Lietuva – viena iš korumpuočiausių šalių Europos Sąjungoje (ES). Šalyje korupcijos šaknys yra stipriai įleistos dviejuose sektoriuose, tačiau galima išskirti ir trečiąjį.
Politologas, TV laidų vedėjas Tomas Dapkus mano, kad šalyje korumpuoti asmenys, vykdantys sisteminius korupcinius nusikaltimus, deda pastangas, kad sukurtų savo įvaizdį kaip kovotojų su korupcija. Jo tikinimu, ne paslaptis, kad tokie dalykai vyksta teisėsaugos srityje.
„Yra advokatų, yra teisininkų, kurie užsiima tuo, už atlygį padaro taip, kad žmonės laimėtų arba pralaimėtų bylas. Tai yra labai didžiulės sumos, čia juodas „biznis“. Daug metų Lietuvoje vyksta tokie dalykai, jie yra žinomi, o kai kurie žmonės iš to susikrovė didžiulius turtus.“
„Pati teisėsauga ir teismai yra korumpuoti. Jeigu mes matome Vakaruose korupcines tendencijas, tai politikoje, pirkimuose. Bet teisminė valdžia ten nėra korumpuota. Jeigu asmuo įkliuvo, tai jam jau labai sunku išsisukti: nesvarbu, ar jis būtų karališkosios šeimos narys Ispanijoje ar Prancūzijos ministras. Jie turi labai rimtų problemų. O pas mus reikia palaukti ir galima išsipirkti“, – situaciją nušvietė pašnekovas.
Pašnekovas neslėpė, kad dėl to gali būti kalta ir korumpuota žiniasklaida.
Korumpuota politika
Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius pripažino, kad teisėsaugos sritis reikalauja ne prevencinių priemonių, o represinių. Tam, kad ši problema spręstųsi, turi keistis ir tautos mentalitetas.
V. Gailiaus tikinimu, jis ir keičiasi, o tai svarbu ne tik mažinant korupciją teisėsaugos lygmeniu, bet politiniame sektoriuje.
„Lietuvos žmonės iš politinio žemėlapio už korupcinę veiklą sveikatos, vidaus reikalų sistemoje pašalino vieną, mano nuomone, iš nepadoriausių politinių partijų. Jos šiandien Seimo politiniame žemėlapyje nebėra“, – pateikė pavyzdį pašnekovas.
Vis dėlto V. Gailius neneigė, kad korupcijos problema labai opi: akivaizdi, tačiau nesprendžiama.
„Vietos savivaldose mes turime tokių pavyzdžių kaip Ukmergė. Čia išnagrinėjus bylą teismuose, priėmus galutinį kaltinamąjį nuosprendį asmenims, kurie pirko balsus per vietos savivaldos rinkimus, tie politikai, įsiteisėjus nuosprendžiui, tebėra rajono taryboje“, – piktinosi pašnekovas.