Vilnietei Rasai šiandien nepasisekė. Moteris, atėjusi į vaistinę, sužinojo, kad jos medikamentai diabetui gydyti išbraukti iš kompensuojamųjų sąrašo. Vaistininkui nieko kito nelieka, tik pasiūlyti Rasai kitą preparatą.
Šiandien iš kompensuojamųjų vaistų sąrašo dingo 500 preparatų, tai yra beveik ketvirtadalis visų kompensuojamų medikamentų. Dalis sergančių lietuvių savo įprastų preparatų neranda, pyksta ir dėl to kaltina valdžią.
Nors dalis vaistinių lankytojų netiki, kaip ir anksčiau, taip ir dabar Ligonių kasa kartu su Sveikatos apsaugos ministerija vardija tas pačia pokyčių priežastis. Esą pigiausi vaistai niekuo nesiskiria nuo brangesnių, nes turi tiek pat veikliosios medžiagos. Dėl to nėra tikslo permokėti. Anot valdžios, pacientai dėl mažesnių kainų per metus sutaupys daugiau nei 7-is milijonus eurų.
„Veikliosios medžiagos, vaistų formos ir stiprumai lieka visi, kurie ir buvo praeitame kainyne. Paprasčiausiai pacientai galbūt neras tam tikro gamintojo firminiu pavadinimu vaistų, bet vaistinė jam pasiūlys kitą, analogišką vaistą“, - tikina Ligonių kasos atstovas Evaldas Stropus.
„Pacientai Lietuvoje, lyginant su kitų šalių pacientais, ypač Europos Sąjungos šalių pacientais, tikrai daug primoka, įsigydami vaistus. Ir tikslas buvo, kad riboti pacientų priemokas, kad gamintojai įsipareigotų mažinti kainas“, - sako viceministrė Kristina Garuolienė.
Farmacininkai piktinasi nauja tvarka. Jie aiškina, kad dėl pokyčių labiausiai nukentės šalies gyventojai. Ir ne tik dėl to, kad jiems bus siūlomi pigiausi medikamentai. Pieš įsigaliojant naujam kompensuojamųjų vaistų kainynui, jis buvo keičiamas iki paskutinės minutės. Verslas nespėjo tinkamai pasiruošti pokyčiams, gali būti, kad pigiausių vaistų tiesiog pritrūks.
„Tie gamintojai, kurie pateko į kainyną, negali užtikrinti tiekimo, šiandien dienai jau daugelis iš jų informavo, kad jie neužtikrins to tiekimo, nepateiks vaistų. Tai reiškiasi, kad pacientas, tas vaistas, kurį vartojo, kuris lieka, yra nekompensuojamas ir jis jį turės pirkti už visą kainą“, - aiškina vaistų gamintojų atstovas Darius Sinkevičius.
„Ligonių kasos, kaip minėjau, paskutiniu metu viską pateikė. Tai vaistinėms sužiūrėti, užsakyti naujų vaistų, žiūrėti, kur padėti vaistų likučius labai sudėtinga“, - tvirtina ir Vaistinių asociacijos vadovė Kristina Nemaniūtė-Gagė.
Anot ligonių teises ginančių organizacijų, labiausiai kentės širdies kraujagyslių ligomis sergantys Lietuvos gyventojai ir tie, kurie vienu metu gydosi daugiau nei vieną ligą. Mat iš kompensuojamųjų vaistų sąrašų dingo labai daug sudėtinių preparatų, vietoj vienos brangesnės tabletės teks ryti kelias pigesnes.
„Kardiologinėmis ligomis sergantys, kartu jie turi ir inkstų problemų, plius diabetas ir taip toliau. Labai sudėtinga, jeigu tu sergi keliomis ligomis, ir kad tau suderinti, sakykim, 6-is, 8-is vaistus, kartais vieną vaistą pakeitus gali sugriūti visas gydymas“, - vertina pacientų organizacijų atstovė Vida Augustinienė.
Valdžia ginasi, kad organizacijų paišomas blogas įvykių scenarijus neišsipildys. Esą naujų vaistų tikrai nepritrūks. Priešingai – kainyne atsiras daugiau inovatyvių preparatų. Esą naujas kainynas leis valdžiai sutaupyti beveik 2 milijonus eurų, dėl to bus galima pagelbėti daugiau pacientų, kompensuoti kitokius vaistus ir medicinos pagalbos priemones.
Plačiau apie tai – TV3 reportaže.