Šalia sostinės Paupio gatvės 14–ojo namo (Užupyje) esančius sandėliukus, kuriais gyventojai naudojosi nuo tarybinių laikų, savivaldybė aukcione netikėtai pardavė su ūkio ministru Dainiumi Kreiviu siejamai bendrovei. Žmonės klausia, kur taip skuba Vilnių kontroliuojantys konservatoriai? Ir tuoj patys atsako – juk dabartinei valdžiai paskutinės dienos.
Gyventojai šokiruoti
Apie tai, kad aukcione parduodami jų nuo neatmenamų laikų naudojami sandėliukai, gyventojai sužinojo atsitiktinai – kažkas pamatė skelbimą savivaldybės interneto svetainėje.
„Kur mes laikysim malkas? Juk butų šildymas – tik krosnimis, – piktinosi pirmame aukšte gyvenanti Natalija Gulina. – O bulves, konservus kur dėsime? Mano sandėliuke iškastas rūsys, ten visas atsargas laikau. Gyvenu čia 35 metus, ir mano tėvai čia gyveno, ir močiutė. Visą laiką tais sandėliukais naudojomės. Ir iš kur čia staiga savivaldybė sugalvojo, kad mums jie nepriklauso?"
Anot jos, kai senais laikais privatizavo savo butą, plane buvo pažymėti ir sandėliukai.
„Aš nemokėjau atskirai už sandėliuką, bet buvo pasakyta, kad jis man priklauso. Ir plane pažymėta. O dabar kas pasikeitė? Nauji planai atsirado?" – neslėpė apmaudo moteris.
„Jeigu savivaldybė nusprendė, kad mums sandėliukai jau nepriklauso, tai kodėl mūsų apie tai neinformavo? – piktinosi kito sandėliuko šeimininkė Natalija Ivanauskienė. – Mes juos prižiūrėjome, remontavome, tai gal ir patys norėtume juos išsipirkti? Aišku, tokios kainos kaip aukcione tikrai negalėčiau mokėti..."
Pasiūlė dalyvauti aukcione
Namo gyventojai susibūrę į bendriją, jos vardu kreipėsi į savivaldybę, reikalaudami nutraukti neteisėtus veiksmus. Mat sandėliukai įregistruoti kaip namo Paupio g.14 priklausiniai, todėl negali būti parduodami be pagrindinio daikto.
Tačiau savivaldybės administracijos Turto valdymo ir verslo paslaugų departamento direktorius Vytautas Grinius gyventojus informavo, kad savivaldybės Privatizavimo komisijos sausio 10 d. posėdyje nuspręsta aukciono nestabdyti, bet siūloma gyventojams patiems jame dalyvauti ir įsigyti sandėliavimo patalpas. Pradinė jų kaina aukcione buvo nustatyta 200 tūkst. litų.
Sandorį sustabdė teismas
Supratę, kad gražiuoju susitarti nepavyks, žmonės kreipėsi į teismą, kad jis pritaikytų aukcione parduodamam turtui laikinąsias apsaugos priemones. Vilniaus miesto 3–iosios apylinkės teismas patenkino N.Gulinos prašymą tą pačią dieną, kai įvyko aukcionas – sausio 25–ąją.
Aukcione dalyvavęs pirkėjas už sandėliukus pasiūlė daugiau nei dvigubai dosnesnę sumą už savivaldybės prašomą – 412 tūkst. litų. Tačiau dėl teismo sprendimo perleisti nuosavybės teisės pirkėjui savivaldybė kol kas negali.
Kyšo rėmėjo ausys
Kas tas paslaptingas aukciono laimėtojas, buvo labai sudėtinga išsiaiškinti netgi savivaldybės tarybos nariui Audriui Butkevičiui, kuris taip pat gyvena Paupio g.14.
O kai sužinojo, kad viešąjį aukcioną laimėjo vienintelis dalyvis – su ūkio ministru D.Kreiviu siejama bendrovė „Specializuota komplektavimo valdyba" (SKV), ėmė įtarinėti, jog sandėliukais apsiribota nebus, o bus reikalaujama suformuoti šalia jų ir sklypą.
„Tokioje vietoje, ant Vilnelės kranto, sklypas kainuotų maždaug po 70 tūkst. litų už arą. Tai 400 tūkst. litų už sandėliukus – visai nedaug, jeigu galvojama apie 18–20 arų “plotelį", – aiškino gyventojų interesams atstovaujantis teisininkas Kęstutis Petrauskas.
Anot jo, vėliau vietoj sandėliukų gali iškilti ir koks penkiaaukštis.
„Kadangi yra pagrindinis pastatas, galima daryti jo rekonstrukciją", – būdą beverčius sandėliukus paversti brangiu turtu atskleidė K.Petrauskas. Jo teigimu, tai esąs jau daugybę kartų išbandytas būdas senamiestyje statyti naujus pastatus.
Spręs teismas
Teisininko nuomone, gyventojai turi daug šansų atsikovoti sandėliukus, nes savivaldybė juos užregistravo ne visai teisėtai – kaip naujai pastatytus statinius.
„2008 m. pavasarį savivaldybės prašymu Registrų centras suformavo tuos sandėliukus kaip pagrindinį pastatą, ir nurodė pagrindą “suformuotas statant„. Statybos dokumentų Registrų centre nemačiau, bet per visą istoriją sandėliukai buvo registruoti kaip pagalbinės pastato Paupio g.14 dalys“, – dėstė K.Petrauskas. Anot jo, sandėliukai turėjo būti parduoti kaip pagalbinės patalpos kartu su butais, kai žmonės juos privatizavo.
„Todėl dabar gyventojai teismo prašys ne leisti iš naujo privatizuoti savo sandėliukus, o tiesiog perkelti jų savininko teises. Taip būtų atkurtas teisingumas", – įsitikinęs K.Petrauskas.
Savivaldybė gąsdina
Beje, savivaldybė atskiruoju skundu kreipėsi į Vilniaus apygardos teismą, kad Vilniaus miesto 3–iosios apylinkės teismo nutartis dėl laikinųjų apsaugos priemonių taikymo būtų panaikinta kaip neteisėta ir nepagrįsta.
Savivaldybės administracijos teisės departamento Juridinio skyriaus vedėjo Edvardo Voronecko pasirašytame skunde prašoma, kad, nusprendus nepanaikinti minėtos nutarties, iš ieškovės N.Gulinos būtų pareikalauta užtikrinti galimų savivaldybės nuostolių dėl laikinųjų apsaugos priemonių taikymo atlyginimą už 200 tūkst. litų sumą.
Pasak teisininko K.Petrausko, tai esąs tipiškas oligarchų naudojamas metodas gąsdinti žmones, kad šie nedrįstų ginti savo teisių.
Planai „taurūs"
Bendrovė SKV už sandėliukus yra įmokėjusi savivaldybei pradinį įnašą – 20 tūkst. litų, tačiau dėl teismo sprendimo užbaigti sandorio negali. Jos direktorius Mindaugas Sinkevičius “Respublikai" sakė, kad apie teismo pritaikytas laikinąsias apsaugos priemones buvo sužinota likus pusvalandžiui iki aukciono. Tačiau sustabdyti jo jau nebuvo įmanoma, nes dalyvauti aukcione įgaliotas asmuo valdybos sprendimo pakeisti negalėjo.
Paklaustas, kam SKV ketina naudoti brangiai įsigytas sandėliavimo patalpas, bendrovės vadovas to atskleisti nepanoro.
„Galiu pasakyti tik tiek, kad mūsų planai dideli, bet taurūs, – įtikinėjo M.Sinkevičius. – Mūsų įmonė turto plėtros, prekybos, pardavimo srityje veikia jau 20 metų. Bet šiuo atveju to turto dar neįsigijome. Jeigu žmonės nusprendė įrodinėti savo teisybę teismuose, mes palauksime. Bet trauktis dabar irgi negalime, nes jau nemažai įdėta".
Ryšius su konservatorius rinkimuose parėmusiu D.Kreiviu jis neigė, kaip ir žiniasklaidoje pasirodžiusią informaciją, kad SKV valdo ministro motina Florentina Kreivienė.
„Pagal mūsų reglamentą ji net negali būti valdyboje, – tikino M.Sinkevičius. – Bent jau 7 metus, kiek atsimenu, ji nė karto nebuvo. Nes valdyba atlieka strateginį, operatyvinį darbą, pakankamai rimtą, susirenka gana dažnai ir, ko gero, ne mamoms čia darbas..."
Audrius BUTKEVIČIUS, Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narys:
Tokios aferos nedaromos šiaip sau. Tai vienas iš atvejų, kai partijos rėmėjams suteikiama galimybė atgauti investuotus pinigus arba pasidaryti pelno. Savivaldybė tų sandėliukų net nebuvo registravusi savo vardu iki 2008 m. Dabar jie tai daro visur mieste. Esmė – ne tie sandėliukai, o galimybė šio objekto pagrindu susiformuoti sklypą, kuris bus gana brangus. Taip ir bus atsidėkota už paramą konservatoriams.
Be to, šiame kieme stovi ir viso Užupio dujų paskirstymo stotis. Vadinasi, norint ką nors čia statyti, tą stotį reikės iškeldinti. Kas ją iškeldins? Savivaldybė? Ras pretekstą, dėl ko reikia tai padaryti. Tai irgi milžiniški pinigai, iš kurių irgi kažkas pasipelnys.
Žmonės susidūrė su neregėtu įžūlumu. Atkirtį tokiems savivaldybės veiksmams galime duoti tik su tokia pačia jėga.
Alia ZINKUVIENĖ