Latviai giriasi: niekur kitur pasaulyje nėra tokios ypatingos vietos kaip Jūrmala - beveik 33 kilometrų kvarcinio smėlio paplūdimys ir šimtai prašmatnios apdailos medinių namų.
Jūrmala drauge su Rundalės pilimi, Rygos, Kuldygos ir Cėsių senamiesčiais, Agluonos bazilika, Gaujos nacionaliniu parku, Turaidos muziejumi rezervatu, Liepoja ir Ventspiliu įeina į populiariausių Latvijos turizmo maršrutų dešimtuką. Šį kurortą labai mėgsta rusų poilsiautojai, tačiau Kuržemės regione, kuriam priklauso ir Jūrmala, daugiausia apsilanko lietuvių turistų.
Kelionė į Jūrmalą iš Rygos trunka vos pusvalandį, čia kursuoja traukiniai ir autobusai. Atstumas nuo sostinės - 25 kilometrai, o nuo Rygos tarptautinio oro uosto dar dešimčia kilometrų arčiau. Kurorto šlovę Jūrmalai pelnė pušynai ir parkai, sveikatingas pajūrio oras, švelnus klimatas, mineraliniai vandenys ir gydomasis purvas. Mėlynoji vėliava, bylojanti apie švarą, saugumą ir patogumus, plevėsuoja Majuorų, Buldurių ir Jaunkemerių paplūdimiuose. Jie pritaikyti ir specialiųjų poreikių žmonėms.
Jūrmala - didžiausias Baltijos šalių kurortas, sovietmečiu garsėjęs estradinės dainos festivaliu. Pagal plotą tai antras didžiausias Latvijos miestas. Jau nuo XIX amžiaus jo unikalumas - medinė architektūra. Mediena buvo prieinama statybinė medžiaga, o kai kurie prasigyvenę užsakovai projektuoti vasarnamius pavesdavo profesionaliems architektams: vokiečiams, latviams, suomiams, rusams. Jūrmaloje gana harmoningai susipynė įvairūs stiliai: istorizmas, tautinis romantizmas, funkcionalizmas. Net 414 pastatų įrašyti į architektūros paminklų sąrašą. Daugiau kaip 4 tūkst. statinių turi miesto istorinio paminklo statusą.
Daugybė fasadų ir interjerų buvo sudarkyta ar tiesiog sunaikinta sovietmečiu, kai pastatai atiteko sanatorijoms ir kitoms įstaigoms. Pastaraisiais dešimtmečiais juos imtasi kruopščiai restauruoti. Kai kuriuos teko net iš dalies demontuoti, kad būtų atkurtas pirminis architekto sumanytas variantas. Remontai vyksta ir šiandien - atnaujinama fasadų ir stogų apdaila. Ypač puošniai atrodo medžio drožiniai ir raižiniai.
Jūrmalos architektūros stilistinė visuma geriausiai matyti centrinėje miesto dalyje - Majuoruose, ypač Jomas ir Jūras gatvėse, kur įsikūrę viešbučiai, restoranai, kavinės, parduotuvės, poilsio namai.
Pagrindinėje, pėstiesiems skirtoje Jomas gatvėje stovi paminklas latvių rašytojams Janiui Rainiui ir Aspazijai. Mieste veikia ir jų memorialinis muziejus, įkurtas vasarnamyje, kuriame J.Rainis su žmona Aspazija gyveno 1927-1929 metais.
Majuorų paplūdimyje dunkso 1995-aisiais pastatyta vėžlio, simbolizuojančio pastovumą ir ilgaamžystę, skulptūra, sukurta Janio Bardos. Prie jos mielai fotografuojasi poilsiautojai ir turistai. Nuotrauka prie vėžlio - bene populiariausias suvenyras iš Jūrmalos.
Kol Lietuva dar statė savo vandens parkus, kiekvieną savaitę lietuvių turistų autobusai sustodavo prie Jūrmalai priklausančio „Livu“ vandens parko, atviro lankytojams septynias dienas per savaitę. Vaikams ir suaugusiesiems čia siūloma apie penkias dešimtis atrakcionų.
Jūrmalos „širdis“ - Majuorai - įtraukti į Didžiojo žygio po Baltijos šalis programą. Į maršrutą iš viso įeina 36 objektai, po 12 Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje. Požeminės olos, legendomis apipintos pilys, gamtos takai takeliai, nuostabūs tolių vaizdai - dėl to ne vienas ryžtasi trenktis į pasaulio kraštą. Tačiau visai čia pat galima patirti ne mažiau spalvingų įspūdžių. Aktyvių žygio dalyvių laukia prizas. Išsamiau - www.greatbaltic.eu.
Audrius Musteikis