• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Libijos fronte kova tarp sukilėlių (palaikomų NATO) ir buvusiam diktatoriui Muammarui Gaddafiui lojalių kovotojų iš esmės baigėsi. Nuo šiol šalyje kovoje dėl Libijos valdžios susirungs jau pavienės sukilėlių grupuotės (Bengazio, Mizratos, islamistų ir kitos).

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau iškyla klausimas. Kas taps sekančia Islamo pasaulio „modernizacijos“ auka? Bent jau kol kas realiausiu kandidatu laikoma Sirija, tačiau egzistuoja ir kitų pretendentų – Alžyras, Šiaurės Sudanas, Jemenas, Iranas, Pakistanas ir daugelis kitų. Šį klausimą nagrinėja Topwar.

REKLAMA

Sirija

Dešimtys tūkstančių sirų susirinko palaikyti B. al–Asadą (nuotr. Elta)Dešimtys tūkstančių sirų susirinko palaikyti B. al–Asadą (nuotr. Elta)

Sirijoje kovo mėnesį kilę neramumai jau pasiglemžė šimtų žmonių gyvybes. Dar daugiau yra sužeistųjų. Damaskas jau kurį laiką Vakarų žiniasklaidoje yra linksniuojamas su irzlumo gaidele. Assado režimas nedaro Gaddafio klaidų ir pakankamai efektyviai kovoja su sukilėliais. Sukilimai būna sustabdomi dar jiems tik gimstant, todėl Sirijoje neatsiranda tokių revoliucionierių tvirtovių, kaip Bengazis Libijoje. Be tokių tvirtovių palaužti režimą yra labai sunku.

REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto dabar, kai karas Libijoje yra užbaigtas, Vakarai ir jų sąjungininkai gali sustiprinti spaudimą Sirijai. Opozicija šalyje su džiaugsmu pasitiko žinią apie Gaddafio mirtį. Aktyvistai išėjo į gatves su plakatais „Daktare, tu sekantis!“ (Assadas pagal išsilavinimą yra gydytojas), „Gaddafis padarytas, tavo eilė, Basharai!“ ir „Assadai, ruoškis“. Šie mitingai buvo išvaikyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jungtinių Tautų organizacijos generalinis sekretorius dar kartą paragino Sirijos prezidentą nutraukti smurtą ir „masines žudynes“. JAV jau atšaukė savo ambasadorių iš Sirijos, teigdamos, kad jam iškilo grėsmė. Kol kas nuo griežtesnių sankcijų Siriją gelbsti tik Rusija ir Kinija, kurios vetavo rezoliuciją prieš Damaską.

REKLAMA

Jemenas

Per antivyriausybinius protestus Jemene kilo riaušės (nuotr. Elta)Per antivyriausybinius protestus Jemene kilo riaušės (nuotr. Elta)

Jemene situacija taip pat išlieka įtempta. Neramumai, prasidėję nuo pat šių metų pradžios taip pat pasiglemžia vis naujas gyvybes. Atrodo, kad šalis yra ant pilietinio karo slenksčio. Dalis kariuomenės jau palaikė opozicijos reikalavimus atsistatydinti Jemeno prezidentui Salehui. Prezidentas jau sutiko perduoti valdžią, tačiau tik tuo atveju, jei demonstracijos bus sustabdytos ir šalyje bus taika.

REKLAMA

Spalio 21 dieną Jungtinių Tautų Saugumo Taryba priėmė rezoliuciją, raginančią Jemeno prezidentą galutinai atsisakyti valdžios. Už šią rezoliuciją Taryboje balsuota vienbalsiai. Už jos priėmimą balsavo ir Rusija, kuri pareiškė, kad ši rezoliucija yra subalansuota, nekonfrontacinė visų Jemene kovojančių pusių atžvilgiu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pagal planą, turi įvykti taikus valdžios perdavimas. Tai suteiks Jemeno prezidentui neliečiamumą po jo atsistatydinimo. Spalio 24 dieną Salehas pagaliau sutiko su tokiu pasiūlymu. Salehas pareiškė, kad yra pasiruošęs kuo greičiau sėsti prie derybų stalo su opozicija ir pasirašyti planą, po kurio būtų surengti išankstiniai rinkimai. Jeigu Salehas eilinį kartą persigalvos paskutinę akimirką, tai gali tapti rimtu pagrindu naujoms sankcijoms ir invazijai.

REKLAMA

Šiaurės Sudanas

Omaras al-Bashiras (Scanpix nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)Omaras al-Bashiras (Scanpix nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)

Po Sudano padalijimo į dvi valstybes, taika vis tiek neįsivyravo. Chartumas liko be savo naftos išteklių kupinų rajonų. Neišspręstas klausimas ir dėl Abjei provincijos, kurioje gausu naftos. Šiaurės Sudano Armija nusprendė šį rajoną užimti jėga.

REKLAMA

Omaro al-Bashiro režimas iš esmės yra idealus intervencijos taikinys. Be to, intervencija galėtų vykti pagal tarptautinę teisę.

Dar šių metų liepos mėnesį pasirodė informacija, kad Šiaurės Sudano kariuomenė okupavo Libijos oazę Kufrą, o taip pat į savo kontrolę paėmė El-Džaufo miestą ir magistralę, vedančią link Sariro ir Mislos naftos šaltinių. Tačiau nei Vakarai, nei JT nesureagavo į šią akivaizdžią agresiją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau bet kuriuo momentu šis epizodas gali būti prisimintas, o iš Chartumo gali būti pareikalauta atsakyti už jį. Užtenka ir kitų motyvų, pavyzdžiui, genocidas Darfūre, kuris yra Bashiro režimo atspindys. Bashirą jau yra apkaltinęs Tarptautinis Baudžiamasis Teismas.

Kadangi Vakarai su JAV priešakyje nuolatos vykdo tai, kas jiems aktualiausia ir svarbiausia konkrečiu momentu, neatmetama galimybė, kad Šiaurės Sudano nusiklatimai gali būti bet kada prisiminti.

REKLAMA

Alžyras

Alžyras (nuotr. SCANPIX)Alžyras (nuotr. SCANPIX)

Alžyras taip pat puikiai atitinka potencialios aukos kriterijus. Ypač dėl Alžyro valdžios pozicijos Libijos karo metu. Alžyras nusprendė pasirinkti draugiško neutraliteto Gaddafio atžvilgiu poziciją.

Tai suerzino daugelį. Tačiau skandalą sukėlė pats naujausias pareiškimas, kad Alžyro valdžia nesiruošia išduoti Gaddafio šeimos narių. Pareikšta, kad Gaddafio šeima buvo priimta į šalį žmogiškumo sumetimais, ir situacija nesikeičia. Gaddafio nužudymas dar labiau paaštrino situaciją. Alžyras pasiryžęs ir toliau ginti Gaddafio šeimos narius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų