Faktas, kad Kosovo nepriklausomybę pripažino dar toli gražu ne visos valstybės, kliudo šiai šaliai prisijungti prie UEFA organizacijos, atstovaujančios visos Europos nacionalinėms futbolo asociacijoms, bei FIFA organizacijos, vadovaujančios pasaulio futbolui, skelbia „EU Observer“.
Kosovas visų pirma turi tapti Jungtinių Tautų nariu ir tik po to gali tikėtis, kad bus priimtas į UEFA ar FIFA, trečiadienį pareiškė Albanijoje viešėjęs UEFA prezidentas Michelis Platini. Jis pareiškė suprantantis Kosovo siekį prisijungti prie UEFA, tačiau pridūrė, kad, net nepaisant itin intensyvios Albanijos vykdomos lobizmo kompanijos Prištinos naudai, turi būti gerbiamos organizacijos taisyklės.
Priminsime, kad spalio pabaigoje FIFA formaliai atmetė Prištinos prašymą leisti prisijungti prie organizacijos. Prašymas buvo atmestas todėl, kad FIFA narėmis gali tapti tik nepriklausomos ir tarptautinės bendruomenės pripažintos šalys. FIFA pareiškė, kad Kosovas šiuo metu netgi negali žaisti jokių draugiškų varžybų su kitų valstybių nacionalinėmis vienuolikėmis.
Jauniausia Balkanų valstybė priimama į FIFA pasiprašė 2008 metų gegužį ir šį prašymą pavadino „istoriniu momentu visai šaliai“.
Po to, kai prašymas buvo atmestas, Kosovo futbolo federacija nusiuntė laišką FIFA vadovui Seppui Blatteriui ir išreiškė savo „nuoširdų nepasitenkinimą“ dėl tokio organizacijos sprendimo.
„FIFA vykdomojo komiteto sprendimas neleisti Kosovo nacionalinei komandai žaisti draugiškų susitikimų prieštarauja FIFA misijai ir principams. Sprendimas nepasitarnaus nei pačiam žaidimui, nei pasauliui“ - savo laiške rašė Kosovo futbolo federacijos prezidentas Fadilas Vokrri bei generalinis sekretorius Herollas Salihi.
Kosovas vienašališką nepriklausomybės nuo Serbijos deklaraciją paskelbė šį vasarį ir kol kas yra pripažintas 51 pasaulio valstybės. Tačiau Jungtinių Tautų narė Serbija teigia niekada nepripažinsianti provincijos nepriklausomybės ir užkirsianti kelią Kosovui prisijungti prie tarptautinių organizacijų.
Sportas ir politika Balkanuose
Politika Balkanuose labai dažnai persipindavo su sportu.
Štai vasario mėnesį per Atėnų „Panathinaikos“ ir Londono „Chelsea“ rungtynes graikų fanai iškėlė plakatą, kuriame buvo deklaruojama: „Kosovas yra Serbija“. Taip graikų sirgaliai siekė paremti Belgrado poziciją. UEFA nedelsdama perspėjo „Panathinaikos“ komandą, kad ši susilauks sankcijų, jei ir toliau leis politikai kištis į futbolą.
Pastaruoju metu Bulgarijos fanai itin dažnai įžeidinėja makedonus, o dabar ir graikus, skanduodami, kad „Makedonija yra Bulgarija“.
Dauguma bulgarų nepripažįsta makedonų tautinės tapatybės ir laiko ją etniškai bei lingvistiškai tokia pačia kaip ir bulgarų. Savo ruožtu graikai itin jautriai reaguoja į Makedonijos vardo vartojimą visur kitur, išskyrus Graikiją, kurios šiaurinė provincija yra vadinama taip pat ir turi sąsajų su Aleksandro Makedoniečio laikais.
Graikų opozicija, kad šalis vadintųsi oficialiu konstituciniu savo vardu – Makedonijos Respublika, ne kartą grasė užkirsti makedonams kelią dalyvauti tarptautinėse sporto varžybose, taip pat ir šių metų olimpiadoje. Savo ruožtu makedonai itin pyksta, kai jų šalis yra pristatoma kaip Buvusioji Jugoslavijos Respublika Makedonija.
Bulgarija ir Rumunija kartu rengs „EURO 2020“?
Bulgarijos futbolo sąjungos prezidentas Borislavas Miahailovas trečiadienį pareiškė, kad jo šalis kartu su Rumunija teiks bendrą paraišką surengti 2020 metų Europos futbolo čempionatą.
„2020 metai dar yra labai toli, tačiau ši idėja reikalauja labai daug darbo“ - po susitikimo su M. Platini teigė B. Miahailovas. M. Platini pareiškė, kad UEFA pasveikins tokią Bulgarijos ir Rumunijos iniciatyvą, jei jai pritars abiejų šalių vyriausybės.
Tai yra pirmas kartas, kai dvi Balkanų valstybės siekia kartu surengti Europos futbolo čempionatą. Tačiau, kad siekis taptų realybe, reikia labai daug darbo, ypač gerinant prastą infrastruktūrą. Europos čempionato rengimas jau dabar kelia daug galvos skausmo 2012 metų šeimininkams lenkams ir ukrainiečiams. M. Platini ragina šias šalis dėti daugiau pastangų rengiantis čempionatui.