Portalo tv3.lt skaitytoja Ernesta Bacaitienė iš Smalininkų (Jurbarko r.) papasakojo, kaip liūties naktį patyrė tarnybų bei aplinkinių abejingumą.
Šokas dėl abejingumo
Pasakodama apie išgyventą siaubą, Ernesta neslėpė ir pasipiktinimo skirtingomis institucijomis, prašydama pagalbos. Pasak jos, liūties naktį, prašymai nepasiekė nė Jurbarko, Tauragės apskrities institucijų.
„Pirmiausia paskambinus į Bendrąjį pagalbos centrą (BPC) ir maldaudama pagalbos, sulaukiau nukreipimo skambinti informacijos centrui 118! O tada prasidėjo siuntinėjimai vienas nuo kito, buvo skambinta daugybe numerių, įvairioms instancijoms.
Niekam visiškai nebuvo įdomu, kad skęsta namai, jog juose trys iš išgąsčio klykiantys vaikai. Vandens buvo apie 30 cm bute. Vaikai klykė, kai pro duris vanduo pradėjo veržtis vidun. Baldai neberūpėjo, vaikai yra, gyvent reikia. Ko nesitikėjau, tai žmonių tokio abejingumo, netgi kaimynų. Vietoje pagalbos, stovėjo ir filmavo. Tai tik mano tėvus pavyko prisišaukti ir vienus draugus, kurie atsivežę siurblį nuo kiemo nutraukė vandens šiek tiek, kad ne taip vidun bėgtų.
Tikėjausi, kad atvažiuos išsiurbti tą vandenį bent iš buto, nes yra trys mažamečiai vaikai pas mane“, – apie patirtą siaubą pasakojo Ernesta.
Prabėgus kelioms dienoms, bute išliko drėgmės žymės ir kvapas.
Ūkvedys padės tik po šventės
Nors Ernestos namus vanduo po liūties užlieja ne pirmą kartą, tačiau ji teigė, kad ankstesni nebuvo tokie smarkūs, todėl anksčiau niekur pagalbos nesikreipė.
„Šis – trečiasis – buvo pats baisiausias. Šalia namo yra lietaus šulinys, kuris ir turėtų surinkti vandenį, bet jis užsikišęs akmenimis, žvyru, todėl visas vanduo nuo kelio bėgo tiesiai į namus.
To šulinio priežiūra priklauso seniūnijai, mes negalime prie jo lįsti, juolab, jis yra ant važiuojamosios kelio dalies. Tai turėtume turbūt ir eismą užtverti, kad jį valyti. Kreipėmės jau atrodo į visas įmanoma tarnybas, prašėme pagalbos, bet niekas mūsų neišgirdo.
Seniūnas pasakė, kad nėra lėšų valymui šulinio, o ūkvedys galės ateiti tik po Nemuno šventės Smalininkuose šį šeštadienį“, – pasakojo moteris.
Pasak Ernestos, seniūnas pažėrė kaltinimus, kodėl ji anksčiau nesikreipė. „Juk jis ne kartą turėjo matyti kaip būdavo apsemtas kiemas dėl to užsikišusio šulinio. Dabar seniūnas absoliučiai jokios pagalbos nežadėjo. Nors parašiau dėl to prašymą, bet jis tik pasakė, kad gal kas nors padės, nes seniūnija neturi pinigų“, – guodėsi Smalininkuose gyvenanti Ernesta.
Ji taip pat teigė, kad nėra apsidraudusi buto, esą todėl, kad jis vis dar priklauso močiutei.
Žmonės turi rūpintis ir patys
Praūžus stichijoms, tarnybos nėra pajėgios padėti visiems iš karto, kad ir kaip pikta dėl to būtų. Juolab, žmonės dažnai būna iš anksto įspėjami apie nekasdienius orus ir stichijas. UAB „Jurbarko komunalininkas“ direktoriaus pavaduotojas komunaliniam ūkiui Kęstutis Sutkus portalui tv3.lt nurodė, kad praūžusios liūties padariniai šalinami dar ir dabar.
„Lietaus kanalizacija yra vietomis užsikišusi, smėlio prinešta yra, todėl reikės ir šulinius pravalyti. Negalėčiau išskirti, kad labai didelis skirtumas žalos atžvilgiu, palyginus pirmą ir antrą liūtį. Smalininkų mes neprižiūrime, ten tvarkosi seniūnija“, – portalui tv3.lt sakė K. Sutkus.
Smalininkų seniūnijos seniūnas Saulius Jarutis portalui tv3.lt tvirtino, kad nors pats nematė šios situacijos, nes nebuvo tuo metu Smalininkuose, tačiau girdėjęs yra.
„Stichinės nelaimės daug kur įvyksta, todėl nenuostabu, kad yra tokių padarinių. Žmonės turi kreiptis į seniūniją, pranešti apie rimtą padėtį. Šiuo atveju, iškart nebuvo kreiptasi. Juolab, tokių ir liūčių kaip ši, būna kartą per dešimtmetį.
Visgi, buvo žmonių, kurie tikrai kreipėsi, net naktį man skambino, būtent dėl užsikišusių pralaidų. Matyt, ir žolė nupjauta užkišo, neprabėgo gerai ir vanduo buvo kai kur į rūsius užpylęs.
Dėl išvalymo, tai galim padėti tuo momentu, nes turime pompą nusipirkę. Nors irgi visur vienu metu neįmanoma padėti, nes tik vieną ūkvedį turime. Nes ir seniūnijos rūsys buvo pernai apsemtas. Apskritai, dėl vandens ištraukimo, dabar niekas nesikreipė.
Tvarkom dabar tas vietas, kur keliai nuplauti, šaligatviai. Kiekvienam sava bėda yra didžiausia ir norisi sulaukti pagalbos iškart. Pas mane buvo atėjusi ta moteris vakar, kalbėjome apie jos šeimos situaciją. Sakiau, kad padėsim, kiek galėsim, nors pažadėti negaliu daug, ribotos ir mūsų galimybės“ , – teigė Smalininkų seniūnas.
Pasak jo, žmonės turėtų apsidrausti savo turtą nuo tokių nelaimių, nes visokių situacijų būna.