• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šri Lankoje, susiduriančioje su didžiausia per pastaruosius dešimtmečius ekonomine krize, sustabdytas degalų pardavimas nebūtiniausioms transporto priemonėms, rašo portalas BBC.

Šri Lankoje, susiduriančioje su didžiausia per pastaruosius dešimtmečius ekonomine krize, sustabdytas degalų pardavimas nebūtiniausioms transporto priemonėms, rašo portalas BBC.

REKLAMA

Artimiausias dvi savaites degalų bus leidžiama piltis tik į autobusus, traukinius ir transporto priemones, naudojamas medicinos paslaugoms teikti ir maistui vežti.

Miestuose uždarytos mokyklos, o pareigūnai 22 milijonams šalies gyventojų liepė dirbti iš namų.

Pietų Azijos šalis derasi dėl gelbėjimo plano, jai sunkiai sekasi atsiskaityti už importuojamus degalus ir maistą.

Šri Lanka tapo pirmąja šalimi, žengusia drastišką žingsnį ir sustabdžiusia degalų pardavimą paprastiems žmonėms „nuo 1970 m. naftos krizės, kai JAV ir Europoje degalai buvo normuojami, o siekiant sumažinti paklausą įvesti greičio apribojimai“, sakė „Investec“ naftos ir dujų tyrimų vadovas Nathanas Piperis.

Jis sakė, kad šis draudimas rodo, jog Šri Lankoje smarkiai išaugo naftos kainos, šalyje turimos ribotos užsienio valiutos atsargos.

REKLAMA
REKLAMA

Daugelis salos gyventojų nežino, kaip jie išsivers be degalų. Degalinėse visoje Šri Lankoje jau kelis mėnesius driekiasi ilgos eilės. 

REKLAMA

29 metų taksi vairuotojas Chinthaka Kumara, dirbantis  Kolombo mieste, mano, kad draudimas „sukels daugiau problemų žmonėms“. 

„Stengiuosi uždirbti kasdien. Bet šioje eilėje stoviu jau tris dienas ir nežinau, kada gausime benzino“, – sakė jis.

Vairuotojų buvo paprašyta grįžti namo, išdalyti žetonai, kuriais siekiama racionalizuoti menkas degalų atsargas. Kai kurie ir toliau stovėjo eilėje, tačiau kiti – nebegalėjo. 

REKLAMA
REKLAMA

„Eilėje stovėjau dvi dienas. Gavau 11 numeriu pažymėtą žetoną, bet nežinau, kada gausiu degalų“, – BBC sakė 52 metų privačiame sektoriuje dirbantis vadovas S. Wijetunga. 

„Dabar man jau reikia eiti į biurą, todėl neturiu kitos išeities, kaip tik palikti savo automobilį čia ir važiuoti triračiu“. 

Kolombo priemiestyje Kotahenoje gyvenantis motorizuotos rikšos vairuotojas Kenatas sakė, kad tokie žmonės kaip jis yra „naikinami“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mūsų šeima anksčiau valgydavo tris kartus per dieną. Dabar valgome tik dukart. Jei taip bus ir toliau, liks tik vienas kartas per dieną“, – sakė jis.

Sunki ekonominė krizė

Dėl pandemijos, kylančių energijos kainų ir populistinio mokesčių mažinimo smarkiai nukentėjusiai ekonomikai Šri Lankoje trūksta užsienio valiutos, kuria būtų galima sumokėti už būtiniausių prekių importą.

REKLAMA

Dėl didelio degalų, maisto ir vaistų trūkumo pragyvenimo išlaidos šalyje, kur daugelio žmonių pragyvenimas priklauso nuo motorinių transporto priemonių, pasiekė rekordines aukštumas. 

Pirmadienį vyriausybė pareiškė, kad iki liepos 10 d. uždraus privačioms transporto priemonėms pirkti benziną ir dyzeliną. 

Ministrų kabineto atstovas Bandula Gunewardena teigė, kad Šri Lanka „dar niekada savo istorijoje nebuvo susidūrusi su tokia sunkia ekonomine krize“.

REKLAMA

Pinigų stokojanti šalis taip pat išsiuntė savo pareigūnus pas pagrindinius energijos gamintojus Rusiją ir Katarą, siekdama užsitikrinti pigios naftos tiekimą.

Savaitgalį pareigūnai pranešė, kad šalis turi tik 9 tūkst. tonų dyzelino ir 6 tūkst. tonų benzino artimiausiomis dienomis aprūpinti būtiniausias paslaugas.

Apskaičiuota, kad esant įprastai paklausai atsargų užtektų mažiau nei savaitei.

„Darome viską, ką galime, kad gautume naujų atsargų, tačiau nežinome, kada tai įvyks“, – sekmadienį žurnalistams sakė elektros ir energetikos ministras Kanchana Wijesekera.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gegužės mėnesį šalis pirmą kartą savo istorijoje neįvykdė įsipareigojimų tarptautiniams skolintojams. Tai įvyko po kelias savaites trukusių protestų prieš prezidento Gotabaja Radžapaksos vyriausybę. Jo brolis Mahinda pasitraukė iš ministro pirmininko pareigų, tačiau prezidentas vis dar spaudžiamas atsistatydinti.

„Atrodo, kad vyriausybė nesiima jokių veiksmų“, – BBC sakė Kannanas, dar vienas sostinėje degalų ieškantis vairuotojas.

REKLAMA

„Jie prašo mūsų būti kantriais. Jie sako, kad neturi dolerių. Bet aš klausiu vyriausybės – kas už tai atsakingas?“

Jis pasiūlė, kad vietoj jos šaliai turėtų vadovauti „išsilavinęs jaunimas“.

Praėjusią savaitę į Šri Lanką atvyko Tarptautinio valiutos fondo komanda deryboms dėl 3 mlrd. dolerių (2,84 mlrd. eurų) vertės gelbėjimo plano.

Vyriausybė taip pat prašo Indijos ir Kinijos pagalbos būtiniausioms prekėms importuoti. Naujasis ministras pirmininkas Ranilas Wickremesinghe anksčiau šį mėnesį teigė, kad per ateinančius šešis mėnesius šaliai reikia mažiausiai 5 mlrd. dolerių (4,73 mlrd. eurų), kad būtų galima sumokėti už būtiniausias prekes, pavyzdžiui, maistą, degalus ir trąšas.

REKLAMA

Pastarosiomis savaitėmis ministrai taip pat ragino ūkininkus auginti daugiau ryžių ir, baiminantis dėl maisto trūkumo, suteikė vyriausybės pareigūnams papildomą laisvą dieną, kad šie galėtų auginti savo maistą.

Vyriausybė dėl krizės kaltina koronaviruso pandemiją, kuri paveikė Šri Lankos turizmo rinką – vieną didžiausių užsienio valiutos pajamų šaltinių.

Tačiau daugelis ekspertų teigia, kad pagrindinė ekonomikos žlugimo priežastis yra netinkamas valdymas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šri Lankos užsienio valiutos atsargos sumažėjo beveik iki nulio po to, kai Šri Lanka daug daugiau importavo, nei eksportavo, ir susikrovė didžiules skolas Kinijai už prieštaringai vertinamus infrastruktūros projektus. 

2021 m. pradžioje, kai Šri Lankoje ėmė trūkti užsienio valiutos, vyriausybė bandė apriboti jos nutekėjimą uždrausdama cheminių trąšų importą ir liepdama ūkininkams vietoj jų naudoti vietines organines trąšas.

Dėl to plačiai paplito derliaus nuokrypis. Šri Lankai teko papildyti savo maisto atsargas iš užsienio, todėl užsienio valiutos trūkumas dar labiau padidėjo.

Jaunimui tai tik begt is cia.
Musiskiai eina apmokestinimo keliu tiksliau krizes gilinimu. Elektrikavo prievarta. Mashinas apmokestins. Kiekviena suns buda... eisim, VOGT kad susimoket mokescius
Ateis ir cia tas pats. Tik zmones tokioj komforto zonoj gyvena,o aveles stiprioj iliuzijoj,kad nesuvokia nei kas vyksta,nei kas laukia dar.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų