ES šalių užsienio reikalų ministrai dėl situacijos Pietų Osetijoje surengs neeilinį pasitarimą, praneša AFP.
Laukiama, kad susitikimas įvyks ateinančios savaitės pradžioje, Prancūzijos, kuri šiuo metu pirmininkauja ES, sostinėje.
Prancūzijos užsienio reikalų ministerijos išplatintame pareiškime rašoma, kad susitikimo metu ministrai įvertins padėtį Pietų Osetijoje ir aptars galimus konflikto sprendimo būdus.
Artimiausiu metu į Tbilisį, o paskui į Maskvą vyks Prancūzijos užsienio reikalų ministerijos vadovas Bernard'as Kouchneras. Prancūzijos prezidentas Nikola Sarkozy pavedė jį supažindinti abi puses su ES planu dėl susidariusios krizės įveikimo.
Plane siūloma nedelsiant nutraukti ugnį ir grįžti į situaciją, kuri buvo Pietų Osetijoje iki karinių veiksmų pradžios.
Aštrėjant konfliktui dėl separatistinio Pietų Osetijos regiono, į Gruziją šeštadienį vakare atvyksta iš JAV, NATO, ES, Europos saugumo ir bendradarbiavimo pasiuntinių sudaryta delegacija.
Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorius Davidas Milibandas teigia, jog šis konfliktas turi būti nutrauktas, atsižvelgiant į tai, kiek civilių aukų jis pareikalauja.
BBC korespondentė Bridget Kendall mano, jog yra pavojus, kad Rusija ne tik išnaudos krizę tam, kad pademonstruotų savo karinę galią, bet ir tam, kad pabandytų perbraižyti žemėlapį.
Paskelbta karinė padėtis
Gruzijos parlamentas šeštadienį neeiliniame posėdyje vienbalsiai priėmė prezidento Michailo Saakašvilio dekretą dėl karinės padėties įvedimo visoje respublikos teritorijoje. Karinė padėtis įvedama šiandien, rugpjūčio 9 dieną ir truks 15 parų. Šis nutarimas taip pat reiškia, kad bus pradedama visuotinė mobilizacija.
Tai, jog dėl įvykių Pietų Osetijoje priimtas sprendimas įvesti karinę padėtį, Gruzijos prezidentas Michailas Saakašvilis pranešė šiandien Nacionalinio saugumo komiteto posėdžio metu.
„Pasirašau įsakymą dėl karinės padėties įvedimo ir perduodu jį patvirtinti parlamentui dėl susidariusios padėties, kai iš Rusijos pusės vykdoma karinė agresija prieš Gruziją“, - pareiškė Gruzijos prezidentas.
Po balsavimo dėl karinės padėties įvedimo Gruzijos parlamento pirmininkas Davidas Bakradze patikslino, kad šiuo dekretu pagrindinės piliečių teisės nebus suvaržomos ir šalyje išliks įprastas gyvenimo ritmas. Tačiau visi valstybinės reikšmės objektai dirbs ypatingu režimu.
M. Saakašvilis pavadino įvykius Cchinvalio rajone „gerai suplanuota Rusijos karine operacija“. Jis teigia, jog šios operacijos tikslas - sukelti paniką Gruzijos visuomenėje.
Tuo tarpu Rusijos atstovai savo karinių pajėgų Pietų Osetijoje veiksmus vadina taikdarystės misija.
Šeštadienį vykę kariniai veiksmai
Gruzijos pėstininkų pajėgos ir tankai, pasak portalo „Gazeta.ru“ vėl „įžengė į Cchinvalį. Visame mieste vyksta mūšiai Rusijos 58-osios armijos kariškiai esą gina miestą kartu su „Pietų Osetijos pajėgomis“. Gruzija savo ruožtu teigia, jog jos kariai visiškai iš P. Osetijos sostinės nė nebuvo pasitraukę. Taip pat kovojama dėl kaimų išsidėsčiusių aplink Transkaukazo magistralę.
Šiandien Rusijos kariškiai pagaliau oficialiai pripažino, kad prarado du karinius lėktuvus. Numuštas bombonešis TU-22 ir šturmo naikintuvas SU-25. Pilotų likimas nežinomas. Gruzijos šaltiniai teigia, jog numušti viso keturi lėktuvai.
Be to Rusija ėmėsi žingsnių antrajam frontui sukurti. Iš kitos rusų kontroliuojamos Gruzijos teritorijos - Abchazijos - siunčiami smogikai apšaudė raketomis Gruzijos karinius objektus.
Gruzijos prezidentas Michailas Saakašvilis pareiškė, kad prie Cchinvalio esančioje Tikanio aukštumoje šalies kariškiai užmušė 60 rusų karinės žvalgybos (GRU) specialiosios paskirties pajėgų karių. Šią informaciją perdavė Gruzijos naujienų agentūra, bet kol kas nepatvirtino nepriklausomi šaltiniai.
Rusijos lėktuvai ir toliau vykdo antskrydžius prieš Gruzijos miestą Gorį, kur galėjo žūti iki 60 civilių. Rusija skelbiasi „išlaisvinusi“ Pietų Osetijos sostinę Cchinvalį nuo Gruzijos pajėgų ir atgavusi jo kontrolę.
M. Saakašvilis teigia, jog per dvi dienas žuvo 30 šalies karių.
Kaip praneša separatistinio Gruzijos regiono vadovybė, per mūšius jau žuvo 1 tūkst. 600 civilių.
Gruzija tokius skaičius vadina „absoliučiu melu“.
Rusijos gynybos ministras teigia, kad 15 karių iš „taikos palaikymo būrių“ Pietų Osetijoje jau žuvo, o dešimtys sužeista.
Šiandien BBC skelbė, jog Rusijos kariniai lėktuvai apšaudė karinius objektus Gruzijos Gori mieste, netoli nuo separatistinio Pietų Osetijos regiono.
Dauguma taikinių buvo karinės bazės, tačiau Gruzijos atstovai teigia, jog antpuolio metu žuvo daug civilių.
BBC reporteriai matė daug sunkiai sužeistų civilių, kurie buvo gelbėjami iš sugriautų pastatų.
Anksčiau BBC pranešė, jog penktadienį į Gruzijos teritorijoje esantį Pietų Osetijos regioną įvesti Rusijos 58 armijos daliniai sieks, kad tarp konfliktuojančių pusių būtų sudarytos paliaubos.
Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas šeštadienį pareiškė: „mūsų taikdariai šiuo metu vykdo operaciją, kuria siekiama, kad būtų pradėtos derybos dėl taikos su Gruzija. Taikdariai taip pat sieks, kad būtų apsaugoti vietos gyventojai“.
Šį pareiškimą D. Medvedevas padarė šeštadienį Kremliuje, susitikimo su Rusijos gynybos ministru Anatolijumi Serdiukovu ir Ginkluotų pajėgų vadu Nikolajumi Makarovu metu.
Tačiau vis dar pranešama, kad mūšiai tarp Gruzijos ir Rusijos karių nesiliauja.
Agentūrai „France-press“ Gruzijos saugumo tarybos pirmininkas Aleksandras Lomaja sakė, jog „mūšiai su Rusijos agresoriais tęsiasi“.
Šeštadienį Gruzijos užsienio reikalų ministerija pranešė, kad per Rusijos aviacijos antskrydį buvo subombarduotas uostas Počio mieste.
Agentūra „Reuters“ pranešė, jog taip pat buvo bombarduojamas netoli Pietų Osetijos esantis Gruzijos Gori miestas.