Netrukus po to, kai oficialūs Irano atstovai praėjusį pirmadienį pranešė apie šios šalies raketos su vadinamąja „Gyvybės kapsule“ sėkmingai į kosmosą iškeltą beždžionę, žiniasklaidoje pasirodė tuo abejojančių ekspertų komentarai.
Jie atidžiai išnagrinėjo Irano valstybinėje žiniasklaidoje prieš raketos startą ir po „Gyvybės kapsulės“ nusileidimo paskelbtas beždžionėlės nuotraukas. Nuotraukose prieš raketos paleidimą aiškiai matomas apgamas virš dešiniosios „kosminės beždžionės“ akies, skelbia „Space.com“. Tačiau filmuotoje medžiagoje po kapsulės nusileidimo jau matoma kita tos pačios rūšies beždžionė: be specifinio apgamo, tamsesnės spalvos kailiu, išsiskirianti kita nosies forma bei kitais bruožais.
Pasak Izraelio bendrovės „Space Israel“ vykdomojo direktoriaus Yarivo Basho, kadruose po Irano kosminės kapsulės nusileidimo matoma visiškai kita bedžionė. „Jos nosis, veido bruožai ir visa kita yra kitokie“, – sakė jis britų dienraščio „Telegraph“ žurnalistui. Pasak Y. Basho, tai reiškia, kad arba į kosmosą paleista beždžionėlė nugaišo nuo širdies smūgio kapsulės nusileidimo metu, arba kad eksperimentas nepavyko taip, kaip buvo planuota.
Akivaizdūs beždžionėlių išvaizdos nesutapimai daugelį privertė manyti, kad iraniečiai griebėsi apgavystės, o Irano vyriausybė meluoja apie šalies pasiekimus kosmoso tyrimų srityje.
Irano atstovai po viešai išreikštų abejonių pranešė, kad prieš raketos startą buvo nufilmuota kita bandomoji beždžionėlė, o į kosmosą buvo paleista kita. Esą skrydžiui buvo ruošiamos kelios beždžionės, ir buvo pasirinkta ta, kuri atrodė mažiausiai stresuojanti ir geriausiai pasiruošusi kelionei į kosmosą.
Be to, Irano kosmoso tyrimų agentūros atstovas Mohammadas Ebrahimis naujienų agentūrai AP pareiškė, kad iš kosmoso grįžusi beždžionė jaučiasi gerai. Jo teigimu, kai kurios naujienų agentūrų paskelbtos „kosminės beždžionės“ nuotraukos esą buvo paimtos iš archyvų ir nėra niekaip susijusios su minėtuoju kosminiu skrydžiu.