Kultūros ministerija teigia penktadienį išsiuntusi Vyriausybei savąjį „Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009“ (VEKS) programos variantą, kuriame programa dalijama į dvi dalis: pirmajai daliai projektų įgyvendinti reikalingi 25 mln. litų, antrajai siūloma rasti papildomus 7 mln. litų.
Tai BNS sakė Kultūros ministro Remigijaus Vilkaičio patarėjas Liudas Šukys, kuris taip pat yra ir VEKS valdybos narys.
Jis sutiko, kad programa esmingai nesiskiria nuo viešosios įstaigos VEKS pasiūlyto varianto, tačiau teigė, kad tam tikrų korekcijų padaryta, tačiau kokių - nekonkretizavo.
L. Šukys taip pat sakė, kad penktadienį susitikę su Kultūros ministerijos ir Vilniaus savivaldybės atstovai aptarė VšĮ VEKS klausimus - esą sutarta, kad vadovybę reikėtų pakeisti, tačiau pačios įstaigos likviduoti nesirengiama.
VšĮ VEKS kartu su projektų vykdytojais ketvirtadienį paskelbė parengusi ir Kultūros ministerijai perduodanti programą, kurią sudarys dvi dalys: pirmojoje - projektai, kuriuos būtų galima pradėti įgyvendinti nedelsiant ir kurių bendra sąmatinė vertė yra 25 mln. litų, antrojoje - projektai, kurie būtų finansuojami papildomai gautomis lėšomis.
VšĮ VEKS parengtoje naujoje programos redakcijoje kai kurių projektų finansavimas suskaidytas į du etapus. Pirminiai šių projektų darbai įtraukti į sąrašą, kurio sąmatinė vertė 25 mln. litų. Antras šių projektų etapas nukeliamas į papildomą finansavimo dalį. (Pvz. tęstiniai projektai, kaip „Menorama“, „Baroko dialogai“, „Sakralinės muzikos festivalis“ ir kt., negavus papildomo finansavimo, būtų įgyvendinami sumažintomis apimtimis. Kai kurie projektai, turintys vykti 2009 metų antroje pusėje, jei nebus gautas papildomas finansavimas, neįvyks (pvz. „Menas netikėtose erdvėse“, „LUX - šviesos festivalis“, „Terno Vilna“, „Viva Musica Via Baltica“).
2009 metais VEKS programai iš nacionalinio biudžeto skirta 25 mln. litų. Vilniaus savivaldybės biudžetas, kuriame taip pat turi būta numatyta pinigų viešajai įstaigai (apie 4 mln. litų), dar nepatvirtintas.
VEKS su kultūros projektų operatoriais ilgą laiką tvirtino, kad net peržiūrėjus programą papildomai vis tiek reikia 7 mln. litų. Vyriausybė yra pareiškusi daugiau pinigų neskirsianti.
Vilnius - pirmasis iš Rytų Europos ir Baltijos valstybių sostinių, gavusių prestižiniu laikomą Europos kultūros sostinės statusą. Šį statusą 2005 m. suteikė Europos Taryba. Europos kultūros sostine Vilnius 2009-aisiais tapo kartu su Austrijos miestu Lincu.