Lietuvos krikščionių demokratų partija (LKDP) šį šeštadienį vykusioje konferencijoje pritarė susijungimui su Tėvynės Sąjungos partija ir naujos partijos - Tėvynės Sąjungos/Lietuvos krikščionių demokratų partijos sukūrimui.
Už partijų susijungimą specialiai šiam klausimui organizuotoje LKDP konferencijoje balsavo 201, prieš - 81, o 4 - susilaikė.
Nors sprendimui pritarė apie du trečdalius konferencijos dalyvių, tačiau kai kurie delegatai dar prieš balsavimą išsakė pesimistines nuotaikas, jog sąjunga su Tėvynės sąjunga krikdemams reiškia nebūtį. Viena krikščionė demokratė iš Utenos pareiškė, kad bijo būti "užkonservuota", todėl nepritaria sąjunginės partijos kūrimui.
Tuo tarpu krikdemų vadovas Valentinas Stundys sako, jog šiuo metu partija neturi jokių realių alternatyvų.
"Kitų alternatyvų nelabai buvo. (...) Kitos alternatyvos kažkaip pačioj diskusijoje nelabai ir nuskambėjo, išsyrus tą tokią emocinę nuostatą, kad krikdemai ištirps, išnyks, prapuls. Bet ta nuostata nėra teisinga, nes jungtinė partija ir yra partija, kuri į savo programą integruoja krikščioniškos demokratijos vertybes, principus. Jie neištirpsta, neišnyksta", - BNS po balsavimo sakė V.Stundys.
Pasak jo, tai yra galimybė krikdemams sustiprinti savo pozicijas ir ateiti į valstybės politiką kaip "normaliems politikams".
Šeštadienį vykusi neparlamentinės V.Stundžio vadovaujamos partijos konferencija priėmė politinį sprendimą, tačiau de jure partijų jungimasis bus baigtas, kai tam pritars ne mažiau nei du trečdaliai kito suvažiavimo dalyvių.
Toks suvažiavimas gali būti šaukiamas kitų metų vasario arba kovo mėnesį. Pasak V.Stundžio, preliminariais duomenimis sutarta, kad artėjant kitų metų eiliniams Seimo rinkimams krikdemai gaus vieną penktadalį vietų kandidatų sąraše. Tas pats principas, anot krikdemų pirmininko, turėtų būti taikomas ir derantis ir dėl vienmandačių apygardų dalybų.
Prie konservatorių besišliejančius Lietuvos krikščionis demokratus šeštadienį pasveikino ir Vokietijos kanclerė, Krikščionių demokratų sąjungos (CDU) lyderė Angela Merkel. A. Merkel teigimu, susijungimas su Europos Liaudies partijai priklausančia Tėvynės sąjunga – svarbus žingsnis, „siekiant Lietuvoje įgyvendinti bendromis vertybėmis grįstus tikslus“.
Vokietijos kanclerė priminė istorinę patirtį, kuri esą rodo, kad „viena didelė centro dešinioji liaudies partija yra geriausias socialinės taikos, demokratijos ir teisinės valstybės garantas“.
Naujasis politinis darinys, kurį sudarys konservatoriai, krikdemai ir tautininkai, turėtų vadintis "Tėvynės sąjunga/Lietuvos krikščionys demokratai". Tautininkų vardo pavadinime likti neturėtų, nes šie tiesiog įsilieja į konservatorių gretas.