Vilniaus apskrities policija imasi didesnės užsieniečių neteisėto buvimo ar gyvenimo Lietuvoje kontrolės.
Tokį sprendimą Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Migracijos valdyba (toliau – Vilniaus migracijos valdyba) priėmė padaugėjus neteisėtai į šalį atvykstančių užsienio valstybių piliečių, teigiama komisariato pranešime.
Dažniausiai atvykėliai stengiasi įsitvirtinti Lietuvoje, kaip vienoje iš Europos Sąjungos valstybių, ir gavę teisę joje gyventi neužsilieka. Itin padaugėjo prieglobsčio prašytojų.
Kaip pastebėjo Vilniaus migracijos valdybos Užsieniečių reikalų skyriaus pareigūnai, naujos bangos prieglobsčio prašytojai nėra tie žmonės, kurie negalėtų gyventi savoje šalyje dėl joje vykdomo smurto, teroro ar kitokių veiksnių.
Dažniau tai jauni, geresnių gyvenimo sąlygų ieškantys žmonės, žinantys prieglobsčio prašytojo teises ES valstybėse. Prieglobsčio prašytojas naudojasi valstybės garantuojama teisine pagalba, nemokamomis vertėjo paslaugomis, nemokama medicinos pagalba ir socialinėmis paslaugomis.
Gavę laikiną teritorinį prieglobstį, kol bus išnagrinėtas prašymas, jie apgyvendinami Užsieniečių registracijos centre ir naudojasi visomis prieglobsčio prašytojo teisėmis.
Turėdami Migracijos departamento išduotą pažymėjimą, jie jaučiasi laisvi, bando įsidarbinti, sukurti šeimą. Pastarosios sąlygos, ypač – santuokos sudarymas, tokiam užsieniečiui suteiktų šansą likti Lietuvoje ilgesniam laikui.
Deja, užsieniečių santuokos su Lietuvos piliečiais neretai būna fiktyvios, tai ne kartą, vykdydami nelegalios migracijos priemones, įrodė Vilniaus migracijos valdybos pareigūnai, teigiama pranešime.
Įrodinėjimai užsieniečius pažeidus teisės aktų reikalavimus atima daug valstybės lėšų ir pareigūnų laiko. Todėl Vilniaus migracijos valdybos pareigūnai, siekdami sustabdyti tokią nusikalstamą veiką, nusprendė kiek pakoreguoti savo veiklą nelegalios migracijos prevencijos srityje ir imtis priemonių sustabdyti fiktyviai sudaromas santuokas.
Tam Vilniaus migracijos valdybos viršininkas Gintaras Bagužis susitiko su Vilniaus miesto Civilinės metrikacijos skyriaus (CMS) darbuotojais ir paprašė jų pranešti apie įtarimų keliančias tuoktis pasirengusias poras.
Netrukus po minėto susitarimo buvo sustabdyta Lietuvos pilietės ir neteisėtai šalyje buvusio Gruzijos piliečio santuoka, gavus kitą pranešimą apie galbūt santuoką ne iš gerų paskatų, patikrinta lietuvaitės ir Pakistano piliečio santuokos registracija.
„Pakistaniečio ir lietuvaitės santuoka jau buvo sudaryta Lietuvos musulmonų sunitų dvasiniame centre – muftiate, į Civilinės metrikacijos skyrių pora atėjo tik ją apskaityti. Lieka tikėti, kad santuoka sudaryta iš meilės ir šeima turi kuo geriausių ketinimų, – sako Vilniaus migracijos valdybos viršininkas Gintaras Bagužis. – Tačiau patirtis byloja apie kitokias santuokas – netikras, sudarytas siekiant tikslo likti Lietuvoje, o tuo pačiu – įsitvirtinti Europos Sąjungoje ir naudotis visais jos teikiamais privalumais, kurių užsieniečiai neturi savame krašte.“
„Tarp ketinančių sudaryti santuokas su Lietuvos piliečiais pasitaiko ir prieglobsčio prašytojų. Jiems toks veiksmas – didesnė tikimybė likti Lietuvoje ar pasinaudoti teise vykti į kitas ES valstybes, todėl tikrai yra didelė tikimybė, kad sudaroma santuoka su Lietuvos piliečiu yra tik fiktyvi akcija ar priedanga gyventi Europos Sąjungoje“, – tvirtino G. Bagužis.
Nauja Vilniaus migracijos valdybos prevencinė nelegalios migracijos priemonė pasiteisino, todėl, G. Bagužio pastebėjimu, ji bus tobulinama ir atliekama nuolat.