G. Landsbergis, kuris šiuo metu pirmą kartą lankosi Taivane, turėtų susitikti su prezidentu Lai Ching-te ir būti pagerbtas už savo indėlį skatinant glaudesnius Lietuvos ir Taivano ryšius.
Prieš išvykdamas iš Lietuvos G. Landsbergis per interviu naujienų agentūrai CNA sulaukė klausimo apie tai, kad Kinija, remiantis pranešimais, daro spaudimą jo šalies vyriausybei pakeisti Vilniuje įsikūrusios Taivaniečių atstovybės pavadinimą. Jis pareiškė, kad, nepaisydama Pekino reikalavimų, Lietuvos vyriausybė jau kurį laiką priešinasi šiuo klausimu, kuris yra Lietuvos „suverenus sprendimas“ ir „principo reikalas“.
Pasak G. Landsbergio, būtų padaryta didžiulė klaida, jei naujoji Lietuvos vyriausybė pasiduotų Pekino reikalavimams pakeisti dabartinį pavadinimą. „Tai būtų didžiulė klaida ir būtų sunku įsivaizduoti, kaip toliau sėkmingai puoselėti Taipėjaus ir Lietuvos santykius“, – tvirtino jis.
G. Landsbergis nurodė visiškai pripažįstantis, kad „tai daugiau nei pavadinimas. Tai (Taivano) tapatybės dalis“.
Ginčai įsiplieskė 2021 m., kai Vilniuje buvo atidaryta Taivaniečių atstovybė. Pekinas iš karto paprieštaravo, kad pavadinime buvo pavartotas žodis „Taivaniečių“, ir pradėjo spausti Lietuvą pavadinimą pakeisti. Taivano atstovybės tose šalyse, su kuriomis jis nepalaiko diplomatinių ryšių, paprastai pavadinamos „Taipėjaus ekonomikos ir kultūros biurais“ arba „Taipėjaus atstovybėmis“, atsižvelgiant į priimančiosios šalies pageidavimą vengti bet kokių užuominų, kurios reikštų, kad Taivanas yra nuo Kinijos atskira valstybė.
Kinija, kuri laiko Taivaną savo teritorijos dalimi, į Lietuvos poziciją dėl pavadinimo sureagavo atšaukdama savo ambasadorių Vilniuje ir išsiųsdama Lietuvos ambasadorių Pekine. Maža to, Kinija sustabdė tiesiogines krovinių vežimo geležinkeliais paslaugas į Lietuvą ir smarkiai apribojo lietuviškų produktų patekimą į Kinijos rinką.
G. Landsbergis 2015-2024 m. buvo Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų pirmininkas. Jis pernai spalį pasitraukė iš šio posto, kai jo partija antrajame Seimo rinkimų ture pralaimėjo opozicijoje buvusiai Socialdemokratų partijai.
Naujasis Lietuvos ministras pirmininkas socialdemokratas Gintautas Paluckas yra pareiškęs norą atkurti visapusiškus diplomatinius santykius su Kinija, tačiau jo administracija nėra pakomentavusi galimo Taivaniečių atstovybės pervadinimo.
Kalbėdamas apie G. Palucko poziciją Kinijos atžvilgiu, G. Landsbergis pažymėjo, kad Pekinas yra atsakingas už pašlijusius abiejų šalių santykius.
„Jie nusprendė įvesti mums sankcijas, – sakė jis. – Jie priėmė sprendimą ir gali nuspręsti kitaip (...) Aš tam neprieštaraučiau.“
„Kyla klausimas, ar mes darome tam tikrus dalykus stengdamiesi įtikti Kinijai“, – pridūrė G. Landsbergis. Tačiau jis kartu nurodė, kad būtų „labai nusivylęs“, jei jo šalies vyriausybė nusilenktų Pekinui.
Praėjusį lapkritį Taivano užsienio reikalų ministras Lin Chia-lungas pareiškė, kad Taipėjus neprieštarauja, jog naujoji Lietuvos vyriausybė atkurtų santykius su Kinija. Jis tvirtino, kad Pekino, Taipėjaus ir Vilniaus santykiai nėra „žaidimas, kuriame vienas laimi, o kitas pralaimi“.
„Neprieštaraujame Lietuvos siekiui normalizuoti santykius su Kinija, tačiau tai nereiškia, kad ši Baltijos šalis negali palaikyti santykių su Taivanu“, – nurodė jis. Anot jo, dėl Taivaniečių atstovybės Lietuvoje pavadinimo susitarė abi vyriausybės. Jei kuri nors pusė norės pakeisti atitinkamą sprendimą, reikės dvišalių diskusijų, kalbėjo Lin Chia-lungas.
G. Landsbergis, atsakydamas į klausimą, kas įkvėpė jį stiprinti ryšius su Taivanu, agentūrai CNA sakė, kad laisvė yra užkoduota lietuvių DNR, todėl jo šalis palaiko Baltarusijos opozicines jėgas, kartvelus, ukrainiečius ir Taivaną. „Palaikome laisvę, nes suprantame jos vertę“, – pabrėžė jis.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!