Apie sutarimą dėl naujojo sankcijų paketo „Politico“ skelbia, remdamiesi septyniais Europos diplomatais, taip pat „Laisvosios Europos radijo/Laisvės radijo“ korespondentu Rikardu Jozwiaku.
Tiek „Politico“, tiek R. Jozwiakas teigia, kad oficialus sprendimas dėl aštuntojo sankcijų Rusijai paketo bus priimtas jau trečiadienį. Jis taip pat apims Rusijos naftos kainų ribojimą, kuriam anksčiau priešinosi Graikija, Kipras ir Malta.
Praėjusią savaitę Europos Komisija pasiūlė Rusijai naujas sankcijas, įskaitant griežtesnius prekybos ir naftos kainų apribojimus trečiosioms šalims.
Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas anksčiau pareiškė, kad nepritars naujoms energetikos sankcijoms Rusijai, kad ES šalys galėtų įvesti sankcijas, o tam, kad sankcijos būtų priimtos, turi pritarti visos Bendrijos narės.
Ką palies naujausios sankcijos?
Europos Komisijos parengtame aštuntojo sankcijų Rusijai paketo projekte numatyti draudimai importuoti kai kuriuos rusiškus plieno ir juvelyrikos gaminius, taip pat apriboti kai kurių maisto produktų eksportą į Rusijos Federaciją.
Apie parengtą planą skelbia „Politico“, remdamasi leidinio žinioje buvusiu Europos Komisijos dokumentu.
Projekte, kurį Europos Komisija rugsėjo pabaigoje pristatė Europos Sąjungos (ES) ambasadoriams, daugiausia pateikiamas naujų eksporto ir importo draudimų sąrašas, siekiant sustiprinti esamas sankcijas. Draudimai svyruoja nuo kasdienių daiktų iki technologinių komponentų, kurie maitina Rusijos kariuomenę.
Pavyzdžiui, naujajame sankcijų projekte uždrausta įvežti prekes, kurios, kaip manoma, duoda didelių pajamų Rusijai, pavyzdžiui, kosmetiką, taip pat muilą ir tualetinį popierių.
Kalbant apie eksporto draudimus, jie apims puslaidininkių komponentus ir orlaivius, draudimą teikti architektūrines ir inžinerines paslaugas, teisines ir IT konsultacijas Rusijos fiziniams ir juridiniams asmenims bei Rusijos vyriausybei.
Tačiau, skirtingai nei aptarta anksčiau, į sąrašą neįtraukti rusiški deimantai. Vietoje to Europos Komisija siūlo uždrausti įvežti „tam tikrus juvelyrikos pramonėje naudojamus daiktus, pavyzdžiui, akmenis ir tauriuosius metalus“. Ji taip pat nori įvesti sankcijas didžiausiai Rusijos deimantų kasyklai „Alrosa“.
Be to, Bendrija ketina taikyti sankcijas beveik 30 asmenų ir aštuonioms įmonėms, visų pirma eurazizmo ideologui Aleksandrui Duginui, dainininkui Nikolajui Rastorgujevui, taip pat didžiausiam Kalašnikovo ginklų gamintojo akcininkui Alanui Lušnikovui.
Be to, keturiuose Ukrainos regionuose, kuriuose vyko Rusijos Federacijos pseudoreferendumai, ES išplės sankcijų sąrašus ir taikys asmenines sankcijas Rusijos gynybos ministerijos atstovams ir Kremliaus kontroliuojamiems okupacinės valdžios atstovams.