Mitybos įpročiai neretai yra vienas iš lemiamų veiksnių, vedančių prie įvairių susirgimų. Ne išimtis ir problemos su inkstų sveikata.
Apie tai, kokie maisto produktai yra žalingi inkstams, o kurie gali padėti pagerinti jų veiklos efektyvumą papasakojo Kauno klinikų Nefrologijos klinikos gydytoja Irmantė Bagdžiūnienė.
Inkstų funkcijos ir ligos
Daugelis žino, kad inkstai žmogaus organizme atlieka šalinamąją funkciją. Jie valo organizmą nuo galutinių medžiagų apykaitos produktų.
Visgi, taip pat inkstai prisideda ir prie kitų organizmui svarbių veiklų. Gydytoja išsamiau papasakojo apie kelias iš jų:
„Inkstai dalyvauja rūgščių šarminimo procese, t. y., palaiko rūgščių-šarmų balansą. Taip pat jie dalyvauja kelių hormonų gamyboje, vienas iš jų palaiko tinkamą hemoglobino koncentraciją.“
Tai rodo, kad inkstai atlieka gana nemažai funkcijų, kurios labai svarbios organizme. Deja, kartais inkstų veiklą apsunkina įvairios ligos, kurios trikdo įprastą jų veiklą.
Anot I. Bagdžiūnienės, pagrindines inkstų ligas neretai gali lemti mityba. Ji papasakojo, kaip atrodo inkstų ligų „skritulys“ ir kokią dalį jo sudaro ligos, susijusios su netinkamu maisto pasirinkimu.
„Iš principo, pačios pagrindinės inkstų ligos yra hipertenzijos ir cukrinio diabeto sukelti inkstų pažeidimai. Jeigu žiūrėtumėme į visą inkstų ligų skritulį, tai dažniausiai lėtinę inkstų ligą sukelia būtent šie sutrikimai.
Cukrinis antrojo tipo diabetas dažniausiai išsivysto dėl netinkamo maitinimosi, gyvensenos sąlygų ir dėl to mes neretai turime antrojo tipo cukrinį diabetą, kuris lydi prie lėtinės inkstų ligos“, – dėstė ji.
Gydytoja pridūrė, kad taip pat yra autoimuninės ir paveldimos inkstų ligos, tačiau jos „inkstų ligų skritulyje“ sudaro mažesnę dalį.
Inkstams žalingi maisto produktai
Tam, kad būtų galima išvengti inkstų ligų, svarbu žinoti, koks maistas turi daugiausiai inkstams kenkiančių medžiagų.
Prakalbus šia tema, gydytoja ėmė pasakoti apie tai, kad tiesioginį toksišką poveikį inkstams turinčių produktų nėra, tačiau perteklinis baltymų vartojimas yra pavojingas. Ji paaiškino, kokie maisto produktai turi daugiausiai kenksmingų baltymų.
„Perteklinis baltymų vartojimas sukelia inkstuose padidintą kamuolėlių greitį, kitaip žinomą hiperfiltraciją, kuri gali turėti neigiamą poveikį.
Tad ilgalaikis baltyminių papildų vartojimas tikrai gali turėti neigiamą poveikį inkstams. Čia kalbu apie sportininkus, lengvaatlečius, kurie orientuojasi į kūno masės didinimą“, – tiesioginį perspėjimą perdavė ji.
Taip pat I. Bagdžiūnienė atskleidė, kokie baltymų šaltiniai yra kasdieninėje mityboje. Ji išskyrė dvi daugiausiai baltymų turinčias maisto produktų grupes: „Tai yra gyvūninės kilmės baltymų šaltiniai ir augalinės kilmės baltymų šaltiniai.“
Moteris paaiškino, kad gyvūninės kilmės baltymai dažniausiai yra gaunami iš mėsos, o augalinės – iš ankštinių kultūrų (pvz., pupelių, žirnių, lęšių, avinžirnių ir kt.).
Šie baltymų gavimo šaltiniai – nevienodi. Gydytoja aiškino, kad gyvūninės kilmės baltymai yra lengviau pasisavinami, metabolizuojami. Visgi, jie gali atnešti daugiau žalos nei naudos organizmui:
„Gyvūninės kilmės baltymų vartojimas sukelia didesnio kiekio sočiųjų riebiųjų rūgščių patekimą į organizmą, greitesnį rūgščių susidarymą. Greitai patenkantys baltymai sukelia hiperfiltraciją.“
Dėl to I. Bagdžiūnienė rekomendavo rinktis augalinės kilmės baltymus, kurie organizmui yra naudingesni už gyvūninės kilmės baltymus:
„Jie lėčiau pasisavinami, ilgiau skaidomi. Taip pat toks maistas turi daug skaidulų, vitaminų ir mineralų, dėl ko yra palankesni.“
Inkstams naudingi maisto produktai
Gydytoja pasakojo, kad tinkamos mitybos ir maisto produktų pasirinkimu, galima pasisaugoti nuo inkstų ligų. Pasak jos, dažniausiai girdimos Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) ir nefrologų rekomendacijos siūlo rinktis augalinį maistą.
„Yra žinoma, kad vyraujant augalinės kilmės maistui yra 30 proc. mažesnė tikimybė išsivystyti inkstų ligai, taip pat tam tikros studijos ilgalaikiame vertinimo laikotarpyje yra įrodžiusios, kad tie, kurie ypač mėgsta raudonąją mėsą, ją dažnai vartoja, turi kur kas didesnę tikimybę išsivystyti inkstų nepakankamumą“, – paaiškino gydytoja.
Ji pridūrė, kad ne veltui sveikatos organizacijos rekomenduoja rinktis augalinę mitybą. Pasak moters, augaliniame maiste yra mažiau druskos, kuri kenkia inkstų veiklai, o taip pat jis turi daugiau vitaminų ir mineralų.
I. Bagdžiūnienė siūlė dažniau į savo lėkštę įsidėti spalvotų daržovių, turtingų naudingomis medžiagomis, tačiau pabrėžė, kad jų taip pat svarbu nepadauginti.
„Kalbant apie pačius baltymus, jeigu norime išvengti lėtinės inkstų ligos, PSO ir dietologai sako, kad baltymo norma turėtų būti nuo 0,8 iki 1 gramo vienam sveiko žmogaus kūno svorio kilogramui.
Tai jeigu žmogus sveria 70 kilogramų, tai jam bus rekomenduojama suvartoti vos 60 baltymo gramų per dieną“, - sakė ji.
O tiems, kurie nori dar labiau sustiprinti inkstų veiklą, gydytoja rekomendavo pasirinkti tam tikrus mitybos planus. I. Bagdžiūnienės teigimu, jos gali pagelbėti ne tik norint sustiprinti inkstus, bet ir išvengti širdies ir kraujagyslių ligų:
„Yra įrodyta, kad yra tam tikri mitybos modeliai padeda inkstų, širdies ir kraujagyslių sveikatai. Tai yra Viduržemio jūros dieta ir angliškai vadinama „DASH“ dieta.“
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!