Latvijos užsienio politikos kūrėjai neabejoja okupacijos faktu, tačiau pasekti Lietuvos pavyzdžiu ir pareikalauti pripažinti okupaciją čia niekas neplanuoja, rašo „Latvijas Avize“ autorius Girts Kondrats.
Paklaustas apie tai, ką darys Latvijos užsienio reikalų ministerija, Lietuvai vėl pareiškus, kad reikalaus atlyginti sovietinės okupacijos padarytą žalą, Ivars Lasis, ministerijos atstovas spaudai sakė, 2005 metais įvertinti okupacijos žalą sukurta specialioji komisija. Parengus ataskaitą, šalies valdžia su ja susipažins ir atitinkamai elgsis. Tačiau tai neįvyks anksčiau 2009 metų.
Latvijos Seimo Užsienio reikalų komisijos pirmininkas Andris Berzinš į klausimą apie komisijos nuomonę dėl Lietuvos Prezidento Valdo Adamkaus pasisakymo, kad Lietuva reikalaus iš Rusijos sovietinės okupacijos fakto pripažinimo, atsakė, komisija šiuo klausimu neturi jokios specialiai suformuluotos nuomonės. Latvijos įstatymų leidėjai nėra nei „už“, nei „prieš“ Lietuvos poziciją, tačiau „yra Latvijos pusėje“. Išvados dėl tolimesnių veiksmų bus padarytos darbo grupėms pateikus išvadas. O dėl pačio okupacijos fakto abejonių niekam nekyla.
Latvijos Seimo Užsienio reikalų komisijos narė Sandra Kalniete, išreikšdama asmeninę nuomonę, pabrėžė, kad esama klausimų, kuriuose kaimynai - Estija, o ypač Lietuva visuomet buvo nuoseklesni. Kad ir prezidentas Valdas Adamkus, primindamas, kad Lietuva neatsisakys reikalavimo pripažinti okupacijos faktą ir gauti atlyginimą už okupacijos padarytus nuostolius, elgėsi teisingai. Pasak S. Kalnietės, nepriklausomai nuo to, ar valstybė didelė ar maža, ji turi susivokti savo praeityje. Tačiau Latvija paskutiniu metu vengia visko, kas galėtų nepatikti Rusijai, net ir tuomet, kai tai kenkia Latvijos savigarbai.
Savo ruožtu, Latvijos Universiteto profesorė Žaneta Ozolinia sako, kad bendradarbiauti prasminga tuomet, jei valstybių pozicija bendra ir imamasi atitinkamų žingsnių. Jei Lietuva turi savo poziciją dėl okupacijos pripažinimo ir nori eiti savo keliu, tai nereiškia, kad Latvija turi bet kuria kaina ją sekti. Tačiau, sako profesorė, Latvijos kelias šiuo metu visiškai neaiškus. Paskutiniu metu, deja, esama daugiau konjuktūrinės, o ne realios politinės veiklos.
Savo nuomonę reiškė ir Latvijos Prezidentas Valdis Zatleris. Komentuodamas Lietuvos planus reikalauti iš Rusijos pripažinti sovietinės okupacijos faktą ir atlyginti jo padarytą žalą, jis sakė, kad su Rusija reikia stengtis kalbėti ir apie „nepatogius dalykus“, ir apie tuos, dėl kurių nuomonės nesutampa. Latvijoje niekas neneigia okupacijos fakto ir jos pasekmes reikia įvertinti. „Jei Lietuva tai atliko, tuomet atsiranda tam tikros pasekmės, Latvija, deja, to nepadarė“ – sakė V. Zatleris.