Peteris Karlis Elfertas teigia, kad jo vadovaujama ambasada praėjusiais metais įsikišo 89 atvejais, kuomet moterys buvo „veikiausiai prievarta atgabentos“ į Airiją, kad sudarytų fiktyvią santuoką. Kai kuriais siaubingais atvejais, moterys buvo seksualiai išnaudotos ir muštos.
Palyginti su 2010 metais, tokių atvejų padaugėjo nuo maždaug 50. Šių metų kovo pabaigos duomenimis, ambasada jau užfiksavo 28 įtartinus atvejus. Ambasadoriaus teigimu, dažniausiai moterims buvo žadamas darbas Airijoje, tačiau joms atvykus į šalį jų pasai ir telefonai būdavo atimami. Tuomet joms būdavo siūloma fiktyviai ištekėti. „Labai dažnai joms neleidžiama išeiti iš patalpų, kuriose jos yra laikomos. O angliškai jos kalba prastai“, – sakė P. K. Elfertas.
Ambasadoriaus teigimu, nusikaltėliai taikosi į pažeidžiamiausias grupes – moteris, užaugusias vaikų namuose ar internatuose, moteris iš vargingų kaime gyvenančių šeimų arba gausių šeimų, arba jaunas 18–20 metų amžiaus merginas.
Latvijos ambasadorius pažymėjo, kad iki 2011 metais priimto Aukščiausiojo Teismo sprendimo, jog Airijos policija neturi galios neleisti Europos Sąjungai nepriklausančios valstybės piliečiui sudaryti santuoką imigraciniais tikslais, moterų išnaudojimo šiam tikslui atvejų buvo gerokai mažiau.
2010 metais Airijos vyriausybė civilinės metrikacijos biurų darbuotojams išleido rekomendacijas siekiant užkirsti kelią fiktyvioms santuokoms. Buvo nustatyti specialūs tapatybės nustatymo reikalavimai bei ribojamas vertėjo paslaugų teikimas. Tačiau praėjusiais metais Airijos aukščiausiasis teismas nusprendė, kad bet koks sudarytos santuokos tikrinimas siekiant nustatyti, ar ji yra sudaryta iš išskaičiavimo, gali būti atliekamas tik po santuokos sudarymo, o ne prieš jį.
Statistika rodo, kad daugiausia santuoką su ES piliečiu ar piliete su tikslu gauti leidimą gyventi Airijoje sudaro atvykėliai iš Pakistano, Nigerijos, Brazilijos, Indijos ir Bangladešo. Tarp fiktyvias santuokas sudarančių europiečių kas trečias vyras ar moteris yra iš Latvijos ar Lietuvos.