• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kanceliarinėms išlaidoms kas mėnesį nemažas sumas pinigų gaunantys daugelio Lietuvos savivaldybių tarybų nariai šių išmokų mažinti neskuba.

REKLAMA
REKLAMA

LŽ duomenimis, kai kurių Lietuvos savivaldybių tarybų nariai kanceliarinėms išlaidoms kas mėnesį gauna iki dviejų tūkstančių litų. Tačiau atsiskaityti, kur tas lėšas išleido, jiems nereikia. Mokesčių mokėtojų pinigus politikai leidžia ne tik popieriui, pieštukams ar kitoms rašymo priemonėms, bet ir kompiuteriams. Kai kurie jų įsigudrino nusipirkti net drabužių ar aksesuarų.

REKLAMA

Anoniminė apklausa.

Klaipėdos miesto tarybos Etikos komisijos pirmininkės Alinos Velykienės iniciatyva anonimiškai buvo apklausti uostamiesčio tarybos nariai. Be kitų klausimų, politikų buvo teiraujamasi, kokioms reikmėms jie leidžia kanceliarinėms išlaidoms skirtus pinigus. Apklausos rezultatai nustebino. Kai kurie tarybos nariai nurodė, kad dalį lėšų skiria atstovaujamų partijų būstinėms išlaikyti, taip pat spaudai, knygoms, gėlėms, suvenyrams, kompiuteriams. Kiti neslėpė, kad už mokesčių mokėtojų pinigus įsigijo drabužių: vyrišką kostiumą, marškinius, kaklaraištį, kojines, moterišką kostiumėlį.

REKLAMA
REKLAMA

Politikų rojus

Kauno miesto savivaldybės tarybos nariai kanceliarinėms išlaidoms, neseniai simboliškai jas sumažinus, kas mėnesį gauna apie 1750 litų ir niekam už juos neatsiskaito. Kauno tarybos nariai naudojasi dar keliomis privilegijomis - asmeniniais kompiuteriais, už kuriuos prieš kelerius metus sumokėta iš miesto biudžeto, ir belaidžiu internetu. "Manau, kad gaunamus pinigus politikai išleidžia degalams ir reprezentacinėms reikmėms", - LŽ sakė Kauno meras Andrius Kupčinskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nelinksma kasdienybė

Sumažinus valstybės biudžeto asignavimus savivaldybėms, daugelis jų suka galvą, kaip sudurti galą su galu, nemažai klimpsta į skolų liūną. Vilkaviškio rajono savivaldybei ir jai priklausančioms kultūros, švietimo ir socialinių paslaugų įstaigoms trūksta beveik 7 mln. litų, kad būtų atsiskaityta su įvairiomis sankcijomis grasinančiais kreditoriais. Didesnė nei milijono litų skola susidarė vežėjams už mokinių vežimą į mokyklas, tokia pat - už šildymą. O kur dar skolos už elektros energiją, kitas komunalines paslaugas? Šilumos tiekėjai net pagrasė teismais, jei jiems nebus sumokėta.

REKLAMA

Taupydami lėšas rajono savivaldybės administracijos darbuotojai eina nemokamų atostogų. Iki minimumo sumažintos išlaidos telefonams, komandiruotėms, vykimams į įvairius seminarus, mokymus. Pasak mero Algirdo Bagušinsko, kito kelio taupyti nėra.

Į taupymo programą buvo numatyta įtraukti ir savivaldybės tarybos narius, nuo 400 iki 100 litų per mėnesį sumažinus jiems skiriamas kompensacijas kanceliarinėms išlaidoms. "Kai toks sunkmetis ir darbuotojai yra išleidžiami nemokamų atostogų, tarybos nariai galėtų solidarizuotis ir taip pat dirbti neatlygintinai. Gyventojai jau tiesiai šviesiai sako, kad sunkmečiu mes pernelyg išlaidaujam", - LŽ teigė Vilkaviškio tarybos narys Rimvydas Žiemys.

REKLAMA

Tačiau toks savivaldybės administracijos siūlymas daugumos tarybos narių palaikymo nesulaukė. Jie išmokas sau sutiko sumažinti tik 100 litų. "Mūsų, kaip tarybos narių, išlaidos yra didesnės, todėl ir kompensacija turi būti didesnė", - aiškino politikai.

Vilkaviškio savivaldybės tarybos nariai - ne vieninteliai, nenorintys susimažinti kas mėnesį gaunamų išmokų kanceliarinėms reikmėms. Neseniai posėdžiavusi skolose paskendusios Kalvarijos savivaldybės taryba šias išmokas nuo 500 litų susimažino tik iki 425. Nors iš pradžių buvo siūloma išvis jų nemokėti. Nuo 700 iki 840 litų siekiančių kompensacijų nenorėjo atsisakyti ir Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos nariai. Panašiai elgiasi Panevėžio bei kitų miestų ir rajonų politikai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nesulaukė politikų pritarimo

Šiuo metu Seime jau užregistruota Vietos savivaldos įstatymo pataisa, kuria numatoma apriboti savivaldybių tarybų narių užmojus be jokios kontrolės leisti kanceliarinėms reikmėms skiriamus pinigus. Tačiau daugelis miesto ar rajono merų mano, kad atsiskaityti - netikslinga. Kalbinti jie LŽ aiškino, kad reikalauti iš tarybos narių paaiškinimo, kam išleido kanceliarinėms reikmėms skirtus pinigus, kvepėtų dideliu biurokratizmu. Marijampolės mero Vidmanto Brazio teigimu, toks atsiskaitymas pareikalautų ir nemenkų žmogiškųjų išteklių - kam nors reikėtų priimti pateikiamus pirkimo dokumentus, juos registruoti, skaičiuoti.

Vyraujant tokioms nuostatoms iki šiol vos viena kita savivaldybės taryba ryžosi įvesti vietos politikų prievolę atsiskaityti už išleistus mokesčių mokėtojų pinigus. Dažniausiai tokiems siūlymams nepritardavo patys tarybų nariai.

Kazys Kazakevičius , Kristina Kučinskaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų