Kiekvieną pavasarį sporto klubų treneriai stebi savitą žmonių psichozę - likus porai mėnesių iki paplūdimių sezono, į sporto sales ima plūsti klaipėdiečiai. Skubėdami atsikratyti nereikalingų kilogramų, žmonės išbando įvairias sporto šakas ir išleidžia nemažai pinigų. Kai kurie įsigudrina sportuoti ir lieknėti nemokamai.
Klaipėdiečiai mankštinasi šalia namų esančiuose stadionuose, važinėja dviračiais ir bėgioja pajūryje ar parkuose. Savo išvaizda dažniau rūpinasi moterys, tačiau daugėja ir sportuojančių vyriškių. Vos kelių mėnesių pakanka, kad kūno formos gerokai pakistų ir nusivilkti drabužius paplūdimyje būtų smagiau. Net niekada nesportavusiems patariama susiimti ir pamėginti išjudinti apsnūdusį kūną.
Treniruotėse išgyja
Paprastai sportuojančiųjų ima gausėti jau vasarį. Tačiau didžiausio antplūdžio sulaukiama kovo ir balandžio mėnesiais. Kaip dienraščiui teigė sporto klubo „Kitonija GYM“ vadovė ir trenerė Kristina Kesminienė, pavasarį net nepopuliariame klube sportuojančių žmonių padaugėja 50 procentų. Tiesa, būna ir optimistiškai nusiteikusių tinginių, kurie tikisi, kad per vieną mėnesį atsikratys nereikalingų kilogramų. Jie į sporto klubą ateina gegužę. Pasak K.Kesminienės, sulieknėti per mėnesį gal ir būtų įmanoma, tačiau kiltų grėsmė sveikatai. Nerekomenduojama visus metus augintus „lašinukus“ ištirpdyti per keletą savaičių.
K.Kesminienė teigė, kad vyresnių žmonių atsikalbinėjimai, jog pradėjus sportuoti pablogėtų jų sveikata - skaudėtų nugarą, sąnarius - iš piršto laužti. Teisingai parinkta sporto šaka ir treniruočių krūvis gali sumažinti nugaros, stuburo skausmus, ištiesinti laikyseną ir suteikti žvalumo. Pasak K.Kesminienės, vis dažniau į sporto klubą ateina ir vyresnio amžiaus žmonės, kurie atsineša gydytojo siuntimą treniruotei. Per aštuonerius darbo metus trenerė patyrė, kad „teisingas“ sportas gali išgydyti daugybę negalavimų. Sportuojančios moterys jau po kelių mėnesių treniruočių džiaugiasi išsigydžiusios įvairiausius skausmus.
Mankšta – vandenyje
Kaip dienraščiui sakė sporto klubo „Central GYM“ vadovė Lilija Degutienė, per kelis mėnesius galima sutvirtinti kūną ir pasiruošti vasarai. Jei sulieknėjama 2 kilogramais per mėnesį - tiek, kiek rekomenduoja medikai, per tris mėnesius dingę šeši kilogramai akivaizdžiai matyti. Jeigu žmogus turi didesnį antsvorį, tenka ir ilgiau paplušėti.
Pasak L.Degutienės, yra trys kategorijos sportuojančiųjų. Didžiausia dalis lankytojų siekia atsikratyti kilogramų, mažesnė - dažniausiai paaugliai ir jauni vyrai - nori priaugti svorio, užsiauginti raumenis. Mažiausiai yra tų, kurie stengiasi palaikyti formą ir sportuoja ne dėl figūros linijų, o savo malonumui. Populiariausia klubo „Central GYM“ treniruotė - „Aqua“ aerobika. Penkiolikos moterų grupė aerobikos pratimus atlieka baseine.
Užsimezga pažintys
L.Degutienės teigimu, į jų klubą ateina daugmaž tiek pat vyrų ir moterų, todėl neretai tarp sportuojančių užsimezga draugystė ar netgi romantiški ryšiai. Trenerės manymu, sporto klube verda panašus gyvenimas kaip ir baruose, kultūriniuose renginiuose. Eidami nuo vieno treniruoklio prie kito, susitikę rūbinėje ar pirtyje, klaipėdiečiai susiranda naujų pažįstamų. Baruose veiksmas vyksta prie staliukų ar baro, o sporto salėje susidraugaujama prie treniruoklių. Trenerė pastebėjo, kad moterys ir vyrai nemažai dėmesio skiria ir sporto aprangai, įvaizdžiui. Merginos sportuoti ateina kruopščiai pasidažiusios, vilki prigludusius rūbus.
Bėgioti - į pajūrį
Nemažai veiklių ir žinomų klaipėdiečių taip pat neįsivaizduoja savo gyvenimo be sporto. Intensyviu ritmu gyvenantiems žmonėms sportas suteikia energijos, ištvermės ir gerina savijautą.
Klaipėdos dramos teatro aktorė Jolanta Puodėnaitė dažnai bėgioja prie jūros Giruliuose. Sportuoti aktorė stengiasi bent keletą kartų per savaitę, kai nevyksta rytinės repeticijos. Į paplūdimį atvažiavusi automobiliu, J.Puodėnaitė bent valandą praleidžia bėgiodama. Vasarą ji sportuoja vakarais, kai paplūdimyje yra mažiau žmonių. Pasak jos, kūno linijų tobulinimas nėra svarbiausiais motyvas, kodėl ji išsiruošia sportuoti. Bėgiodama ji apmąsto daugelį dalykų, pabūna ir pasikalba su savimi, o stebėdama gamtos stichiją pasikrauna teigiamos energijos.
Sportuoja ir šokdama
Klaipėdos mero pavaduotoja Audra Daujotienė dienraščiui pasakojo, kad bent šiek tiek sportuoja visą gyvenimą. Moteris prisipažįsta nesiekianti sulieknėti. Jos 54 kilogramų svoris beveik nekinta nuo studijų laikų. Penkiolika metų užsiiminėjusi sportine gimnastika, valdininkė nebeįsivaizduoja savo kasdienybės be sporto. Ji bent kartą per savaitę nueina į treniruoklių salę, kartais su vyru bėga krosą miške prie Vasaros estrados ir šoka pramoginius šokius sūnaus įsteigtame šokių klube. A.Daujotienė teigia, kad sportuoja tik dėl sveikatos ir geresnės savijautos. Pasak jos, po treniruočių nuotaika būna geresnė, išsitiesina laikysena, darosi tarsi lengviau kvėpuoti ir nebeuždūsta, kai tenka ilgėliau lipti laiptais. Moteris iki šiol geba padaryti nemažai prisitraukimų ir atsilenkimų.
Bėgioja kas rytą
„Sampo” banko Klaipėdos filialo direktorius Romaldas Atas dienraščiui sakė, kad supranta tuos žmones, kurie neprisiverčia sportuoti. Norint anksčiau atsikelti, priversti kūną pajudėti ir laikytis režimo, reikia įtempti valią. Ne visi tai gali padaryti.
Bent tris kartus per savaitę prie jūros bankininkas bėga krosą ir daro mankštą. Pirmą kartą šiemet išsimaudyti jūroje jis ketina jau per Velykas. Paprastai maudynių sezoną jis „uždaro“ tik vėlyvą rudenį. Nuo keturiolikos metų sportuojantis klaipėdietis tikina, kad sportas suteikia žvalumo ir geresnę savijautą. Pasak R.Ato, rytinis krosas dovanoja nemažai gerų įspūdžių ir yra tam tikras malonumas.
„Grynas oras, bundanti gamta ir jūros ošimas, o po kroso dar ir kontrastinis dušas namuose visai dienai suteikia gerą nuotaiką“, - atviravo R.Atas.
Gaudavo leidimą
Bankininkas prie jūros bėgioja jau daugelį metų. Pasak jo, tarybiniais laikais tekdavo gauti net specialų leidimą bėgioti pajūriu. Mat būti prie jūros tuomet buvo leidžiama tik nuo 8 valandų iki 21 valandos vakaro. R.Atas pasakojo, kad kelis mėnesius iš eilės prie jūros sutikdamas tuos pačius kroso mėgėjus, ilgainiui su jais susipažino. Kompanija suorganizuodavo ir ankstyvas krepšinio varžybas, II Melnragėje pasikaitindavo pirtyje, išsimaudydavo jūroje ir važiuodavo į darbą.
R.Atas sportu užkrėtė ir ne vieną savo draugą. Pavyzdžiui Ūkio banko Klaipėdos skyriaus vadovas Kazimieras Liniauskas taip pat bėga krosą ir žaidžia krepšinį. Buvęs Klaipėdos meras Jurgis Aušra jaunystėje žaidė futbolą, todėl įkalbėti jį prisijungti prie rytinio kroso irgi nebuvo sunku. Juolab kad vyrai paplūdimyje suorganizuodavo ir spontaniškas futbolo rungtynes.
Dviratis – interjerui
Klaipėdos muzikinio teatro literatūrinės dalies vedėjas Ovidijus Petkevičius pavasarėjant įsigijo dviratį, tačiau kol kas juo važinėjosi tik kartą. Menininkas juokdamasis pasakojo, kad šiuo metu dviratis atlieka tik originalios interjero detalės funkciją - stovi matomoje jo buto vietoje. O.Petkevičiaus darbo kabinete stovi ir kitas dviratis - ryškiai raudonos spalvos, skirtas moteriai. Jį nusipirko vaikino draugė dizainerė Jolanta Rimkutė. O.Petkevičius ketina laukti, kol ji vėl atvažiuos aplankyti artimųjų, ir tikisi drauge pasivažinėti uostamiesčio gatvėmis.
Klaipėdietis prisipažino, kad nors idėją įsigyti dviratį padiktavo noras sportuoti, jis tikriausiai tarnaus pramogai - retkarčiais pralėkti dvirate transporto priemone tiesiog smagu. Be to, vedėjas negalėjo atsispirti dviračio grožiui. Muzikinio teatro choristas, prekiaujantis dėvėtais dviračiais, pasiūlė jam nebrangų ir labai originalų modelį.
Kaip į pasimatymą
Kaip dienraščiui pasakojo K.Kesminienė, devyniasdešimt procentų moterų į sporto klubą ateina norėdamos sulieknėti, o paskui sportuoja savo malonumui. Neretai klaipėdietės, norėdamos priversti save sportuoti, nusiperka kelių mėnesių klubo abonentą ir sąžiningai vaikšto į treniruotes. Pasak trenerės, pirmą mėnesį moterys sportuoja nenoriai, prisiversdamos, antrą mėnesį apsipranta ir nebeina į treniruotes, kaip į darbą. Paprastai jau po trečio treniruočių mėnesio, kai jau akivaizdžiai matosi rezultatai, moterys ima jausti malonumą sportuoti. Tada siekis sulieknėti nebeatrodo toks svarbus, jos jaučia savijautos, nuotaikos pagerėjimą ir, nebesureikšmindamos kilogramų, ima lieknėti greičiau. Pasak K.Kesminienės, klaipėdietės guodžiasi, kad jų vyrai stebisi, jog į treniruotę šios skuba lyg į pasimatymą.
Taupo pinigus
Kompanijos “SIC rinkos tyrimai” rinkodaros direktoriaus Edmundo Bražėno teigimu, dažniausiai miesto gyventojai renkasi tokias sporto šakas, kurios nereikalauja papildomų išlaidų. “Norėdami jaustis žvaliau, patobulinti savo kūno linijas ar tiesiog atitrūkti nuo rutinos, miesto gyventojai dažniausiai traukia ne į sporto sales, bet renkasi nebrangią ir įprastą sporto rūšį”, - teigė E.Bražėnas.
„SIC rinkos tyrimų” tyrimo duomenimis, kas trečias Vilniaus gyventojas bent dalį savo laisvalaikio skiria sportui. Populiariausių vilniečių sporto rūšių penketuką iš daugiau nei pusšimčio jų sąrašo sudaro bėgimas - 22,6 procento, mankšta - 17,9, dviračių sportas - 12,5, krepšinis - 12,1 ir plaukimas - 8,1 procento. Įvairiuose sporto klubuose, kuriuose vyksta aerobikos, jogos ir kitų sporto šakų treniruotės, lankosi maždaug 7,5 proc. apklaustųjų.
“Klaipėda” (www.klaipeda.daily.lt)