• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nelegale savo mamos gimtinėje tapusiai penkiametei jau kitą savaitę turėtų būti suteikta Lietuvos pilietybė ir išduotas kelionei pas tėvą į Vokietiją reikalingas pasas. Tačiau mūsų šalies pareigūnai per keletą savaičių padarė viską, kad formalumų tvarkymas virstų košmaru, o Lietuvos pilietybė nebekeltų pasididžiavimo savo valstybe.

REKLAMA
REKLAMA

Atvyko į svečius

„Klaipėda“ rašė, kad iš Vokietijos atvykusi 32 metų Jelena Bernadickienė ir jos dukra Emira tapo mūsų šalies įstatymų įkaitėmis.

REKLAMA

Nė penkerių neturinti mergaitė nebegalėjo sugrįžti į Vokietiją, kurioje gimė ir augo, tačiau negalėjo likti ir Lietuvoje. Per tris viešnagės Lietuvoje savaites ji tapo nelegale. Devynerius metus Vokietijoje gyvenanti Jelena su keturiais vaikais paviešėti pas tėvus atvyko dar liepos pabaigoje ir beveik visą rugpjūtį praleido žeminama ir vaikoma iš vienos įstaigos į kitą, kad sutvarkytų jauniausios savo dukters dokumentus.

REKLAMA
REKLAMA

Iki šiol į Lietuvą pas senelius Emira atvykdavo su vaiko kelionės dokumentu. Tačiau nuo praėjusių metų tokie dokumentai nebeišduodami, o vaikai keliauti į užsienio šalis gali tik su pasu. Lietuvos ambasadoje Vokietijoje Jelenai paaiškino, kad Lietuvos piliečio paso išdavimas Emirai toje šalyje užtruktų porą mėnesių ir daugiau, o Lietuvoje jį galima gauti nors ir per parą. Kad mažametė neliktų be jokio dokumento, buvo išduotas asmens grįžimo pažymėjimas. Jelena tiksliai žinojo, kokių dokumentų jai reikės sugrįžus į Lietuvą, kad dukra gautų pasą. Tačiau mūsų biurokratams to nepakako.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Reikalavo tėvo

Klaipėdos migracijos skyriuje Jelenai pasakė, kad apie lietuvišką dukros pasą kalbėtis bus galima tik tada, kai ji turės lietuvišką Emiros gimimo liudijimą. Vokiškasis, nors ir patvirtintas notarų, Lietuvoje negalioja, nes ant jo nėra mergaitės asmens kodo. Gimimo liudijimo į Klaipėdos civilinės metrikacijos skyrių atvykusi Jelena labai nustebo, mat staiga paaiškėjo, kad tėvystės pripažinimo dokumentą Vokietijoje išdavė ne ta institucija. Tunisietis Emiros tėvas, su kuriuo mama nėra susituokusi, turėjo arba atvažiuoti į Lietuvą pats, arba nuvykti pas Lietuvos konsulą Vokietijoje ir surašyti naują tėvystės pripažinimo dokumentą. Pyktelėjęs dėl lietuviškos tvarkos Emiros tėvas vis dėlto nuvyko į Lietuvos ambasadą Vokietijoje, kur konsulas surašė naujus dokumentus ir atsiuntė juos greituoju paštu.

REKLAMA

Tačiau tada Jelena sužinojo, kad Klaipėdoje jos dokumentų niekas netvarkys, nes Migracijos skyriaus darbuotojos padarė klaidą. Kai prieš kelis metus Jelena su vaikais išvyko gyventi į Vokietiją, moterys vaikus išregistravo, o Jelenos ne. Kadangi dabar jos išsiaiškino, kad J.Bernadickienė negyvena Klaipėdoje, atsisakė tvarkyti ir dokumentus. Moteriai su dukra buvo liepta vykti į Vilnių.

REKLAMA

Penkiametė alpo

Užvakar jau pusę septynių ryto Jelena su mažamete stovėjo prie Vilniaus civilinės metrikacijos skyriaus. Moteris tikėjosi per dieną susitvarkyti visus dokumentus ir vakare sugrįžti į Klaipėdą. Emirai gimimo liudijimas buvo išduotas ir asmens kodas suteiktas be problemų. Tačiau, nuėjus į Migracijos departamentą, košmaras prasidėjo iš naujo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš Jelenos tarnautojai pareikalavo dokumento, kuriame Emiros tėvas sutinka, kad dukrai būtų suteikta mūsų šalies pilietybė. Toks sutikimas buvo surašytas, tačiau jis kartu su tėvystės patvirtinimu liko Civilinės metrikacijos skyriuje.

Jelenai buvo padaryta nuolaida - leista atnešti šio dokumento kopiją, patvirtintą notaro. Su iš nuovargio, nemigos ir alkio alpstančia penkiamete moteris dar kartą nuvyko į Civilinės metrikacijos skyrių, išprašė dokumentą, nuvyko pas notarą ir sužinojo, kad jo tvirtinti negalima, nes dokumentą aprašinėjo Civilinės metrikacijos skyriaus darbuotojai. Jelena sugrįžo į Migracijos departamentą. Čia jai patarė nuvykti į Užsienio reikalų ministeriją ir paprašyti, kad galbūt šioje įstaigoje kas nors patvirtintų dokumento kopiją. Gavusi tokį patvirtinimą, moteris sugrįžo į Migracijos departamentą ir sužinojo, kad dokumentų duoti, o juo labiau vaiko paso atsiimti tą dieną nebespės.

REKLAMA

Liko gatvėje

Likusi gatvėje už užtrenktų Migracijos departamento durų, Jelena verkė ir dėl patyčių, ir iš nuovargio, ir iš gailesčio dukrelei. Moteris nežinojo, kur praleis naktį svetimame mieste. Nakvynė sostinės viešbučiuose - brangi. J.Bernadickienės motina jai patarė nueiti į stoties policiją ir visą naktį prasėdėti ten.

REKLAMA

Vakar jai galiausiai pavyko priduoti visus dokumentus, kad mergaitei pagaliau būtų išduotas lietuviškas pasas. Paso jai reikia iki rugpjūčio pabaigos, kad namo galėtų sugrįžti kartu su mokyklon Vokietijoje skubančiais broliais ir seserimi. Bilietai kelionei nupirkti rugpjūčio 31 dienai, tačiau Vilniuje Jelenai dukros paso liepė atvažiuoti rugpjūčio 30 dieną. Jelenai buvo paaiškinta, kad per vieną dieną paso mergaitei išduoti negali, nes kompiuteriais iš Civilinės metrikacijos skyriaus jų dar nepasiekė Emiros asmens kodas. Jelena sakėsi bijanti, kad ir po savaitės paso ji negaus, mat iš jos nepaėmė visos pinigų sumos, kurią reiktų sumokėti pasą gaunant skubos tvarka. Įprasta tvarka pasas mūsų šalyje išduodamas per mėnesį.

Jolanta Juškevičienė

“Klaipėda” (http://www.klaipeda.daily.lt)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų