Šiandien skelbiant JAV kompaniją „Chevron“ angliavandenilių išteklių žvalgybos ir gavybos nugalėtoja, Žemaitijos bendruomenės kartu su Lietuvos žaliųjų partija, kitomis politinėmis, aplinkosauginėmis ir nevyriausybinėmis organizacijomis mitinge V. Kudirkos aikštėje, prie Vyriausybės rūmų teigė, kad „Chevron“ palankus sprendimas nesustabdys kovojančių prieš aplinkai ir žmogaus sveikatai pavojingų technologijų Lietuvoje naudojimą.
Pasak mitinge dalyvavusio Lietuvos žaliųjų partijos pirmininko, Seimo nario L. Balsio, „Chevron“ galimai paveikti politikai paliko Seimo naujai priimtuose įstatymuose didelių spragų, kad „Chevron“ nekiltų juridinių kliūčių taikyti itin pavojingą hidraulinio ardymo technologiją. Dėl to, taip pat ir dėl masinio gyventojų pasipriešinimo, L. Balsio nuomone, „Chevron“ neturėjo būti skelbiama angliavandenilių išteklių naudojimo konkurso nugalėtoja.
„Prieš kelis metus atliktas strateginis poveikio aplinkai vertinimas nekalba apie hidraulinio plėšymo technologijas ir neatitinka šių dienų realijų, todėl pats konkursas nėra legitimus. Seime priimta Žemės gelmių įstatymo pataisa, leidžianti palikti ir laidoti žemės gelmėse toksiškas ir radioaktyviąsias medžiagas, neribojant jų kiekio, akivaizdžiai prieštarauja Konstitucijai. Dėl to šiuo metu inicijuoju Seimo kreipimąsi į Konstitucinį teismą“, – teigė L. Balsys.
Pasak Lino Balsio, nepaisant šiandien priimto sprendimo, bendruomenės gali ir toliau ginti savo teises. Žemaitijos gyventojai turi galimybę apginti savo žemę jų savivaldybės taryboms nepatvirtinus poveikio aplinkai vertinimo programos, kuri yra privaloma ir skalūninių dujų bei naftos žvalgybai ir gavybai. Taip pat L. Balsys išreiškė paramą ir Žemaitijos bendruomenių ketinimui kreiptis į teismus bei pasmerkė politikų, atvėrusių kelią skalūninių dujų žvalgybai ir gavybai Lietuvoje, sprendimus.
„Šalies prezidentė, Politinės tarybos nariai, angliavandenilių išteklių žvalgybos ir gavybos nugalėtoją paskelbusi komisija bei tie politikai, kurie atvirai remia „Chevron“ atėjimą į Lietuvą, asmeniškai prisiima atsakomybę už pavojingos ir daugelyje valstybių bei regionų draudžiamos hidraulinio ardymo technologijos daromą žalą ne tik žemės ūkiui, kuris yra pagrindinis vietos žmonių pragyvenimo šaltinis, bet ir sveikatai“, – sakė L. Balsys.