Beveik metus Lukiškėse už grotų praleidusi terorizmu įtariama klaipėdietė Eglė Kusaitė paleista į laisvę. Toks yra galutinis ir neskundžiamas Apeliacinio teismo verdiktas.
„Net negalime patikėti tuo, kas įvyko“, - „Balsas.lt“ stebėjosi E. Kusaitės teta Irena Jeleniauskaitė, - Sprendimas džiaugsmingas. Tik gaila, kad negalime iškart išvažiuoti į Klaipėdą, mat reikia susirasti gyvenamąją vietą Vilniuje. Eglė turi gyventi čia ir susipažinti su byla. Dėkojame visiems už paramą ir palaikymą“.
„Tai - džiugi žinia, leidžianti tikėtis objektyvaus šios bylos tolesnio tyrimo. Teismo argumentacija yra rami, santūri, logiška. Nesiimčiau spekuliuoti, kaip ši byla baigsis, bet manau, jog ji tęsis dar ilgai“, - teismo sprendimą „Balsas.lt“ komentavo Žmogaus teisių stebėjimo instituto direktorius Henrikas Mickevičius
Nemato prasmės laikyti suimtą
Teisėjo nuomone, nėra pagrindų toliau laikyti E. Kusaitę suimtą, o teismo ji gali laukti laisvėje. Teismas mano, kad laisvėje E. Kusaitė nebandys bėgti arba slėptis. Byloje esantys duomenys rodo, kad jos suėmimo metu sutvirtėjo ryšys su motina, keičiasi merginos mąstymas, vertybių suvokimas.
Teismas tuo pačiu akcentuoja, kad šioje baudžiamojo proceso stadijoje nėra sprendžiamas E. Kusaitės kaltės arba nekaltumo klausimas iš esmės, tačiau, įvertinus konkrečius jos padarytus veiksmus, pasikeitusias sąlygas (asmenys, su kuriais E. Kusaitė bendravo ir pas kuriuos vyko, yra suimti), nėra pagrindo daryti išvadą, kad E. Kusaitė, būdama laisvėje, galėtų padaryti nusikaltimą, kurio, pagal inkriminuojamą įtarimą, nebaigė arba daryti naujus nusikaltimus.
Susipažins su byla
Ikiteisminis tyrimas baudžiamojoje byloje baigtas, E. Kusaitė turi teisę susipažinti su baudžiamosios bylos medžiaga. Užbaigus ikiteisminį tyrimą ir surinkus visus bylos įrodymus, E. Kusaitė neturi galimybių nei slėpti, nei sunaikinti ar suklastoti kokius nors įrodymus, neturi galimybių kontaktuoti ir su kitais bylos įtariamaisiais, kurie yra suimti Rusijos Federacijoje.
Tai, kad E. Kusaitė internetu intensyviai bendravo su užsienyje gyvenančiais asmenimis, negalima laikyti viena iš sąlygų, rodančių, jog ji galėtų slėptis užsienyje nuo ikiteisminio tyrimo ir teismo, nes šiuolaikinėmis internetinio ryšio priemonėmis su užsienyje gyvenančiais asmenimis bendrauja absoliuti dauguma jos amžiaus žmonių.
Turės paskirti kardomąją priemonę
Pasak Apeliacinio teismo atstovės spaudai Kristinos Petrošienės, teisėjas akcentavo, kad Valstybės saugumo departamento pareigūnai profesionaliai užkardė tikėtinai nusikalstamus E. Kusaitės ketinimus, išlaipindami ją iš autobuso, kuris būtų nuvežęs merginą į Maskvą. Pirmosios instancijos teismas, nagrinėdamas baudžiamąją bylą iš esmės, spręs, ar E. Kusaitės ketinimai padaryti nusikaltimą liko tik tyčios iškėlimo stadijoje (tai nėra nusikaltimo padarymo stadija), ar perėjo į rengimosi padaryti nusikaltimą, ar kitą nusikaltimo padarymo stadiją, už ką yra numatyta baudžiamoji atsakomybė.
Apeliacinis teismas, panaikindamas žemesnės instancijos teismo nutartį dėl suėmimo pratęsimo, pats kitos kardomosios priemonės neskiria.
ELTA primena, kad E. Kusaitė prašė panaikinti Vilniaus apygardos teismo (VAT) įsprendimą, kuriuo jos suėmimas buvo pratęstas dviem mėnesiams.
Liepos 22-ąją VAT prokurorų prašymu E. Kusaitei kardomąjį suėmimą pratęsė dar dviem mėnesiams, iki rugsėjo 26-osios. VAT teismo teisėja Teresėlė Kazlauskienė E. Kusaitę paliko Lukiškėse, nes esą suėmimo pagrindai yra ne visiškai išnykę, byloje yra užtektinai duomenų įtarimui pareikšti, dvidešimtmetė gali bėgti nuo teismo.
Kaltino saugumiečius
E. Kusaitė ir jos gynėjai ketvirtadienį vykusiame teismo posėdyje teigė, jog VAT verdiktas neteisėtas ir nepagrįstas. Advokatė Ingrida Botyrinė aiškino, kad teisėja nepateikė argumentų, kodėl visiškai neatsižvelgė į argumentus, jog E. Kusaitė turėjo būti iki teismo paleista į laisvę arba, atvirkščiai, iki teismo negali būti laikoma kalėjime.
Dalindamasi pastebėjimais apie šalies teisinę sistemą, ji prisiminė ir rezonansinę Drąsiaus Kedžio bylą.
Mergina teisme sakė neišsižadėsianti islamo, nes jame atradusi gyvenimo kelią. E. Kusaitė pakartojo, kad ją nuolat stebėjo Valstybės saugumo departamento pareigūnai, nuomojo butą, apsimetinėjo musulmonais ir stūmė į radikalųjį islamą.
„Demokratinėje valstybėje žmogus turi teisę į religiją", - kalbėjo įtariamoji.
Ar tikrai norėjo susisprogdinti?
Įtariama, kad E. Kusaitė nuo 2009-ųjų birželio iki spalio 24 dienos, veikdama Lietuvos Respublikoje ir vykdydama Rusijos Federacijoje veikiančių islamistinių teroristinių grupuočių narių nurodymus, rengėsi šių asmenų nurodymu kaip savižudė sprogdintoja nenustatytoje vietoje Rusijoje susisprogdinti ir taip sukelti pavojų daugelio žmonių gyvybei ir sveikatai. Šį sunkų teroro nusikaltimą rengėsi padaryti turėdama tikslą įbauginti visuomenę. Prokurorų teigimu, E. Kusaitė mokėsi gaminti sprogmenis ir juos detonuoti.
Šiuo metu įtariamoji ir jos gynėjai susipažįsta su visa ikiteisminio tyrimo medžiaga. Tam prokuroro nutarimu nustatytas trijų savaičių terminas. Po susipažinimo bus sprendžiama dėl bylos perdavimo teisminiam nagrinėjimui. Tyrimo medžiagą sudaro 15 tomų dokumentų.
E. Kusaitei gresia laisvės atėmimas nuo 10 iki 20 metų arba laisvės atėmimas iki gyvos galvos. Mergina Lukiškėse kalėjo nuo praėjusių metų spalio.