Vilnietė Irėnė atidžiai stebi maisto produktų kainas. Moteris tvirtina, kad jos pirkinių krepšelis per keletą metų pabrango kone dvigubai. Anksčiau Vokietijoje gyvenusi moteris guodžiasi, kad ten už vaisius tekdavo mokėti trigubai mažiau nei čia, Lietuvoje. Tačiau, panašu, kad kainos Lietuvoje tik didės. Pirkėja, išgirdusi apie prognozuojamą kainų šuolį, neslepia nuostabos.
Kol žmonės skaičiuoja, kiek kainuoja pagrindiniai maisto produktai, Statistikos departamentas lygina, kas labiausiai pabrango šalyje įsivedus eurą. Pasirodo, per keletą metų labiausiai brango šaldytos krevetės, nemalti juodieji pipirai, grikių kruopos, lazdynų riešutai ir lašiša.
Iš vaisių ir daržovių gerokai šoktelėjo česnakų, ilgavaisių agurkų, greipfrutų, kivių ir morkų kaina.
Dažniausiai gyventojai nepastebi, kokie maisto produktai pinga, mat visas dėmesys sutelkiamas į tai, kas labiausiai brango. Net ir tuo atveju, jei tas produktas mažai vartojamas – pavyzdžiui, Lietuvoje revoliuciją sukėlęs kalafioras. Tačiau, pasak ekonomistų – tik laiko klausimas, kada ne pavienių, o daugelio maisto produktų kainos ims kopti į viršų. Mat jau dabar prekybininkai jaučia tiekėjų spaudimą.
Ir iš tikrųjų kai kurie prekybos tinklai sulaukia tiekėjų spaudimo didinti maisto produktų kainas. Pranešimų gaunama iš įvairių tiekėjų - duonos, pieno, mėsos. Daugelis jų kartoja argumentą, kad per metus didėjo ne tik minimalus darbo užmokestis, bet ir vidutinė alga.
Agrarinės ekonomikos institutas tikina, kad kai kurie maisto produktai, kaip mėsa ir pienas, šiemet turėtų gerokai brangti. Prognozuojama, kad iki metų pabaigos pieno produktai pabrangs apie 15-20 procentų. Maža to, įkandin didės ir jautienos ir kiaulienos kaina.
Tačiau kol kas prekybininkai tyli ir apie būsimus kainų pokyčius nesiryžta kalbėti. Tik puse lūpų užsimena, kad tiekėjų spaudimas juntamas jau kuris laikas.
Plačiau apie tai TV3 reportaže: