Artėjant Europos krepšinio čempionatui gerinama sporto infrastruktūra yra palanki steigtis naujiems krepšinio klubams, tačiau išsilaikyti gali būti kur kas sunkiau.
LKF stengiasi padėti naujokams
Lietuvos krepšinio federacijos viešųjų ryšių direktorius Mindaugas Gobikas teigė, jog LKF stengiasi padėti naujokams.
„Patys klubai, tinkamai veikdami, gali labai daug pasiekti gerindami šalies krepšinio infrastruktūrą. Turi būti glaudus bendradarbiavimas su vietinėmis savivaldybėmis, verslo subjektais, o LKF visuomet pasirengusi tarpininkauti, padėti“, – tikino pašnekovas.
Lietuvos krepšinio federacija nesiskundžia lėšų trūkumu. Visos reklaminės pozicijos, kuriomis gali pritraukti investuotojų, yra parduotos. Lyginant su ankstesniais metais, surenkamų lėšų skaičius išaugo apie 10 proc.
Federacija stipriai prisideda prie krepšinio infrastruktūros gerinimo. Organizuojant įvairius čempionatus, atnaujinama esama sporto infrastruktūra bei pastatomi nauji sporto statiniai. Tai rodo ir artėjantis 2011 metų Europos vyrų krepšinio čempionatas, kuriam organizuoti Lietuvoje bus pastatytos keturios naujos krepšinio arenos.
Šiuo metu LKF itin rūpinasi moterų krepšinio populiarinimu ir steigia specializuotus mergaičių krepšinio centrus, į kurių įrengimą investuoja dalį lėšų.
Taip pat krepšinio lygos skatinamos savo reglamentuose nuolat kelti reikalavimus sporto salėms, persirengimo kambariams ir panašiai. Lietuvoje nuolat steigiasi nauji krepšinio klubai.
LKF pagrindinis noras yra, kad tokie klubai būtų ilgaamžiai, turėtų aiškią veiklos vystymo viziją ir strategiją ir ją nuosekliai įgyvendintų.
Sunkiausia rasti rėmėjų
Naujiems klubams šiuo metu bus labai sunku surasti rėmėjų. Kaip teigė krepšinio klubo sunkiausia yra klubą pateikti potencialiems rėmėjams.
Šiemet debiutuojančio krepšinio klubo „Kaunas Triobet“ direktorius Paulius Motiejūnas Verslosavaite.lt teigė, kad rėmėjų dabar surasti – labai sunku, ypač naujokams.
Pasak jo, Lietuvos krepšinio lygoje bei Baltijos krepšinio lygoje žaidžiantys klubai nėra tokie patrauklūs rėmėjams kaip Lietuvos rinktinė.
„Sunku surasti rėmėjų, kai esi nežinomas ir pristatai tik savo idėjas bei siekius, o siekiant pritraukti rėmėjų visi ieško naudos sau. Kai rodai atliktus darbus, rėmėjai žiūri vienaip, kai rodai planus – požiūris visai kitas“, – apgailestavo P. Motiejūnas.
LKF viešųjų ryšių direktorius pripažino, jog ekonominė situacija neigiamai veikia ir krepšinio padėtį šalyje:
„Juntama, jog privačios įmonės susiduria su tam tikrai finansiniais sunkumais. Tokiais atvejais jos pirmiausia mažina marketingo biudžetus ir paramai skiriamų lėšų kiekį.
Šiokias tokias klubų finansines problemas atskleidžia ir mažėjantys žaidėjų atlyginimai, gana didelis laisvųjų agentų (žaidėjų be sutarčių) skaičius.
Nors Rusijoje žaidėjams ir mokamos rekordinės sumos, tačiau kitų šalių bendros tendencijos rodo, jog žaidėjų atlyginimai šiek tiek krenta“, – kalbėjo M. Gobikas.
Su tuo sutiko ir „Kaunas Triobet“ direktorius: „Šiuo metu ypač sunku. Ekonominė krizė yra jaučiama ir tai apsunkina rėmėjų paiešką“, – pažymėjo P. Motiejūnas.
Didžiausias kąsnis – krepšiniui
Specialių reikalavimų registruojant klubą, kaip juridinį asmenį, kuriame būtų plėtojama tam tikra sporto šaka, nėra.
Tačiau valstybės biudžeto lėšos, kurias skiria kūno kultūros ir sporto departamentas, sporto šakų federacijoms skirstomos pagal tam tikrus Departamento patvirtintus kriterijus.
Skiriant lėšas yra įvertinami du pagrindiniai kriterijai, apibūdinantys federacijos veiklą – praėjusių metų sporto laimėjimai ir masiškumo rodikliai, tada pagal tam tikrą formulę yra paskaičiuojamos federacijoms tenkančios lėšos.
Tokiu būdu federacijos skatinamos dirbti efektyviai, nes finansavimas tiesiogiai priklauso nuo jų veiklos efektyvumo – jeigu sporto federacijos veikla buvo neproduktyvi (sumažėjo sportuojančiųjų skaičius, neiškovota laimėjimų pasaulio, Europos čempionatuose ir kitose svarbiose varžybose ir t.t.), finansavimas ateinančiais metais gali mažėti.
2008 m. augo bendras Lietuvos sporto šakų federacijoms skirtas finansavimas – 11 mln. Lt. Praėjusiais metais federacijos išsidalino beveik 9 mln. Lt. 2008 m. Lietuvos futbolo federacijai iš valstybės biudžeto buvo skirta 276 900 Lt, Lietuvos krepšinio federacijai – 1 658 700 Lt.
Marius Janavičius