Visi šie teiginiai yra tezės iš naujos V. Putino gyvenimo ataskaitos, pavadinimu „Vergo ant galerų gyvenimas. Rūmai, jachtos, automobiliai, lėktuvai ir kiti aksesuarai“. Jo autoriai – vienas iš Rusijos opozicijos lyderių Borisas Nemcovas ir judėjimo „Solidarnost“ atstovas Leonidas Martyniukas. B. Nemcovas jau anksčiau yra pasižymėjęs ataskaitomis apie pagrindinį pastarųjų 12 metų Rusijos politiką. Žymiausi iš jų – 2008 metų „Putinas. Rezultatai“ ir 2010 metų „Putinas. Rezultatai. 10 metų“. Be V. Putino B. Nemcovo dėmesio objektu yra tapęs ir buvęs Maskvos meras Jurijus Lužkovas – apie jį 2009 metais taip pat pasirodė ataskaita pavadinimu „Lužkovas. Rezultatai“. Be to, B. Nemcovas apskaičiavo, kad, remiantis jo ataskaitomis, buvo surengtas 31 teismo posėdis. Rusijos teismų sprendimus B. Nemcovas apskundė Europos Žmogaus Teisių Teismui, tačiau šis kol kas jų nagrinėti nepradėjo.
Naujausios ataskaitos autoriai apskaičiavo, kad šiuo metu V. Putinas turi „20 rūmų, vilų ir rezidencijų“, be to „9 rūmai pastatyti jo valdymo laikotarpiu“. Daugelis iš šių objektų, kurių didžioji dalis statomi draustinių teritorijose, ne kartą yra patekę į žiniasklaidos ir pavienių aktyvistų dėmesio lauką. Žinoma, jokių bausmių nebuvo. Šviežiausias pavyzdys – nauja baudžiamoji byla iškelta žinomam ekologui Surenui Gazarianui, kuris neva bandė pasikėsinti į vieno iš V. Putino apsaugos darbuotojo gyvybę, kai nusprendė apžiūrėti V. Putino rūmus Juodosios jūros pakrantėje.
Vladimiras Ptuinas (nuotr. Elta)
Ataskaitoje daug skaičių: V. Putinui priklauso 43 lėktuvai ir 15 sraigtasparnių. Bendra V. Putino „aviacinio parko“ vertė – maždaug 1 milijardas JAV dolerių. V. Putino „minilaivyną“ sudaro „4 prabangūs laivai“, įvertinti 3 milijardais rublių. Vardindami automobilius, kuriuos naudoja V. Putinas (dominuoja „Mercedes“), autoriai prisiminė, kad savo oficialioje deklaracijoje jis nurodė, kad turi tris automobilius – „GAZ M-21“, „GAZ M-21P“ ir „Niva“. Pastarasis buvo paveldėtas iš tėvo, automobilio amžius siekia 25 metus.
V. Putino 11 laikrodžių kolekciją B. Nemcovas ir jo kolega įvertino 22 milijonais rublių. Jie pažymi, kad tai sudaro šešias jo oficialias metines algas: „Kad įsigytų vien tik šią laikrodžių kolekciją, V. Putinas turi nevalgyti ir negerti visus 6 metus. O jei tai yra dovanos, jos turi būti deklaruojamos, nes kitaip tai yra kyšis oficialiam asmeniui.“
V. Putinas (nuotr. SCANPIX)
Turi atsakymą
Naujoji B. Nemcovo ataskaita nuo senesnių skiriasi vienu esminiu dalyku. Jame žymiai mažiau teksto, tačiau yra labai daug nuotraukų. Kadangi neseniai į baudžiamąją teisę įrašytas naujas įstatymas dėl šmeižto, prie kiekvienos iš nuotraukų yra tvarkingai nurodytas jos šaltinis.
V. Putino kanceliarija jau paruošė atitinkamą atsakymą į visu įmanomus klausimus. Prezidento atstovas spaudai pareiškė, kad viskas, kuo naudojasi „išrinktasis prezidentas, yra valstybinė nuosavybė“.
Protestai prieš V. Putiną virto riaušėmis, sulaikyta 400 žmonių (nuotr. SCANPIX)
Požiūris į V. Putiną keičiasi
Tuo tarpu tyrimų „Levada-centr“ žiniasklaidai pateikė naujos apklausos rezultatus. Per pastaruosius 12 metų žmonių, manančių, kad būtent V. Putinas yra atsakingas už visas Rusijos problemas, yra daugiau nei 50 proc. Dar vienas rekordas: 45 proc. žmonių V. Putino partiją „Vieningoji Rusija“ nuo šiol laiko „sukčių ir vagių partija“.
Praėjus 12 metų po V. Putino atėjimo į valdžią „visuomenės nustojo gyventi viltimis“, pareiškė „Levada-centr“ direktoriaus pavaduotojas Aleksejus Graždankinas. Pasak jo, dabar visuomenė vis griežčiau vertins V. Putino veiksmus. Tačiau kalbant apie „sukčiavimą ir vagystes“, daug žmonių yra įsitikinę, kad Rusijos vagiama buvo visada, o jei kažkas pakeis dabartinę valdžią, taip pat vogs: „Eiliniam rinkėjui visi politikai yra sukčiai ir vagys, ir kai rinkimuose susiduria vieni sukčiai su kitais sukčiais, jie balsuoja už sukčius, kurie sukels mažiau bėdų.“