• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Arktyje laukia ne tik ypatingos galimybės, tačiau ir didelės katastrofos tikimybė, rašoma „Aftenposten“.

9

Arktyje laukia ne tik ypatingos galimybės, tačiau ir didelės katastrofos tikimybė, rašoma „Aftenposten“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

20-metė Lena greitu žingsniu žygiuoja ledu per Dvinos upę netoli Baltosios jūros. Šis ledu ir sniegu padengtas laikinas dviejų kilometrų ilgio keliukas – keliems tūkstančiams žmonių, gyvenančių Kegorstrove, yra patogiausias būdas pasiekti Archangelską.

REKLAMA

„Jeigu keliauti sparčiu žingsniu, tai iki močiutės galiu nueiti per mažiau nei 30 minučių,“ – pasakoja leidiniui Lena, studijuojanti geologiją.

Lena ir dar 2,6 mln. rusų sudaro 57 proc. žmonių, gyvenančių už Poliarinio rato arba jame.

Infrastruktūros problemos su kuriomis susiduriama – milžiniškos. Arktyje rusai gyvena vidutiniškai septyneriais metais trumpiau, negu kituose šalies regionuose.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau, kaip ir daugelis rusų, Lena yra įsitikinusi tuo, kad jos ateitis susijusi su šiaure. „Aš svajoju dirbti geologe Arktyje ir ieškoti naudingų iškasenų. Žinau, kad yra begalė galimybių,“ – teigia ji.

Putinas ir Arkties milijardai

Arktyje oro temperatūra kyla dvigubai greičiau, negu kituose Žemės regionuose. Ledynai tirpsta, o daugelis baiminasi klimato katastrofos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kartu su tuo atsiranda ir didžiulės galimybės naftos, dujų, kitų naudingų iškasenų gavybai, taip pat prekybos keliams, žemės ūkio ar žvejybos vystymui.

„Mes į Arktį investuosime milijardus rublių,“ – praėjusią savaitę pareiškė Vladimiras Putinas, kreipdamasis į daugiau nei 1600 politikų, verslininkų, mokslininkų ir diplomatų savo vizito Archangelske metu.

REKLAMA

Pasak Rusijos vicepremjero Dmitrijaus Rogozino, Rusijos planuojamos investicijos regione sudarys apie 5 mlrd. rublių, kuriais bus finansuojami 150 didelių projektų.

Kinija į šią konferenciją atsiuntė vicepremjerą Van Janą ir 70 žmonių delegaciją. Kinai daug tikisi iš naujų uostų, ledlaužių ir geležinkelių šiaurėje. Konferencijoje dalyvavo netgi tokios šalys kaip Šveicarija ir Singapūras.

REKLAMA

Rusijos plėtra už poliarinio rato

Šiuo metu Rusija yra ta besiribojanti su Arktimi šalis, kuri sugebėjo investuoti į regiono vystymą daugiau kitų, praneša „Aftenposten“.

Net 20 proc. Rusijos BVP yra sukuriama į šiaurę nuo poliarinio rato. Rusijos gamtinių resursų ministerija tvirtina, kad beveik 60 proc. būsimų naftos ir energetinių resursų yra susitelkę būtent Arktyje. Šiuo metu yra išžvalgyta vos 10 proc. Rusijos teritorinių vandenų ir pusė sausumos teritorijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Amerikiečių ekspertai jau ne pirmus metus skelbia, kad „juntamas iniciatyvos praradimas“ rusams ir kinams. „JAV derėtų sustiprinti savo strateginį dalyvavimą regione, kitaip yra rizikuojama, kad valstybės interesai nebus apginti,“ – teigiama visiškai nesenoje „Užsienio ryšių tarybos“ (Council of Foreign Relation) ataskaitoje.

REKLAMA

Lenos ateitis priklausys nuo naftos kainų

Anksčiau straipsnyje minėtos studentės Lenos svajonės apie Arktį daugiausiai priklauso nuo naftos kainos.

Šiandieninė 51 dolerio už barelį kaina yra tokia maža, kad dabar visiškai neapsimoka išgauti didžiąją dalį būsimų naftos ar kitų gamtos resursų Rusijoje.

„Pagal mūsų prognozes, naftos kainos išgavimas Arktyje kainuoja nuo 70 iki 100 dolerių,“ – teigė rusų energetikos ministras Aleksandras Novakas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų