Kad fejerverkai, puošmenos ir dekoracijos - tik antraeilis dalykas, mano ir Lietuvos kultūros atstovai. Jie pritaria Seimo pirmininko inicijuotam moratoriumui ir teigia, kad sunkmečiu reikia gelbėti verslą ir rūpintis žmonėmis, o ne brangiausiomis valstybės programomis.
Vladas BAGDONAS
Lietuvos aklųjų choro „Vilnius“ direktorius:
Aš pritariu moratoriumui. Mano nuomone, svarbiausia yra žmonių padėtis ir verslo inicijavimas. Šiandien visi mundurai, kostiumai ir puošmenos - tik antraeilis dalykas. Jeigu jau mes esame protingi, tai reikia pirmiausia atsižvelgti į žmonių padėtį, kad jiems nebūtų bejėgiškai sunku. Taip pat svarbu, kad nemirtų mūsų verslas. Reikia inicijuoti, kad daugėtų apyvartinių lėšų. Tai yra svarbiausia. O visos puošmenos, Naujųjų metų fejerverkai - minutės emocijos, bet po penkių minučių ateina kasdienybė. Gyvenimas yra svarbiau.
Raimundas BALZA
Lietuvos muziejų asociacijos vadovas:
Situacija yra tokia, kad valstybė tikrai turėtų taupyti. Kultūrinės srities projektai sunaudoja daugiausia lėšų, o kaip yra su kitais projektais, kurie su kultūra nesusiję? Reikia peržiūrėti projektus, kad nebūtų taupoma vien kultūros sąskaita. Manyčiau, kad moratoriumui būtų galima pritarti turint labai aiškius kriterijus ir peržiūrint, kiek yra kultūrinių ir kiek nekultūrinių, kuriems finansuoti išleidžiama šimtai milijonų. Bendrąja prasme muziejininkai visada skeptiškai žiūrėjo, tarkime, į Valdovų rūmų statybą, nes už tas lėšas būtų buvę galima įvykdyti muziejų modernizavimą.
Vytautas GUDAITIS
Nacionalinės M.Mažvydo bibliotekos generalinis direktorius:
Dėl „Vilniaus - Europos kultūros sostinės“ yra labai daug neaiškumų, bet, deja, aš nieko konkretaus nežinau. Man atrodo, kad „Vilniaus - Europos kultūros sostinės“ ir Lietuvos vardo tūkstantmečio minėjimo renginiai galėtų būti sujungti. Kitas dalykas, miestams pagražinti vertėtų skirti lėšas, o ne fejerverkams. Jei į Lietuvą atvažiuos turistų iš užsienio, tai pamatys mūsų miesto apgailėtinas vietas. Baisu žiūrėti, kas darosi senuosiuose Vilniaus universiteto rūmuose. O dėl parodų - idėjų yra gražių, bet ar tikrai bus daroma? Aš moratoriumui pritarčiau.
Audronė ŽIGAITYTĖ-NEKROŠIENĖ
Klaipėdos muzikinio teatro vadovė:
Mano galva, būtina kuo greičiau stabdyti užsieniečių pasirodymus Lietuvoje. Aš labai realiai kalbu. Pavyzdžiui, niekas neklausė, ar mes, Klaipėdos muzikinis teatras, galime ką nors parodyti. Jau nekalbant apie projektų teikimą. Užtat šiandien labai atsakingai sakau, kad mes, sutelkę visos Lietuvos pajėgas, galėtume ne prasčiau pasirodyti nei užsieniečiai, kuriems už tris pasirodymus žadami 3 milijonai litų. Renginiai galėtų būti įspūdingi ir be užsieniečių - ir nenukentėtų nei „Vilniaus - Europos kultūros sostinės“, nei Lietuvos vardo tūkstantmečio paminėjimo programa, o žmonės gautų galimybę ir dirbti Lietuvos labui, ir užsidirbti. Moratoriumui aš pritarčiau su labai atsakingu perskirstymu. Jau Bjork atvažiavo už valstybės dotacijas... Dovanokite, bet kodėl pirmiausia į šias programas neįtraukta pati Lietuva?
Eugenijus NALEVAIKA
Lietuvos dailininkų sąjungos pirmininkas:
Apskritai aš pritarčiau moratoriumui tuo aspektu, kad reikia peržiūrėti tam tikras programas ir jų finansavimo tikslingumą. Visiškai pritarčiau dėl Valdovų rūmų statybos ir įrengimo ir kitų brangių valstybės programų. Bet nesutikčiau, kad būtų nutraukti „Vilniaus - Europos kultūros sostinės“ projektai, nes metai jau paskelbti. Koks būtų Lietuvos prestižas Europos akyse, jei ši programa nebūtų įgyvendinta? Matyt, prieš kažką darant, reikia pagalvoti apie visus aspektus ir pasekmes. Žinau apie kai kuriuos projektus, kuriems jau patvirtintas finansavimas, o juose dalyvauja daugybė užsienio menininkų ir atlikėjų. Su jais jau sudarytos sutartys. Jeigu tos sutartys nebūtų tęsiamos, Lietuvos, kaip teisinės valstybės, vardui būtų pakenkta.
Kalbėjosi Agnė Vaitasiūtė