• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kraupus teroro išpuolis sukrėtė Turkiją

Kaltinama „Islamo valstybė“

 Numanomas džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS) mirtininko sprogdintojo išpuolis pirmadienį nusinešė mažiausiai 31 žmogaus gyvybę vieno Turkijos pasienio miesto kultūros centre, kuriame aktyvistai buvo susirinkę ruoštis humanitarinės pagalbos misijai netoliese esančiame Sirijos mieste Kobanėje.

7

 Numanomas džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS) mirtininko sprogdintojo išpuolis pirmadienį nusinešė mažiausiai 31 žmogaus gyvybę vieno Turkijos pasienio miesto kultūros centre, kuriame aktyvistai buvo susirinkę ruoštis humanitarinės pagalbos misijai netoliese esančiame Sirijos mieste Kobanėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA

Tas sprogimas nugriaudėjo kultūros centre Suručo mieste, esančiame kitapus sienos nuo Kobanės (Ain al Arabo), išdaužydamas langus ir sukeldamas gaisrą, pasakojo incidento liudininkai.

Kiek vėliau kitas mirtininkas detonavo sprogmenų prikrautą automobilį Kobanėje.

Dauguma žuvusiųjų Suruče buvo studentai, kurie ketino vykti į Siriją ir padėti atstatyti Kobanę. Tas miestas kelis mėnesius buvo užimtas IS kovotojų – iki šių metų sausio, kai jį atkovojo kurdų pajėgos.

REKLAMA
REKLAMA

Per sprogdinimą Suruče dar apie 100 žmonių buvo sužeisti.

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas, viešintis Šiaurės Kipre, pasmerkė tą išpuolį, sakydamas, kad jis yra „teroro aktas“.

„Savo liaudies vardu prakeikiu ir pasmerkiu (sprogdinimo) vykdytojus dėl šio žiaurumo, – sakė lyderis. – Teroras turi būti pasmerktas, kad ir iš kur jis kiltų.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Premjeras Ahmetas Davutoglu teigė, kad šią „aiškiai teroristinę ataką“ organizavo „Islamo valstybė“.

„Preliminarios išvados rodo, kad tai yra mirtininko ataka, įvykdyta „Daesh“, – A.Davutoglu sakė Ankaroje, vartodamas arabišką IS akronimą. – Tačiau dar nesame etape, kai galėtume padaryti galutinę išvadą.“

REKLAMA

Jeigu ši prielaida būtų patvirtinta, ataka Suruče būtų pirmasis tokio pobūdžio išpuolis, surengtas IS kovotojų prieš Turkiją – regiono karinę galybę ir NATO narę.

Vietos gyventojas Mehmetas Celikas sakė naujienų agentūrai AFP, kad Suručą apėmė „chaosas“.

Prokurdiškos partijos HDP atstovas Alpas Altinorsas sakė, kad Suruče buvo susirinkę apie 300 aktyvistų, priklausančių Socialistinio jaunimo asociacijų federacijai ir kad dauguma jų buvo studentai.

REKLAMA

„Jie planavo kurti parkus Kobanėje, dalyti žaislus vaikams ir dažyti mokyklų sienas“, – jis sakė AFP.

Socialiniuose tinkluose paskelbtose nuotraukose, padarytose likus kelioms valandoms iki sprogimo, driokstelėjusio apie vidurdienį, matėsi aktyvistai, pusryčiaujantys sode.

Viename vaizdo įraše, išplatintame privačios naujienų agentūros „Dogan“, matomas aktyvistų oratorius, sakantis per garsiakalbį: „Mes, jaunimas, esame čia. Mes kartu apgynėme Kobanę, o dabar ruošiamės kartu ją atstatyti.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Baltųjų rūmų atstovas Joshas Earnestas pasmerkė tą „šlykščią“ ataką, o Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, sakė, kad tai yra „barbariškas aktas“, ir pasisakė už glaudesnį tarptautinį bendradarbiavimą kovojant su terorizmu.

Tuojau po atakos Suruče mirtininkas detonavo sprogmenų prikrautą automobilį viename patikros poste Kobanėje. Per tą išpuolį žuvo du kurdų saugumo pajėgų nariai, sakė padėtį Sirijoje stebinčios organizacijos „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR) direktorius Rami Abdel Rahmanas.

REKLAMA

Kobanė yra tapusi pasipriešinimo džihadistams simboliu po to, kai IS kovotojai buvo išvaryti iš to miesto Sirijos kurdų pajėgų, palaikomų JAV vadovaujamų aviacijos smūgių.

Turkijos kurdai tuo metu buvo nusivylę Ankaros atsisakymus įsikišti ir išvyti džihadistus, kurie per pastaruosius metus užėmė dideles teritorijas Sirijoje ir Irake.

REKLAMA

Ankaros kritikai kaltina ją toleruojant ar net padedant „Islamo valstybei“, kurią Turkija galbūt laiko parankia sąjungininke prieš Sirijos prezidentą Basharą al Assadą, už kurio nuvertimą pasisako R.T.Erdoganas. Tačiau tokius kaltinimus Ankara griežtai atmeta.

Pastarosiomis savaitėmis Turkijos saugumo pajėgos suintensyvino veiksmus prieš džihadistus ir suėmė dešimtis įtariamų IS kovotojų bei jiems prijaučiančių žmonių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šis suaktyvėjimas pakurstė spėliones, kad vyriausybė planuoja surengti intervenciją, per kurią atstumtu džihadistus nuo Turkijos sienų ir eliminuotų kurdų pajėgų stiprėjimą po to, kai jos iškovojo svarbių pergalių toje teritorijoje.

Tačiau Ankara atmetė galimybę artimiausiu laiku imtis veiksmų Sirijoje.

Ankara priskiria IS prie teroristinių organizacijų, bet vengė aktyviau dalyvauti JAV vadovaujamoje koalicijoje prieš „Islamo valstybę“, atsisakydama NATO sąjungininkams leisti naudotis pietine Indžirliko oro pajėgų baze reidams prieš džihadistus.

REKLAMA

Islamistai praeitą mėnesį surengė netikėtą puolimą prieš Kobanę, praėjus penkiems mėnesiams po to, kai buvo išvaryti iš to miesto.

Tuo tarpu Suruče, buvusiame šilko pramonės centre, įsikūrusi viena iš didžiausių Turkijoje pabėgėlių stovyklų, kurioje yra prisiglaudę sirai, pabėgę nuo jų šalį jau ketverius metus krečiančio kruvino konflikto.

Toje stovykloje gyvena apie 35 tūkst. pabėgėlių, o Turkija nuo 2011 metų yra priėmusi daugiau negu 1,8 mln. žmonių iš kaimyninės šalies.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų