Nelaimės su tragiškomis baigtimis vyksta visose šalyse, tačiau jų kiekis Rusijoje primena likimo neteisybę. Liepos 10 dieną Volgos upėje nuskendo kruizinis motorlaivis "Bulgarija". Ši tragedija nusinešė daugiau nei 100 žmonių gyvybių.
Kasdien pasirodo vis daugiau nuomonių ir prielaidų, dėl ko laivas nuskendo. Tuo tarpu Rusijos sistema sulaukia nemažai kritikos.
Kame slypi nelaimės tipiškumas?
Pavyzdžiui, „The Global Post“ korespondentė Miriam Elder išvardino kelias priežastis, dėl ko ši nelaimė yra „tipinė Rusijos tragedija“.
Anot jos, šalyje labai silpna infrastruktūra – laivas buvo blogos būklės. Visų antra, čia neapsieita ir be korupcijos: laivas, skirtas 120 keleivių, plukdė 205 žmonės, o 25 iš jų buvo neužregistruoti. Be to, šiuo atveju ir pinigai buvo svarbesni nei saugumo suvokimas. Galiausiai, du pro šalį plaukę laivai nepadėjo dešimtims žmonių, kovojusiems už savo gyvybes.
Žurnalistės nuomone, Rusijos visuomenė yra labai susiskaldžiusi, o apie pagalbos artimajam kultūrą neverta nė kalbėti. Čia ji įžvelgia sovietinį paveldą, kai buvo neverta kištis į svetimo reikalus, kad tik nepatektum už grotų. Pasak jos, principas "kiekvienas už save" išliko iki šių dienų.
Ar žmonės stebisi tuo, kas nutiko? Kai kurie – žinoma. Tačiau didžioji dalis supranta, kad, jei gyveni Rusijoje, tai žinai, kad tragedijos vyks vėl ir vėl. Vadovybė paskelbs gedulą, lieps viską ištirti, pažadės permainų, o „po kelių dienų tai pakeis eilinės tragedijos laukimas“.
Homo sovieticus išgyvendinimas
Avarijos, gaisrai ir sprogimai Rusijoje per dažnai yra paaiškinami bloga technikos priežiūra, neadekvačiomis normomis arba techninio saugumo ignoravimu. Tradiciškai rusai nepaiso taisyklių.
„Financial Times“ analitikų nuomone, modernizacija Rusijoje turėtų remtis ekonomikos paįvairinimu, t.y. būtina 20 metų nuo investicijų deficito kenčiančios infrastruktūros rekonstrukcija. Be to, turėtų būti sustiprinta įstatymo viršenybė ir nugalėta korupcija – tik taip rusai išgyvendins iš savęs homo sovieticus.
Rusija problemų nesprendžia
Rusijos žiniasklaidos manymu, „Bulgarijos“ žūtis – tai sistemos, kurioje neatsakingas gobšumas ir abejingumas žmogaus gyvybei harmoningai dera su politine vadovybe, kuri yra neefektyvi sprendžiant rimtas šalyje kylančias problemas.
Net Maskvos ir visos Rusijos patriarchas Kirilas kritikavo „siekimą bet kokiais būdais kuo daugiau uždirbti“, kuris dažnai tampa katastrofų ir žmonių žūčių priežastimi. Norėtųsi pabrėžti: vienas iš ekipažo narių atskleidė, kad „Bulgarija“ vos nenuskendo prieš keturis metus toje pačioje vietoje.
Katastrofiškos klaidos: ekspertų nuomonės apie laivo „Bulgarija“ tragediją
Buvęs laivo kapitonas tikina, kad „Bulgarijos“ įgula buvo šantažuojama
Mergaitė padėjo tėvams išsigelbėti iš skęstančio laivo „Bulgarija“, o pati žuvo