rudenį policija Ludzemės rajone surado nelegalaus spirito saugyklą. Iš pogrindinės apyvartos buvo konfiskuota 31 toną labai geros kokybės spirito. Tai beveik mėnesinė šešėlinė spirito pardavimo norma. Paaiškėjo, kad spirito tiekimą ir pardavimą iš kalėjimo kameros kordinavo Arklys.
Panašiai kaip ir pas mus, taip ir pas „braliukus“ latvius, bylos teismuose nagrinėjamos metų metais. Ir ta spirito byla buvo įstrigusi ir tik šiemet teismas pagaliau paskelbė nuosprendį. Raitis Kononovas buvo nuteistas 149 minimalių atlyginimų dydžio bauda. Tai sudaro 42 401 eurą. Kartu su juo 250 valandų priverstinių darbų buvo nuteistas Arnis Leinšas.
Ir tai dar ne viskas. 2007-ųjų metų pradžioje policininkai, sekdami cigarečių ir spirito kontrabandistus, Arklį sulaikė prie Latvijos –Rusijos sienos. Tada taip pat buvo areštuoti ir kontabandininkams padėję trys muitinės pareigūnai.
2010 metais tame pačiame Grebniovo pasienio punkte buvo sulaikyta dar viena didelė cigarečių kontrabandos partija – 6,5 milijono pakelių „L&M“, „More“, „Bond“, „St. George“ cigarečių. Ir tik 2012 metais toje byloje R. Kononovui buvo pateikti kaltinimai. Į teisamųjų suolą turėtų sėsti dar 5 kontabandininko kolegos ir vienas buvęs muitinės pareigūnas. Tačiau žinant Latvijos teismų tradicijas daugelis mano, kad nuosprendis šioje byloje bus paskelbtas dar labai negreitai.
Šiuo metu Latgalijos apygardos teisme nagrinėjama ir dar viena didelės kontrabandininkų gaujos baudžiamoji byla. Joje kaltinimai pateikti 28 muitininkams, policininkams, pasieniečiams ir kontrabandistams, tarp kurių ir R. Kononovas, ir G. Babachinas. Pastarieji abu kaltinami kyšių davimu, chuliganizmu, narkotikų prekyba, grasininu nužudyti. Ta byla teisme nagrinėjama jau ne pirmi metai. Kaip ir Lietuvoje, taip ir Latvijoje teisiamieji naudoja tuos pačius bylų nagrinėjimo delsimo metodus. Pvz., paeiliui – vienas po kito – suserga. Bet ir R. Kononovas, ir G. Babachinas teismus lanko pavyzdingai.
Latviškasis Daktaras
R. Kononovas Latvijos visuomenę kartas nuo karto sudrebina ir skandalingais pareiškimais. Prieš daugiau nei metus televizijos laidoje „Tautas bals“ jis pareiškė, kad daugiau kontrabanda nebeužsiima ir, kad tai specialiųjų tarnybų biznis, o konkuruoti su jomis jis nepajėgus. Arklio žiniomis, Latgalijoje kontrabandos judėjimą kontroliuoja žmogus, kurį jis žino kaip Daktarą, kuris yra remiamas teisingumo organuose šio „įdarbintų“ žmonių. Save R. Kononovas įvardijo tik kaip stebėtoją. O tikrasis kontrabandos karalius yra Daktaras, kuris iš tikro kažkada gydė žmones, tačiau pamatęs, kad didelius pinigus galima užsidirbti ne ligoninėje, o slapta vežant cigaretes ar spiritą, mediko darbą iškeitė į kontrabandininko.
R. Kononovas televizijos laidoje pareiškė, kad per 5 mėnesius Daktaro brigada valstybei padarė nuostolių už 40 milijonų latų. Per tą laiką vien per Terechovo pravažiavimo punktą iš Rusijos į Latviją įvažiavo 17 vilkikų pakrautų kontrabandinėmis cigaretėmis. „O aš tik stebiu ir skaičiuoju, – mįslingai apie savo vaidmenį Latgalijos kontrabandos sistemoje sakė R. Kononovas. – Valdininkai tik daug rėkia kai ką nors sulaiko, tačiau patys per vieną naktį po tris milijonus prisiplėšia“.
R. Kononovo žodžiais tariant, kontrabandą – ne tik cigaretes, alkoholį, bet ir kitas akcizines prekes – per sieną veža tik tos grupuotės, kurias dengia pasieniečiai ir muitininkai. Jei tai pabando padaryti kyšių nemokantieji, neturintieji „stogo“, jie kaip mat sugaunami. O savi visuomet perspėjami, jei tik organizuojamas koks nors patikrinimas ar specialiųjų tarnybų reidas. R. Kononovas taip pat sakė, kad jau dešimtmetis, kai Terechovo pasienio punkte neveikia krovinių peršvietimo rentgenas. Kažkada į jį trenkė žaibas ir sugadino, o dabar niekas neremontuoja, nes „visiems geriau kai jo nėra“.
Patvirtino ir direktorius
Po tos televizijos laidos specialiosios tarnybos nekomentavo R. Kononovo pasisakymų. Tik pasirodė pranešimas, kad ne kartą teisto kontrabandininko nuomonė yra subjektyvi, o jei jis turi faktų, tai tegul kreipiasi į teisėtvarkos organus ir jie bus ištirti. Tačiau po kurio laiko R. Kononovo samprotavimus, galbūt, to nenorėdamas, patvirtino naujas Muitinės kriminalinės tarnybos direktorius Edisas Ceipė. Jis pripažino, kad apie 80 procentų stambios kontrabandos, galima manyti, sieną pravažiuoja su kažkieno pagalba. Jei pasieniečiai ar muitininkai įtaria, kad krovinys kontrabandinis, tačiau jo netikrina, tai kuo tai pavadinti? E. Ceipės nuomone, viena iš tokio netikrinimo priežasčių yra korupcija, tačiau jis mano, kad tai gali būti ir blogas savo pareigų atlikimas.
Apskritai, R. Kononovas žurnalistams nepateikė naujų faktų. Jo samprotavimai buvo paremti seniai visiems žinomais įvykiais. Latgalos apygardos teismas trijų metų laisvės atėmimo bausme yra nuteisęs buvusį muitinės pareigūną Aivarą Augustovičių. Iš jo buvo konfiskuota 260 300 dolerių ir 20 latų. Aukštą muitinės pareigūną policija sulaikė tuo momentu, kai jam buvo duodamas 3000 dolerių kyšis. Muitinės kriminalinės valdybos bendradarbiai sulaikė ir Kriminalinės policijos vienos valdybos viršininką, kuris irgi buvo susijęs su viena Daugpilio nusikalstama grupuote.
Tuos faktus žurnalistams ir minėjo R. Kononovas, kai buvo paprašytas kalbėti ne bendrais žodžiais, o faktais. Kantrabandos karalius prieš keletą metų jau buvo žurnalistams prikalbėjęs, kad jis davė kyšius paties aukščiausio lygio vadovams, tačiau tie faktai taip ir nepasitvirtino. Kai jis buvo teisiamas už Mokesčių rinkimo skyriaus Ludzenėje viršininko Viačeslavo Liscovo nužudymą (tai nebuvo įrodyta ir Arklys buvo nuteistas tik už ginklo pardavimą – aut. past.), Raitis papasakojo už ką buvo nužudytas pareigūnas. Ir nurodė, kas su tuo susiję, tačiau į tai irgi niekas nekreipė dėmesio. „Liscovas atskleidė degalų grobstymo schemą geležinkelyje. Jis sužinojo, kas grobsto degalus, ir kas grobstytojus dengia. Tą schemą jis nunešė Valstybės pajamų tarnybos generaliniam direktoriui Andriui Sončiksui, o šis tą schemą perdavė Latvijos Konstitucijos apsaugos biurui SAB. Po trijų dienų V. Liscovą nušovė. Nužudymo dieną jis važiavo į susitikimą su žurnalistu, su savimi turėjo dokumentus su tomis schemomis, tačiau po žmogžudystės jos dingo, – teisme kalbėjo R. Kononovas ir dar nurodė kelias SAB darbuotojų, kurie buvo nužudymo vietoje, pavardes. Kadangi teismas į tas kalbas nekreipė dėmesio, tai Latvijos žurnalistai kreipėsi į paminėtus asmenis, tačiau jie visi R. Kononovo kalbas pavadino sapalionėmis.
Zbignevas JANKOVSKIS