Teisių pažeidimai ypač aktualūs kitose ES šalyse gyvenantiems lietuviams. Teisines konsultacijas ES klausimais teikiančios tarnybos „Jūsų Europos patarėjas“ specialistė Ingrida Ilgauskienė pastebėjo, kad emigrantai kartais būna išnaudojami. Pavyzdžiui, su lietuviais nesudaromos darbo sutartys, jiems nesumokami atlyginimai, pasitaiko, kad neperspėjus iš anksto žmonės atleidžiami iš darbo, jiems nesuteikiamos socialinės garantijos.
„Lietuviai yra teisiškai raštingi, žino savo teises, daugiau ar mažiau jas gina. Tačiau pasitaiko ir tokių atvejų, kai būna sunku net patarti. Jeigu žmogus nepasirašo teisinių dokumentų, darbo sutarties, kas užtikrins jo teises?“, – kalbėjo I. Ilgauskienė.
„SOLVIT“ centro duomenimis , 2012 m. daugiau nei trečdalis gautų Lietuvos piliečių skundų buvo dėl teisės laisvai judėti ir gyventi ES teritorijoje, vizų suteikimo trečiosios šalies pilietybę turintiems šeimos nariams. Žmonės taip pat kreipėsi dėl socialinės apsaugos, profesinės kvalifikacijos ir vairuotojo pažymėjimo pripažinimo, mokesčių, muitų, prekių ir paslaugų teikimo kitoje ES šalyje.
Daugiau apie tai, kokias teises turime ir kur kreiptis pagalbos gyvenant kitoje ES šalyje, žiūrėkite „Sėkmės recepto“ video seminare:
Taip pat kviečiame žiūrėti trumpą interviu apie vartotojų teises su žurnalistu, laidų vedėju Andriumi Tapinu. Pasak jo, žmonės žino apie teises, bet nepakankamai jomis naudojasi dėl dviejų priežasčių: pirma, jie nenori skirti laiko kovodami dėl savo teisių, antra, jie tiesiog bijo stoti skersai kelio didelėms kompanijoms ir korporacijoms, kurios galbūt pažeidžia jų teises.