• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rūkantieji įgijo dar vieną motyvą atsikratyti sveikatai kenkiančio įpročio - pabrango cigaretės.

REKLAMA
REKLAMA

Daugiau nei 30 metų rūkanti Dalia skaičiavo: jei pirks 8 litus kainuojančias cigaretes, per mėnesį "prarūkys" apie 240 litų. Mat moteris kasdien surūko po pakelį cigarečių.

REKLAMA

"Tai labai daug, negaliu sau to leisti", - nuolatinis rūkalų kainų augimas pykdė moterį. Tačiau mesti rūkyti ji sakė nesanti psichologiškai pasiruošusi - rūkymas iki šiol jai buvusi ir pagrindinė atsipalaidavimo, ir minčių koncentracijos priemonė. Tačiau paskutinis kainų kilimas ją privertęs apie tai pamąstyti.

Kelis kartus per savo rūkymo praktiką žalingo įpročio sugebėjusi atsikratyti ir po kiek laiko vėl pradėjusi rūkyti Vilija guodėsi, jog pastaruoju metu cigarečių surūkanti vis daugiau - tai daryti verčiąs nepaaiškinamas nerimas ir įtampa. Rūkanti net naktį - jei atsibundanti.

REKLAMA
REKLAMA

Pasiryžimas mesti žalingą įprotį per vasaros atostogas subliuškęs - be cigarečių sugebėjusi ištverti tik dieną.

Priklausomybę įveikti moteris bandė su brangių lašiukų, pirktų vaistinėje, pagalba. Anot jos, potraukio šie lašiukai nė kiek nesumažino.

"Nebetikiu, kad yra priemonė, padedanti nugalėti priklausomybę. Manau, norint mesti, svarbiausia yra motyvacija - susigalvotus motyvus nuolat sau reikia kartoti ir tuomet pajusi, kad kuri nors cigaretė yra paskutinė", - savo nuomone dalijosi Vilija. Tačiau tos paskutinės cigaretės ji dar nesurūkė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pavyko!

Praėjusių metų pavasarį "Vakarų ekspresas" kvietė skaitytojus dalyvauti eksperimente - kartu mesti rūkyti skaitant lietuvių kalba išleistą Alleno Carro knygą "Lengvas būdas mesti rūkyti".

"Vakarų ekspreso" vyriausiasis redaktorius Gintaras Tomkus jau iki pasirodant šiai knygai buvo perskaitęs elektroninę jos versiją rusų kalba ir sėkmingai, be jokių kančių, metęs rūkyti cigarus, cigariles ir pypkes, kuriomis "žaidė" apie 10 metų.

REKLAMA

Todėl pasirodžius knygai lietuvių kalba jis nupirko kelis egzempliorius ir padalijo redakcijoje. Tai davė rezultatą: perskaitę šią knygą priklausomybę rūkalams įveikė dar trys redakcijos darbuotojai. O kiek dar tokių, kurie atsikratė nesveiko įpročio, paskaitę "Vakarų ekspreso" eksperimento rezultatus!

"Daugelį savo pažįstamų įkalbinėjau skaityti šią knygą ir mesti įprotį rūkyti, - sakė G. Tomkus. - Bet supratau: kas nėra pribrendęs mesti, kas nuoširdžiai to nenori, tam nepadės nei knyga, nei niekas kitas."

REKLAMA

"Esu kupinas jėgų, tapau daug sveikesnis - praėjusią žiemą nebesirgau peršalimo ligomis, tapo daug lengviau žaisti futbolą", - džiaugėsi priklausomybę įveikęs fotoreporteris Vilius Mačiulaitis.

Nepasisekė

Tačiau visam laikui mesti rūkyti pavyksta ne visiems.

Klaipėdos miesto tarybos Miesto ūkio komiteto pirmininkas Vidmantas Plečkaitis prisipažino rūkąs seniai, "nuo kariuomenės".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pradėjęs skaityti A. Carro knygą jis išsivadavo nuo priklausomybės, bet tik trims mėnesiams - likus perskaityti 55 puslapius, "šėtonas" vėl sugundė užsirūkyti. Manė, jog viena kita cigaretė per dieną nepakenks, tačiau išėjo taip, kad šiandien kartais prireikia net dviejų pakelių.

"Nutariau, kad jei jau neberūkau - nebūtina knygos iki galo skaityti.Matyt, klydau. O pradėti paskatino ir tai, kad metus rūkyti pradėjau smarkiai "pūstis", - prisipažino politikas ir žadėjo vėl skaityti knygą ilgais žiemos vakarais.

REKLAMA

Jo nuomone, jei nebūtų išorinių dirgiklių, stresinių situacijų, išsivaduoti iš šios priklausomybės būtų lengviau.

Klaipėdos apygardos prokuratūros prokuroras Sigitas Jasevičius taip pat prisipažino rūkąs nuo jaunystės, jau 34 metus.

"Prieš porą metų nusprendžiau mesti. Klijavau pleistrus, bet jie nepadėjo. Kankinausi pusę metų. Paskui nuėjau pas šeimos gydytoją - norėjau pasigirti, kad mečiau rūkyti. Paklaustas, kaip jaučiuosi, pasakiau, kad apie nieką kitą negaliu galvoti, tik apie cigaretes. Gydytoja patarė: jei jau jauti tokį diskomfortą, rūkyk, antraip pakenksi sau labiau nei rūkydamas. Dabar vėl rūkau ir puikiai jaučiuosi", - juokėsi prokuroras.

REKLAMA

Tačiau knyga, padedanti atsikratyti priklausomybės, jau bene 5 mėnesius guli prie S. Jasevičiaus lovos. Jis tikisi, jog kada nors subręs tą knygą perskaityti.

Gydytojas turi padėti, o ne pasmerkti ligoms



Dr. Aurelijus VERYGA, Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentas



Rūkalų kainų kilimas - puiki proga mesti rūkyti ir taip sutaupyti pinigų bei sveikatos. Kainų kilimas dalį žmonių tikrai paskatins tai padaryti. Senam rūkaliui mesti sudėtingiau, kaina daugiausia įtakos turi dar nerūkantiems vaikams. Jau dabar yra žinoma, kad vyrų ir vaikų rūkymas po truptį mažėja, moterų laikosi stabilus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Priemonių nuo rūkymo vis prigalvojama įvairiausių, pradedant kliniškai patvirtintomis ir baigiant "nesąmoningomis". Lietuvoje nuskambėjo atvejis, kai vaistinėje buvo pardavinėjamos žolinės cigaretės, neva padedančios mesti rūkyti. Tai absurdas, prasilenkiantis su įstatymu. Bet atsiranda tokių priemonių kaip A. Carro knyga - psichoterapinis savipagalbos metodas. Be pleistrų ir kitokių vaistų bei būdų, Lietuvoje gydytojas priklausomybei nuo tabako gydyti gali pacientui paskirti dviejų rūšių receptinius vaistus. Vienas jų pas mus atsirado neseniai. Žmogus, kuris bando rūkyti gerdamas tą vaistą, nejaučia to efekto, kurį sukelia rūkymas, ir tokios abstinencijos mesdamas tai daryti.

Gali būti, kad ne visi gydytojai tuos vaistus žino. Bet jei nežino, jie turi siųsti pas kolegą, kuris tai išmano, psichiatrą ar narkologą. Gydytojas jokiomis aplinkybėmis neturi patarti rūkyti. Žinau atvejų, kai net nėščiosioms gydytojas pataria nemesti rūkyti - neva bus stresas ir įvyks persileidimas. Tokiam medikui reikėtų atimti diplomą. Jis, užuot žmogui padėjęs, pasmerkia jį ligoms. Juk pagalbos dabar yra, ne akmens amžius. Gydytojas tam ir yra, kad padėtų, paskirtų būseną palengvinantį vaistą ar būdą.



Genovaitė PRIVEDIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų