Apie 10 tūkst. protestuotojų susirinko prie parlamento po kontroversiško Rusijos įstatymų leidėjo Sergejaus Gavrilovo pasisakymo. Kai kurie prasiveržė pro policijos užtvaras ir pateko į parlamento kiemą.
Policininkai juos nustūmė atgal, ir protestas tęsėsi daugmaž taikiai iki vidurnakčio, kai policija pradėjo šaudyti guminėmis kulkomis, leisti ašarines dujas ir panaudojo akustine bei vandens patrankas.
Apie 3 000 demonstrantų trumpam išsisklaidė, bet vėliau atnaujino protestus.
Gruzijos premjero pavaduotojas Mamuka Bakhtadze sakė, kad buvo hospitalizuoti 39 policininkai ir 30 protestuotojų. Greitosios pagalbos automobiliai išvežė dešimtis sužeistųjų, sakė vienas naujienų agentūros AFP reporteris.
Opozicinio Vieningojo nacionalinio judėjimo deputatas Romanas Gociridzė savo ruožtu sakė, kad sužeistųjų yra per 100.
„Protestuotojai reikalauja pirmalaikių parlamento rinkimų ir parlamento pirmininko bei vidaus reikalų ministro atsistatydinimo“, – AFP sakė vienas iš opozicinės partijos „Europietiškoji Gruzija“ lyderių Gigis Ugulava.
„Taikiais protestais pasieksime, kad šie reikalavimai būtų įvykdyti“, – pridūrė jis.
Demonstrantai prie Sakartvelo parlamento susirinko ketvirtadienio popietę, protestuodami dėl S. Gavrilovo kalbos per kasmetinė Tarpparlamentinę stačiatikybės asamblėją (TOA) – ortodoksiškų šalių parlamentarų forumą.
Rusijos parlamento nario apsilankymas griežtai provakarietiškos Gruzijos parlamente išprovokavo įtūžį šalyje, 2008 metais įsitraukusioje į trumpą, bet kruviną karą su Maskva dėl separatistinių Abchazijos ir Pietų Osetijos regionų.
Grupė opozicijos įstatymų leidėjų pareikalavo, kad Rusijos delegacija paliktų plenarinių posėdžių salę.
Naktį prasiveržus smurtui per demonstraciją opozicija paragino penktadienį vakare surengti naują taikų protesto mitingą.
„Akcija bus visiškai taiki ir prasidės 19 valandą. Po to, kas įvyko, šio proceso sustabdyti nebebus įmanoma“, – sakė vienas iš „Europietiškosios Gruzijos“ pirmininkų Giga Bokerija.
„Nepriimtina“
Gruzijos oligarchas Bidzina Ivanišvilis, valdančiosios partijos „Gruzijos svajonė“ lyderis, laikomas vienu įtakingiausių žmonių šalyje, pareiškė, kad „visiškai pritaria nuoširdžiam Gruzijos piliečių pasipiktinimui“.
„Nepriimtina, kad šalies okupantės atstovas pirmininkauja forumui Gruzijos parlamente“, – sakė milijardierius verslo magnatas.
Jis pridūrė pasakęs parlamento pirmininkui I. Kobachidzei „nedelsiant sustabdyti“ TOA posėdį.
JAV ambasada Tbilisyje išplatino pareiškimą, kuriame paragino „visas šalis išlaikyti ramybę, santūrumą ir visada laikytis konstitucijos“.
Anot ambasados, ji supranta „daugelio žmonių Sakartvele jaučiamą skausmą“.
TOA, kurios būstinė yra Atėnuose, yra nuolatinis tarptautinis ortodoksiškų šalių parlamentarų forumas.
Ne vienus metus tarp Tbilisio ir Maskvos tvyrojusi įtampa per kraštus išsiliejo 2008 metų rugpjūtį, kai tuometinis Gruzijos prezidentas Michailas Saakašvlis pradėjo didelę karinę operaciją prieš Pietų Osetijos separatistų pajėgas, kurios iš pabūklų apšaudė vietinių gruzinų kaimus.
Maskva į tai reagavo ginkluotu įsiveržimu į Gruzijos teritoriją – buvo užimti dideli šalies plotai, bombarduojami įvairūs objektai.
Laimėjusi šį trumpą karą, nusinešusį šimtus gyvybių, Rusija oficialiai nepriklausomomis valstybėmis pripažino Pietų Osetiją ir kitą nuo Gruzijos atskilusią sritį Abchaziją, užsitikrindama šių abiejų teritorijų, kuriose Maskva turi dvi karines bazes, kontrolę.
Tbilisis ir Vakarai pasmerkė šį žingsnį kaip „neteisėtą karinę okupaciją“.
Pietų Osetija ir Abchazija sudaro apie 20 proc. Sakartvelo teritorijos.
„Reikalaujame, kad nedelsdami atsistatydintų parlamento pirmininkas Kobachidzė, vidaus reikalų ministras Gacharija, taip pat būtų priimtos rinkimų įstatymų pataisos, įskaitant perėjimą prie proporcinės rinkimų sistemos“, pridūrė jis.