Rekomendacijose, kur nukeliauti ir ką pamatyti Lietuvoje, pajūris dažnai visai nepelnytai užgožia kitus dėmesio vertus gamtos kampelius. Jei išsiruoštumėte pakeliauti po Žemaitiją, būtinai užsukite į Kurtuvėnus.
Kurtuvėnai – nedidelis miestelis netoli Šiaulių. Apie tai, iš kur kilo miestelio pavadinimas, sena legenda pasakoja: „Kadaise toje vietoje, kur įsikūrę Kurtuvėnai, buvo gūdžios girios ir jose medžiojęs kunigaikštis prie miško ežero pamatė pasakiško grožio mergelę. Ji stovėjo įsibridusi į vandenį ir grožėjosi vandens lelijomis ir gulbėmis. Kunigaikščiui merginos grožis atėmė žadą, bet kai jis panoro prieiti arčiau, ši staiga pradingo tarp medžių.
Kurtuvėnų dvaras (nuotr. Balsas.lt)
Kunigaikštis puolė ją vytis šaukdamas: „Kur tu, viena...“ Nuo to laiko vietovė imta vadinti Kurtuvėnais, o ežeras – Kurtuvos.“
Dvare šeimininkavo garsios didikų giminės
Kurtuvėnai nuo XVII amžiaus garsėjo savo įspūdingu dvaru, kurį amžiaus pabaigoje valdė Žemaičių seniūnijos matininko pareigas ėjęs Jokūbas Nagurskis. Jis pastatė daugumą dvaro pastatų ir buvo vienintelis bažnyčios fundatorius. Manoma, kad jis palaidotas Kurtuvėnų bažnyčios kriptoje.
Kurtuvėnų dvaras (nuotr. Balsas.lt)
Vėliau dvare šeimininkavo Pliaterių šeima, kuri modernizavo dvarą, įkūrė didžiausią Lietuvoje žuvininkystės ūkį, dvaro teritorijoje buvo pastatytos arklidės, oficina, nauji dvaro rūmai, kurie iki mūsų dienų neišliko. Sovietmečiu dvaras ir jo pastatai bei kitas turtas – nacionalizuoti, o paskutinis dvaro šeimininkas Stanislovas Pliaterys ištremtas į Sibirą.
Unikalus dvaro svirnas
Šiandien dvaro teritorijoje išlikę apie dvidešimt dvarui priklausančių pastatų, o vienas jų – dviaukštis medinis svirnas.
Kurtuvėnų dvaras (nuotr. Balsas.lt)
Istorikai spėja, kad pats svirnas pastatytas 1796 m. Nagurskių šeimos paliepimu jį statė baudžiauninkai. Įdomu tai, kad šį dviaukštį svirną didikų šeima rentė ne tik buities reikmėms – jis buvo naudojamas kitkam: čia vykdavo pokyliai, vaidinimai, netgi buvo įkurtas baudžiauninkų teatras. Šis svirnas atstatytas itin griežtai laikantis senosios darbų technologijos, svirno konstrukcijoje nepanaudota nė viena geležinė vinis, o rąstai šiam svirnui buvo atgabenti iš Karelijos.
Kurtuvėnų dvaras (nuotr. Balsas.lt)
Šiandien Kurtuvėnų dvaro teritorijoje vyksta Klojimo teatro festivaliai, svirne veikia regioninio parko lankytojų centras, rengiamos parodos ir koncertai.
Žirgynas ir hipoterapija
Į Kurtuvėnus noriai vyksta ir žirgų mylėtojai. Kurtuvėnų žirgyne įrengtas dengtas jojimo maniežas, arklidės, jojikų ir jų trenerių persirengimo kambariai.
Žirgyne laukiami ne tik jojimo entuziastai: Kurtuvėnuose dirbantys specialistai padeda ir vaikus su negalia auginančioms šeimoms. Bendravimas su žirgais – jų stebėjimas, lietimas, priežiūra, jodinėjimas – palankiai veikia judėjimo negalią turinčius vaikus, psichikos ligonius.
Kurtuvėnų dvaras (nuotr. Balsas.lt)
Hipoterapija dažniausiai rekomenduojama žmonėms, patyriems galvos bei stuburo traumas, sergantiems stuburo smegenų ligomis, turintiems psichikos sutrikimų. Šiuos pacientus sėdėjimas balne gydo, jie jaučiasi saugūs. Jojimas mažina raumenų skausmą bei įtampą, gerina judesių koordinaciją, pusiausvyrą, padeda atkurti prarastas judėjimo funkcijas, jas kompensuoti. Net ir paprastas buvimas šalia žirgo sukelia daug teigiamų emocijų.
Savaitės žygis žirgais
Vasarą Kurtuvėnuose veikia jojimo mokykla ir jojimo stovyklos. Žirgynas atviras ir turiningo poilsio ieškantiems žmonėms. Kurtuvėnų žirgyne galima užsisakyti kelių valandų žygį žirgais ar iškylą brikele.
Kurtuvėnų dvaras (nuotr. Balsas.lt)
Viena iš įdomiausių Kurtuvėnų regioninio parke siūlomų pramogų – 8 dienų žygis žirgais iš Palangos į Kurtuvėnus. Lydimi patyrusių vadovų, raiteliai keliauja vaizdingiausiomis, kalvotosios Žemaitijos vietomis, ilsisi jaukiose kaimo turizmo sodybose.
Kurtuvėnų dvaro teritorijoje veikia modernus stovyklavietė, o regioninio parko teritorijoje įrengti keli pažintiniai takai ir dviračių trasos.