„Vakarų ekspresas“ jau pranešė apie šalyje kilusią iniciatyvą sustabdyti kai kurias iš biudžeto finansuojamas programas ir patikrinti jų skaidrumą ir būtinumą. Kaip vienos iš labiausiai abejotinų programų minimos investicijos į Valdovų rūmus, projekto „Vilnius - Europos kultūros sostinė-2009“ renginius ir kt.
Tarp brangiai šiemet mokesčių mokėtojams kainuosiančių minimos ir įvairios kelių priežiūros programos, pareikalausiančios kone pusantro milijardo litų, įvairių rezidencijų statybos, taip pat - investicijos į karo techniką ir kt.
Šįkart „Vakarų ekspresas“ pasidomėjo, kokią taupymo pavarą yra įjungusi Krašto apsaugos ministerija (KAM), šiais metais užsimojusi pirkti karinius laivus, lėktuvą, įvairios technikos.
Antri nuo galo
Anot krašto apsaugos ministrės Rasos Juknevičienės, diržai suveržti taip, kad Lietuva esą jau kone juokingai atrodo prieš NATO partnerius.
„Šiais metais krašto apsaugai skirta 1,01 proc. bendrojo vidaus produkto vietoje tų 2 proc., kurie turėtų būti skiriami. Kasmet - vis mažiau, o šiais metais pagal šį rodiklį esame antroje vietoje nuo galo po Liuksemburgo. Kalbėti apie partnerių pareigą ginti Lietuvą - labai sunku. Ir taip mažai lėšų skiriama, o sunkmečiu visai krentame žemyn“, - mūsų dienraščiui sakė ministrė.
Ji tikino, kad krašto apsaugos sistemoje 2009-aisiais „nurėžti“ 168 mln. litų, o bendras finansavimas - per 1 mlrd. 160 mln. litų.
„Pirmiausiai nebus jokių naujų pirkimų, įgyvendiname režimą „išgyventi“. Trečiojo lėktuvo „Spartan“, dviejų minų paieškos laivų įsigijimas - mano pirmtako „kūdikiai“. Tai - tarpvyriausybiniai susitarimai, kuriuos nutraukus, grėstų didžiulės baudos, sankcijos, tad galime kalbėti tik apie atidėjimą. „Spartan“ - vienas iš rezervų, tačiau kol kas dar galime be šio pirkinio įsigijimo atidėjimo išsiversti“, - tikino R. Juknevičienė.
Politikė pabrėžė, kad esame „pliki nuogi“, nes reikia ir prieštankinės, priešlėktuvinės gynybos pabūklų.
KAM atstovai „Vakarų ekspresui“ pranešė, kad taip pat bus mažinamos išlaidos viešiesiems ryšiams, nevyriausybinių organizacijų pilietinio patriotinio ugdymo projektų paramai skirtos lėšos (apie 0,9 mln. litų). Tai reiškia, kad bus mažiau galimybių remti įvairių organizacijų visuomeninius projektus, susijusius su pilietiniu ir patriotiniu ugdymu. Mat į kariuomenę dažnai kreipdavosi įvairios organizacijos, prašydamos paremti jų renginius palapinėmis, transportu, kareiviška koše, kita pagalba.
Atidėti, bet nestabdyti
KAM Gynybos štabo viršininkas flotilės admirolas Kęstutis Macijauskas „Vakarų ekspresui“ teigė, kad daugiausiai tenka „užšaldyti“ ar pristabdyti „rimtos karinės technikos įsigijimą“.
„Nėra taip, kad 180 laipsnių kampu lūžtų planai. Korekcijos - 15-20 proc. 47 mln. litų sumažinta investicijų programa, pirkimai. Išties „mažinamės“: tai liečia ryšių paslaugas, transportą, kitų prekių įsigijimą, pastatų remontą. Kai kuriose srityse - apie 60 proc. „žirklės“. Tai darome negailėdami rankos“, - teigė admirolas.
Jo teigimu, nebus atsisakoma logiškų, šaliai, gynybai reikalingų programų. Esą laivų, lėktuvų, radarų įsigijimas negali būti sustabdomas, tik atidėtas. Kalbama apie atsiskaitymų už įvairius pirkinius terminų pratęsimą.
„Žinoma, keisis ir žmogiškųjų išteklių sritis. Norėtume, kad būtų daugiau žmonių, tačiau vykdant reformą išeinančių į atsargą karininkų etatai bus performuojami į eilinių etatus. Mums reikia kariaujančių, ne tik dokumentus pildančių žmonių“, - sakė K. Macijauskas.
„Lėktuvas galėtų palaukti“
Juozas OLEKAS, buvęs krašto apsaugos ministras:
Skelbiama, kad planuojama šiemet Krašto apsaugos ministerijai skirti per 112 mln. 600 tūkst. litų. Mes planavome lėšų panaudojimą racionaliai. Dėl laivų-minininkų įsigijimo galiu pasakyti tiek: tai svarbi ir savalaikė investicija, laukti mes negalime, nes dabartinių laivų eksploatacijos laikas baigiasi. Laivai bus įsigyjami iš Jungtinės Karalystės ir kainos bei kokybės santykis - geras. Juk Baltijos jūroje turime tiksintį užtaisą, per metus po kelias ar keliolika minų surandama ir sunaikinama. Pirmiausiai tie laivai mums patiems reikalingi, o vėliau - ir tarptautinėms misijoms.
Yra patvirtinta ilgalaikių pirkinių programa. Žinote, kad Lietuva jau turi du transportinius lėktuvus „Spartan“. Planuojama įsigyti ir trečiąjį, tačiau aš savo kolegei, dabartinei krašto apsaugos ministrei Rasai Juknevičienei rekomendavau to nedaryti ir palaukti iki 2010 metų. Taip galima būtų sutaupyti apie 70 mln. litų.
Visgi taupymas krašto apsaugos sistemoje išlieka toje pačioje dvasioje: atsisakoma trumpalaikių investicijų, tokių, kaip pastatų remontas ir panašiai. Ilgalaikiai projektai turi judėti į priekį. Sutaupytas lėšas galima perskirstyti kitur, bet šiais metais krašto apsaugos sistemai ir taip mažiau pinigų skirta nei buvome numatę. Turi būti tam tikros ribos: kur taupyti, o kur ne. Juk karinę parengtį reikia išlaikyti.
„Įspūdingiausios“ biudžeto eilutės
Įvairios kelių priežiūros ir plėtros programos - per 1,4 milijardo litų.
Krašto apsaugos ministerijos žadami įsigyti lėktuvai, laivai ir logistikos įranga - 112,6 milijono litų.
Valdovų rūmų statyba - 51 milijonas litų. Iki šiol jau išleisti 176 milijonai litų.
Nacionalinio operos ir baleto teatro scenos atnaujinimas - 44 milijonai litų. Tam jau išleisti 36 milijonai litų.
Projektas „Vilnius - Europos kultūros sostinė“ - 25 milijonai litų.
Užsienio reikalų ministerijos rekonstrukcija - per 23,1 milijono litų.
Vilniaus apygardos prokuratūros pastato tobulinimas - 12,7 milijono litų.
Saugumo departamento naujos būstinės statybos tąsa - per 8,7 milijono litų.
Seimo III rūmų remontas (neįskaičiuojant per riaušes patirtų nuostolių) ir Seimo turto įsigijimas - per 4,2 milijono litų.
Prezidentūros rekonstrukcija, prezidento rezidencijos Turniškėse remontas ir rezidencijos S. Daukanto aikštėje statyba - per 3,8 milijono litų.
Vyriausybės ir premjero rezidencijos Turniškėse rekonstrukcijos pradžia - per 2,7 milijono litų.
Denisas Nikitenka